zdrowotna kąpiel

Kąpiele siarczkowe - działanie, wskazania
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Siarczkowe kąpiele całkowite albo częściowe są jak panaceum na wiele schorzeń. Co się dzieje, gdy zanurzamy się w siarczkowej wodzie? Na początku zaczyna łagodnie złuszczać naskórek i pobudzać jego regenerację. Lepsze krążenie krwi sprawia, że staje się miękki, sprężysty i zaróżowiony. Źródlana siarka łagodzi przewlekłe choroby skóry: trądzik, łuszczycę, łojotokowe postaci egzemy i dermatozy. Jest bakteriobójcza i grzybobójcza, dlatego likwiduje wypryski i skóra staje się gładka.
1
Siarka przenika w głąb organizmu jako siarkowodór, tiosiarczan i w postaci koloidalnej. Wchłanianie siarkowodoru jest sto razy większe niż tlenu! W skórze przekształca się on w wielosiarczek, przenika z krwią do tkanek i rozpada się na siarkowodór i siarkę elementarną. W jednej kąpieli absorbujemy aż 50-60 mg minerału.

Główne wskazanie do zabiegów stanowią choroby chrząstki stawowej (siarka służy do budowy kwasu chondroitynosiarkowego regenerującego chrząstkę). Kąpiele łagodzą stan zapalny, ból i obrzęk w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatii i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Pomagają w neuralgii, neuropatii, zespołach korzeniowych, niedowładach, zaburzeniach hormonalnych, niepłodności (pobudzają jajeczkowanie), obniżają poziom cholesterolu i glukozy.
2
Dla urody

Siarka wpływa na nastrój i urodę, jest potrzebna w procesach fizjologicznych, takich jak synteza kojącej nerwy witaminy B1 i biotyny. Wchodzi w skład aminokwasów: cystyny, cysteiny i metioniny niezbędnych do budowy keratyny – białka wpływającego na włosy i paznokcie. To kluczowy pierwiastek glutationu (eliksiru młodości). Ten ważny przeciwutleniacz chroni nas przed truciznami z zanieczyszczeń wolnymi rodnikami i przeprowadza detoksykację. Najsilniejsze siarczkowe zabiegi wykonuje się między innymi w Świeradowie–Zdroju.
3
Kuracja pitna

Picie 100 ml wody siarczkowej przed posiłkiem trzy razy dziennie obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów, wspomaga regenerację chrząstki stawowej, działa antyzakrzepowo.

Wskazania: niedokwaśny nieżyt żołądka, zmniejszone wydzielanie żółci, zaparcia, za wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych, profilaktyka miażdżycy, choroby zwyrodnieniowe narządu ruchu.
4
Dobroczynna kąpiel w basenie

Dla chorych i dla zdrowych, dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia wskazane jest pływanie w mineralnym basenie wypełnionym solanką siarczkową (basen ma głębokość 90 cm).

Konsultacja lekarska nie jest wymagana. Przebywamy w wodzie o temperaturze 24-26 st. C przez 20-30 minut.

U osób z chorymi stawami kąpiele siarczkowe działają przeciwzapalnie i uczestniczą w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem jest zmniejszenie bólu, zanik obrzęków i poprawa ruchomości stawów.

Kąpiel siarczkowa jest wskazana w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy.
5
Irygacje na problemy intymne

To zabieg ginekologiczny polegający na przepłukiwaniu zewnętrznych dróg płciowych wodą siarczkową o temp. 38-40 st. C. Irygacja siarczkowa oczyszcza pochwę i powoduje lepsze ukrwienie tkanek, wchłanianie wysięków zapalnych, zwalcza grzybice oraz zakażenia bakteryjne, zwiększa zdolność wydzielniczą gruczołów.

Irygacje siarczkowe pobudzają również tkankę łączną, dzięki czemu wykazują działanie lecznicze w przypadkach wysiłkowej postaci NTM (nietrzymania moczu).
6
Pomocna kąpiel w wannie

Odpoczywamy w wannie wypełnionej solanką siarczkową 10-15 minut. Temperatura kąpieli całkowitej (woda sięga ponad stawami barkowymi aż do brody) wynosi 35-37 st. C. Kuracja obejmuje 8–12 kąpieli co drugi, trzeci lub czwarty dzień.

● Po każdym zabiegu trzeba godzinę odpoczywać, leżąc. Dwie godziny po kąpieli ciało może być zaczerwienione.

● Efekt kosmetyczny: woda siarczkowa to naturalny peeling, poprawia ukrwienie, zmiękcza i złuszcza naskórek, czyni skórę miękką i sprężystą.

● Wskazania lecznicze: trądzik, łuszczyca, dermatozy, łojotokowa postać egzemy, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, pooperacyjne leczenie stawów (zwłaszcza biodrowych), stany po złamaniach i zwichnięciach, rwa ramienna i kulszowa, zaburzenia krążenia o charakterze miażdżycowym, nadciśnienie.

● Kąpiele nasiadowe, wykonywane w wannach o specjalnych kształtach z oparciami dla rąk i pleców, obejmują dolną część ciała do pępka i górną część ud (górna część ciała, stopy i łydki nie są zanurzone).

Ciepłe kąpiele nasiadowe o temp. 36-37 st. C trwają 20 minut. Poprawiają ukrwienie narządów brzucha i miednicy, działają przeciwzapalnie, zmniejszają napięcie mięśni gładkich.
7
Małe i duże fasony siarczkowe

Fason siarczkowy to tzw. kąpiel częściowa, która trwa kwadrans. Fasony małe polegają na zanurzeniu tylko dłoni i stóp, a fasony duże – nóg do kolan i rąk do łokci. Temperatura wody wynosi 36-37 st. C.

Działanie wody siarczkowej na organizm jest podobne jak przy kąpieli całkowitej, ale mniej obciążające dla pacjenta. Zabieg poleca się osobom, dla których zanurzenie całego ciała w wannie stanowi zbyt silny bodziec leczniczy.

Jeśli weźmiemy serię zabiegów, efekty lecznicze utrzymają się około roku od zakończenia terapii.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie