zapobieganie korozji

Jak zapobiegać korozji?
ZlotaRaczkaZlotaRaczka - specjalista Tipy.pl

Gdy metal wystawiony jest na działanie wilgoci zawartej w powietrzu, może dojść do jego uszkodzenia. Korozja to reakcja chemiczna utleniania żelaza tlenem. Kiedy woda z deszczu, mgły, powietrza czy innych źródeł styka się powierzchnią metalu, rozpuszczony w niej tlen wywołuje reakcję. Istnieje jednak kilka sposobów, by zapobiec korozji i chronić metalowe przedmioty, zwiększając ich trwałość.
1
W miarę możliwości wybieraj przedmioty wykonane z metali nierdzewnych, takich jak stal nierdzewna czy aluminium. Możesz wybrać także produkty z żelaza lub stali, których powierzchnia pokryta jest warstwą materiału odpornego na korozję, jak np. cynk.
2
Zastosuj powłokę z farby nieorganicznej. Ta dodatkowa warstwa znajdująca się pomiędzy metalem a atmosferą uchroni przedmioty przed korozją. Istnieją specjalne farby zawierające drobiny cynku lub aluminium związane z żywicą silikonową, które zapewniają doskonałą ochronę porównywalną z galwanizacją metali. Jednak w przeciwieństwie do tego procesu, nie wymagają one zastosowania wysokich temperatur. Farby antykorozyjne można stosować w temperaturze otoczenia, podobnie jak inne farby.
3
Instalacje z miedzi lub jej stopów znajdujące się pod ziemią powinny być odpowiednio chronione, aby zapobiec korozji wywołanej poprzez stykanie metalu z glebą. Słaby drenaż i duża wilgoć są głównymi czynnikami, które wywołują korozję miedzianych rurociągów. Aby uchronić rury przed zniszczeniem, przed ułożeniem ich w rowie należy ułożyć na spód luźną warstwę kamienia wapiennego lub drobnego żwiru.
4
Utrzymuj wszelkie połączenia elektryczne w czystości. Po oczyszczeniu zacisków w akumulatorze w samochodzie osobowym czy tez ciężarowym, przy pomocy palców nałóż na nie cienką warstwę środka smarnego – zapobiegniesz w ten sposób ich korozji. Działa on jak uszczelniacz na wszystkie odkryte części metalowe, chroniąc je przed kwasem i wodą.
5
łopata
Po każdym użyciu wyczyść i wysusz wszystkie narzędzie ogrodnicze. Usuniesz w ten sposób wilgoć. Zmyj resztki gleby z łopaty, motyki czy grabi, przechowuj je w suchym i chodnym miejscu. Nigdy nie zostawiaj narzędzi na zewnątrz, gdzie mogą zmoknąć. Przed odstawieniem ich na sezon zimowy, przemyj je wodą z mydłem, osusz je i natrzyj wszystkie metalowe części olejem silnikowym.
Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

bartosz
22.11.2010
ja mam przy bramie i w garazu założone napędy. są naprawdę dobrej jakości bo i deszcze i śnieg zeszłej zimy im nie zaszkodziły.nic w nich nie zardzewiało ani nie było innych uszkodzeń. w garażu mam d600 a przy bramie 414.