skąd wziąć pieniądze na własną firmę

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Żeby mieć za co założyć jednoosobową firmę, wcale nie trzeba brać kredytu w banku! Korzystniejsze są pożyczki z instytucji samorządowych i urzędów pracy. W każdym województwie działają fundusze pożyczkowe. Pełna lista znajduje się na stronie internetowej Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych: www.pzfp.pl O taki fundusz na twoim terenie pytaj w urzędzie miasta i gminy, bo one są często udziałowcami funduszy pożyczkowych. Są to instytucje samorządowe wspierające przedsiębiorców na swoim terenie. Radzimy, jak uzyskać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rozkręcenie firmy.
1
Krok po kroku

Udaj się do siedziby funduszu pożyczkowego i zapytaj, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać pożyczkę. Tu otrzymasz formularz wniosku. Do formularza wniosku musisz wpisać: rodzaj działalności, jaką chcesz rozpocząć (lub już prowadzisz), swój stan majątkowy, zobowiązania w bankach, kwotę pożyczki, o jaką wnioskujesz. Przykładowy formularz wniosku o pożyczkę z funduszu pożyczkowego pokazujemy poniżej. O pożyczkę na działalność gospodarczą możesz wystąpić również do urzędu pracy. Od 2014 r. będą obowiązywać nowe zasady udzielania pożyczek.
2
Ze środków unijnych

Po informacje o dofinansowanie z UE trzeba zgłaszać się do punktów konsultacyjnych np. w wojewódzkim urzędzie pracy, także w urzędzie marszłkowskim. Wdrażają one program: Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Możesz starać się o: bezzwrotną dotację do 50 tys. zł na rozpoczęcie działalności albo pożyczkę też do 50 tys. zł, na korzystnych warunkach (niskie oprocentowanie). Uwaga! Wprawdzie w tym roku środki z tego programu się kończą, ale w przyszłym roku będzie szansa na pozyskanie ich z nowych programów. Zasady wsparcia będą zapewne podobne jak dotychczas.
3
Zielona Linia: 19524

Pod tym numerem ogólnopolskiej infolinii urzędów pracy uzyskasz informacje o dotacjach. Dyżurujący pod tym numerem pracownicy urzędów podpowiadają, co trzeba zrobić, by uzyskać finansowe wsparcie na własną działalność. Dokładne wskazówki znajdują się też na stronie internetowej: www.zielonalinia.gov.pl
4
Twoje dane

Podaj swoje imię, nazwisko, adres i numery NIP i REGON (jeśli masz je nadane). Jeśli już prowadzisz firmę (lub wiesz, gdzie ją otworzysz), podaj adres. Wpisz też numer telefonu lub mejil do kontaktu.
5
O jaką kwotę występujesz

Napisz, w jakiej wysokości ma być pożyczka oraz na jaki okres rozłożona spłata.
6
Twój biznesplan

Do wniosku dołącz biznesplan. Pomocne w jego napisaniu będą wskazówki, które znajdziesz na końcu formularza wniosku.
7
Podaj składniki swojego majątku

Napisz, co wchodzi w skład twojego majątku (nieruchomości, samochody). Jeśli masz już firmę – także opisz, co jest w niej wartościowego.
8
Zabezpieczenie pożyczki

Możesz podać nazwiska żyrantów lub np. zaproponować hipotekę.
9
Na co przeznaczysz pożyczkę

Jeśli rozpoczynasz działalność, opisz jaki będzie jej profil. Napisz, na co wydasz pieniądze (np. wyposażenie sklepu) oraz jakie będą twoje środki własne.
10
Nowość! Pożyczki z urzędu pracy w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. bezrobotny będzie mógł uzyskać z urzędu pracy do 70 tys. zł pożyczki na nową działalność gospodarczą. Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej będzie udzielana do wysokości 20-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Okres spłaty pożyczki nie będzie dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z 12-miesięcznego okresu karencji w spłacie kapitału.
11
Umorzenie pożyczki

Niektóre osoby, które uzyskają pożyczkę z urzędu pracy na własną działalność, będą mogły starać się o umorzenie długu. Żeby móc się o to ubiegać, trzeba będzie spełnić następujące warunki: Powinnaś wystąpić równocześnie o pożyczkę na utworzenie jednego miejsca pracy oraz po uzyskaniu obu pożyczek (na działalność i utworzenie miejsca pracy) musisz zatrudnić osobę bezrobotną skierowaną przez urząd pracy oraz będziesz musiała zatrudniać tę osobę przez minimum rok. Uwaga! Pożyczka z urzędu pracy na utworzenie nowego stanowiska pracy dla bezrobotnego będzie udzielana do wysokości 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Maksymalny okres spłaty takiej pożyczki będzie wynosił 3 lata. Pożyczkobiorcom nie będzie przysługiwało prawo do karencji w spłacie pożyczki. Wszystkie pożyczki z urzędu pracy będą miały preferencyjne oprocentowanie – na kilka, kilkanaście procent. Osoby, które uzyskają pożyczkę na prowadzenie własnej działalności, będą miały zapewnione też profesjonalne doradztwo finansowe oraz szkolenia. Podst. prawna: ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99/2004, poz. 1001)
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

bluem
02.12.2015
Założenie firmy i jej finansowanie nie jest proste. Później działalność też nie jest łatwa. Powstające na warszawskiej Pradze Centrum Kreatywności ma za zadanie wspierać polskie start-upy a młodzi twrórcy w przy Targowej 56 znajdą przestrzenie kreatywnej współpracy.