Dereń kousa

Ciekawe krzewy owocowe, które można uprawiać w Polsce

cedrus - specjalista Tipy.pl
Dereń kousa
1 z 8
Wybierając krzewy do ogrodu, najczęściej kierujemy się wyglądem i zapachem kwiatów, zabarwieniem liści czy pokrojem rośliny… Często nie doceniamy wyglądu owoców, które potrafią nieraz wprawiać w podziw swoimi kształtami i barwami. Poniżej przedstawiam krzewy o najbardziej oryginalnych owocach, jakie można bez obaw uprawiać w warunkach klimatycznych całej Polski. Zapraszam do zapoznania się z tymi wspaniałymi roślinami!
1
Palecznik chiński
Palecznik chiński (Decaisnea fargesii)

Jest to słabo rozgałęziony krzew lub niskie drzewo o wysokości do 2-3 m. Szczególnie dekoracyjne są jego owoce, przypominające fasole o intensywnej stalowo-niebieskiej barwie i długości do 20 cm. W środku zawierają one jasny miąższ, który jest jadalny i często wykorzystywany w azjatyckiej kuchni. Owoce dojrzewają we wrześniu i jeśli roślina rośnie w odpowiednim stanowisku, jest ich bardzo dużo na krzewie, przez co wygląda niezwykle oryginalnie. Tylko młode rośliny należy okrywać na zimę, starsze bez problemu można uprawiać na terenie całego kraju.
2
Dereń kousa
Dereń kousa (Cornus cousa)

Rzadko u nas spotykany gatunek derenia, o bardzo ciekawych – i również jadalnych – owocach. Przypominają one nieco maliny, są okrągłe, o barwie czerwonej z ciemniejszymi wypustkami. Szczególnie efektownie prezentują się z bliska. Dojrzewają we wrześniu i są dość smaczne, mogą być wykorzystywane do przetworów, ale można je jeść również na surowo. Dereń kousa jest dekoracyjny również ze względu na piękne, błyszczące liście oraz kwiaty z dużymi białymi przylistkami.
3
Pięknotka
Pięknotka (Callicarpa)

Można się spotkać z kilkoma gatunkami i odmianami pięknotki w szkółkach. Charakterystyczną cechą większości z nich są owoce o pięknej, liliowo fioletowej barwie. Aby roślina zawiązała owoce, musi mieć towarzystwo przynajmniej jeszcze jednej pięknotki. Owoce pojawiają się na pędach już w lecie i pozostają na nich nawet, kiedy opadną liście, przez co roślina może zdobić nasz ogród nawet do grudnia (pod warunkiem, że owoce nie zostaną zjedzone wcześniej przez ptaki). Dla ludzi owoce pięknotki są niejadalne.
4
Ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Jest zimozielonym, kolczastym krzewem, który jesienią przykuwa uwagę pięknymi owocami. Zależnie od odmiany mogą być one krwiście czerwone, pomarańczowe lub nawet żółte. Gałązki aż uginają się pod ich ciężarem i z daleka widać ich piękne jaskrawe barwy. Krzew dorasta do 3 m wysokości i jest również bardzo dekoracyjny w okresie kwitnienia. Owoce nie są jadalne dla ludzi.
5
Jarzębina biała
Jarzębina biała (Sorbus koehneana)

Ten gatunek jarzębiny przełamie nasze stereotypy o niej, ma bowiem owoce białe jak śnieg! Szczególnie interesująco wyglądają jesienią, kiedy kontrastują z przebarwiającymi się na szkarłatny kolor, typowymi dla jarzębiny liśćmi. Jest to niewielkie drzewko lub krzew osiągający wysokość do 2 m. Białe owoce są przysmakiem ptaków.
6
Rokitnik pospolity
Rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides)

Nie bez przyczyny nazywany jest też „oblepichą”. Późnym latem, kiedy zaczynają dojrzewać pomarańczowoczerwone owoce, krzew wygląda imponująco, szczególnie że pięknie się komponują ze srebrzystymi liśćmi rokitnika. Krzew dorasta do około 6 m i ma wiele zastosowań w ogrodzie. Owoce, oprócz tego że są bardzo ozdobne, mogą być też wykorzystywane do produkcji przetworów i zawierają wiele witamin.
7
Trzmielina brodawkowata
Trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosa)

