relaks

Jak zrelaksować się po pracy - naturalne sposoby
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Masz za sobą kolejny dzień w pracy. Wreszcie docierasz do domu. Jak zwykle zasiadasz w ulubionym fotelu. W jednej ręce trzymasz filiżankę, w drugiej nową, pasjonującą lekturę. Wydaje się, że wszystko powinno być w porządku. Niestety, przez długi czas nie możesz się uspokoić. Stres ciągle gdzieś w tobie siedzi i nie chce cię opuścić. Jeśli chcesz wyciszyć się i zrelaksować, sięgnij po naturalne sposoby.
1
Wieczorem weź kąpiel z olejkiem lawendowym, paczulowym, geranium, sandałowym, rumiankowym. Włącz kojącą muzykę. Poleż chwilę w szlafroku, poczytaj książkę.
2
Zadbaj o układ nerwowy i dostarczaj mu witamin z grupy B (szczególnie B1 i B2). Znajdują się one w grochu, kapuście, wątróbce, nerkach, żółtkach jaj, pieczywie razowym, orzechach. W aptece kupisz również preparaty z suszonych drożdży zawierające te witaminy.
3
Możesz też zmieszać 50 g kwiatów pierwiosnka, 25 g kwiatów lawendy, 10 g dziurawca, 15 g szyszek chmielu, 5 g korzenia kozłka. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, odstaw na 3 minuty. Pij ciepłą herbatkę powoli przed snem. Możesz ją osłodzić miodem.
4
Wymieszaj w równych ilościach szyszki chmielu, melisę, kozłek lekarski i miętę. Łyżkę mieszanki zaparz w szklance wrzątku. Powoli wypij ciepły napar. Rób sobie herbatki z dziurawca.
5
Zetrzyj 2 płaskie łyżki korzenia kozłka lekarskiego i zalej 250 ml spirytusu. Odstaw na tydzień. Raz dziennie wstrząśnij. Pij 2-4 razy dziennie po 10-30 kropli z wodą lub cukrem.
6
Inny pomysł: 2 pełne garście kwiatów dziurawca zalej litrem spirytusu. Postaw w słonecznym miejscu na 2 tygodnie. Pij 3 razy dziennie po 15-29 kropli z łyżką wody.
7
Ćwicz oddechy. Usiądź wygodnie, zamknij oczy. Dłonie ułóż na kolanach, wewnętrzną stroną do góry, tworząc miseczkę. Zrób głęboki wdech i licz w myślach do 4. Zatrzymaj na chwilę powietrze, zrób długi wydech. Powtórz 20 razy.
8
Powtarzaj sobie też głośno (albo w myślach) zdania, dzięki którym łatwiej zapanujesz nad stresem: „Nie muszę się spieszyć”, „Poradzę sobie”.
9
Kuracja dr Bacha. Wykorzystuje ona ekstrakty z kwiatów, także z krzewów i drzew (niecierpka, róży, kasztanowca, jabłoni, osiki, sosny, dębu). Usuwają one blokady emocjonalne i poprawiają samopoczucie. Można je kupić w sklepie zielarskim, choć lepiej przedtem skorzystać z rady specjalisty (w przychodni medycyny naturalnej), który dobierze je indywidualnie.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie