pieprzyk

Kiedy pieprzyk jest niebezpieczny?
interion - specjalista Tipy.pl

W dorosłym życiu prawie każdy nosi na skórze od 10 do 40 różnego rodzaju znamion. Najczęściej są to umiejscowione w różnych miejscach pieprzyki. Z niektórymi rodzimy się, inne powstają na skórze np. na skutek ekspozycji na światło słoneczne. Na szczęście większość pieprzyków jest łagodna, ale lepiej im się przyglądać. Co powinno nas zaniepokoić?
1
Czego powinni obawiać się ludzie, którzy mają na ciele dużo pieprzyków?

Najpoważniejszym powikłaniem znamienia jest czerniak. To jeden z najgroźniejszych nowotworów, a do tego częstość jego występowania rośnie.

U mężczyzn czerniak najczęściej lokalizuje się na plecach, a u kobiet – na łydkach. To najczęstszy nowotwór u pań w wieku od dwudziestu pięciu do dwudziestu dziewięciu lat.
2
Czy każdy pieprzyk jest niebezpieczny?

Przeciwnie – prawie żaden, ale u jednej na sto osób pieprzyki są obecne tuż po urodzeniu i takie są związane z większym ryzykiem późniejszego rozwoju nowotworu.

Zagrożenie czerniakiem rośnie także w przypadku znamion nietypowych, dużych (powyżej jednego centymetra średnicy), o nieregularnym kształcie i nierównomiernym zabarwieniu, oraz tych, które pojawiły się po trzydziestym roku życia.

Nie dotyczy to jednak brodawek łojotokowych brązowych lub czarnych, wypukłych zmian o nieregularnych brzegach, które zwykle występują na piersiach, plecach lub głowie.
3
Czy piegi też mogą być niebezpieczne?

Piegi to nie zmiany skórne, a raczej atrybut urody. Występują u osób o jasnej skórze i jasnych bądź rudych włosach, przede wszystkim na twarzy, ale także na przedramionach, szyi i dekolcie.

Ciemnieją latem, a zimą, gdy słońca jest mało – bledną, a nawet zanikają. Nigdy nie złośliwieją, uważa się jednak, że piegowata skóra jest mniej odporna na promienie słoneczne, a zatem jej właścicielka może być bardziej narażona na nowotwory skóry.
4
Co należy zrobić z podejrzanym znamieniem?

Takie znamiona najbezpieczniej usunąć w całości, z marginesem zdrowej tkanki i wysłać do badania histopatologicznego. Czasem lekarze zalecają też usunięcie znamion na pewno niezłośliwych, ale umiejscowionych tam, gdzie są stale drażnione, na przykład u kobiet pod ramiączkiem stanika, a u mężczyzn na szyi (ocierane kołnierzykiem koszuli).

Niektórzy decydują się na pozbycie znamienia tylko ze względów kosmetycznych i takie pieprzyki można wymrażać lub wypalać laserem.

Piegi można wybielać kremami z kwasem kojowym, hydrochinonem, kwasem witaminy A, a także stosować alfa-hydroksykwasy. Podobnie można potraktować plamy soczewicowate.
5
Jak zapobiegać pojawianiu się znamion?

W przypadku znamion związanych z ekspozycją na słońce należy zrezygnować z opalania. Najlepiej też nie wychodzić na słońce w godzinach dziesiąta-czternasta, a jeśli już, to smarować się kremami z wysokim filtrem UV, nosić kapelusz z szerokim rondem i zakrywające jak najwięcej ciała ubranie.
6
Bądźmy czujni

Najczęstszymi łagodnymi zmianami na skórze są piegi, pieprzyki, plamy soczewicowate, plamy typu „kawy z mlekiem”, znamiona błękitne i brodawki łojotokowe.

Do konsultacji z dermatologiem powinno nas skłonić znamię, które zmienia się, jest większe niż 1 cm albo rośnie, jest asymetryczne, z nieregularnym albo nieostrym brzegiem, nierównomiernym zabarwieniem. Zaniepokoić powinno nas także, jeśli znamię swędzi, boli albo krwawi.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Mimi
16.03.2016
No i co najważniejsze trzeba wszystkie znamiona sprawdzić!