Jest krzewem dorastającym do 2-3 m wysokości. Ma bardzo ciekawe owoce, składające się z trzech różnokolorowych części: różowej torebki, w której znajduje się od jednej do czterech krwiście czerwonych osnówek, w miarę dojrzewania wysuwają się z niej czarne nasiona. Krzew można sadzić w całym kraju, ma małe wymagania siedliskowe. Jego owoce są niejadalne.
Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Olaf
02.10.2018
Jagoda kamczacka nie jest jeszcze tak znana, ale jest naprawdę tak smaczna!! :D
bot85
09.06.2016
Szanowny Redaktorze, powyższy artykuł jest jakimś nie porozumieniem, jak można pisać tak tendencyjnie, jak mogą być krzewy owocowe o niejadalnych owocach ?, Jest to delikatnie mówiąc nie szczęśliwe określenie, krzewy owocowe - kojarzą się nam wszystkim z owocami jadalnymi(porzeczka, agrest itp.), należało by użyć określenia krzewy ozdobne z owoców lub krzewy u których walorem dekoracyjnym są owoce oraz dodać czy są jadalne czy też nie. A tak wprowadza Pan niepotrzebny zamęt. Pozdrawiam i Proszę o większą precyzję przy określaniu tytułów
prosze
25.08.2015
Witam mam na imię Tomek moje życie nie ułożyło mi się tak jakbym to chciał. Nie jestem żadnym naciągaczem toteż jeśli ktoś by chciał mogę wysłać mu orzeczenie sądu o rozwodzie i o tym że zostałem sam z córką. Chciałbym bardzo prosić o pomoc w spłacie kredytów z którymi mnie była żona zostawiła. Mam pracę nie jestem naciągaczem albo jakimś leniem. Gdyby tego wszystkiego było mniej pewnie by mi się udało jakoś pospłacać. Mam najniższą krajową na umowie i to już wystarczy żeby mi się nie należało nawet rodzinne na córkę. Podzielone na mnie i córkę już przekraczam te wszystkie progi. Mam do spłacenia 30 tys i jest to kwota którą nie jestem w stanie uzbierać. Czynsz za mieszkanie i kredyty już zabierają mi całą dochód, nie zostaje nic żeby choćby co kupić do jedzenia a i do pracy musze dojechać. Na razie to rowerem więc chociaż tyle mogę zaoszczędzić ale czasem pogoda nie pozwala . więc znowu musiałem ratować się chwilówką. Błagam każdy grosz się dla mnie liczy. Pomóżcie mi wyjść z tych długów wiem żeby nie one na pewno dałbym sobie radę. Myślałem o wyjeździe z Polski za jakąś pracą ale nie mogę córki zostawić samej . Banki mi nie skonsolidują kredytów gdyż nie mam takiego dochodu . do tego się boję że gdy sprawdzą moje problemy i zobowiązania będą chciały natychmiastowej spłaty. Nie jestem żadnym naciągaczem mogę każdemu wysłać moje rachunki kredyty orczeczenia sądu. Cokolwiek żeby ktoś mi uwierzył. Nie potrzebuję żadnych luksusów żeby nie kredyty naprawdę dałbym sobie radę. Bardzo proszę o pomoc mi i mojej córce . Boję się że stracę dach nad głową i odbiorą mi córkę. Błagam pomóżcie nam . Wierzę w ludzi może gdybym nie był sam z córką byłoby łatwiej ale tyle problemów na głowie naprawdę żyć się odechciewa. Nie daję sobie już rady i nie wiem co dalej będzie . Nie chcę się poddać mam największy skarb na świecie którym jest moja córka. Nie pije i nie palę nie biorę żadnych prochów czy innych używek. Nie chce nikogo naciągać chce tylko wyjść z tych długów i nie bać się każdego dnia. Błagam pomóżcie
domaila@interia.pl

TOMASZ
55 2490 1044 0000 4200 2306 6707
głodomór
25.08.2015
A te owoce na fotce to normalnie można jeść?
mm
25.08.2015
czy ktoś ma w ogródku cytrynowca???
Kasia
25.08.2015
Krzewy owocowe o niejadalnych owocach.
Kto to pisał?