Jak znaleźć pracę sezonową

Jak znaleźć pracę sezonową?
paragraf - specjalista Tipy.pl

W wakacje osoby bez pracy oraz uczące się mają większe szanse na zarobek. Radzimy, gdzie szukać zatrudnienia na krótki okres i o czym pamiętać, zanim podejmiemy taką pracę. Pracę na wakacje możesz znaleźć na dwa sposoby: na własną rękę bezpośrednio u pracodawcy albo za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, która skieruje cię do firmy potrzebującej pracowników. Do pracy na krótki okres poszukiwane są zwłaszcza osoby, za które firmy nie muszą płacić składek na ubezpieczenie: studenci, bezrobotni, dorabiający do zasiłków.
1
By zabezpieczyć swoje podstawowe interesy, zawsze:

- domagaj się umowy, podpisuj ją, nawet jeśli praca jest na krótko (praca na czarno nie daje uprawnień np. do odszkodowania za wypadek w pracy);

- czytaj uważnie dokumenty, zanim je podpiszesz;

- pytaj o wszystko, czego nie rozumiesz, co budzi twoje wątpliwości.
2
Przez agencję pracy tymczasowej

Wykaz legalnie działających agencji znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia na stronie: www.kraz.praca.gov.pl

Co powinnaś wiedzieć, zanim się zatrudnisz przez agencję?

Na stronie internetowej wybranej agencji wypełnij formularz rejestracyjny. Znajdziesz się w bazie agencji i będzie mogła się z tobą skontaktować w każdej chwili.

Bez względu na to, czy praca ma być w Polsce, czy za granicą, podpisujesz z agencją umowę na czas określony (czas wykonania pracy lub zlecenie). W umowie są trzy strony: pracownik, agencja pracy tymczasowej i zakład, do którego będziesz skierowana.

Wynagrodzenie płaci agencja i do niej należy kierować roszczenia w razie braku wypłaty (podst. prawna: ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – DzU nr 166/2003, poz.1608).

Jeśli będziesz mieć wątpliwości, czy prawa pracownicze są przestrzegane, kontaktuj się z inspekcją pracy (dane teleadresowe znajdziesz na: www.pip.gov.pl).

Agencja nie może pobierać opłat ani kaucji za pośrednictwo, także przy wyjazdach do pracy za granicę. Jedyne możliwe koszty to wydatki na dojazd, wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenie dokumentów.
3
Na jaką pracę można liczyć?

W POLSCE

Najwięcej ofert to: – praca w zastępstwie nieobecnego personelu podczas urlopów (np. w biurze) albo w czasie wzmożonej produkcji (np. w zakładach przetwórstwa); – praca dla kurierów; – w zakładach konfekcyjnych.

ZA GRANICĄ

W innych krajach Unii agencje oferują m.in.:

– pracę dla opiekunek osób starszych (np. w Niemczech);

– pracę przy zbieraniu truskawek, papryki, szparagów, w szklarniach (od Hiszpanii po Skandynawię);

– w gastronomii (cała Europa);

– na budowie, np. dla ślusarzy i spawaczy (np. Skandynawia).
4
Bez pośredników, na portalach

Latem możesz też zatrudnić się na sezon bezpośrednio u pracodawcy. Wtedy z nim podpisujesz umowę i on wypłaca pensję.
5
Jak samodzielnie szukać takiej pracy?

Korzystaj z pomocy znanych portali, np. pracuj.pl, praca.pl, praca-sezonowa-za-granica.pl i branżowych odpowiednich dla twego zawodu.

Przy wyborze firmy kieruj się też opiniami byłych pracowników. Czytaj fora internetowe dotyczące pracodawców, np.: pracawunii.fora.pl

Pamiętaj, że oferty typu: „menadżer sprzedaży”, „lider grupy sprzedaży” to zwykle praca dla akwizytorów otrzymujących wyłącznie prowizję.

Gdy znajdziesz korzystną ofertę pracy za granicą, przed wyjazdem postaraj się uzyskać potwierdzenie warunków pracy i zamieszkania (by na miejscu nie przeżyć rozczarowania). Na jaką pracę można liczyć?

W POLSCE

Najczęściej to propozycje pracy nad morzem oraz w górach, z reguły w gastronomii i hotelarstwie, np. jako kelner, pomoc w kuchni, recepcjonista, sprzątaczka, przy sprzedaży pamiątek. Za godzinę pracy można zarobić średnio 7–10 zł.

ZA GRANICĄ

Zarobisz tam więcej niż w kraju (płace zaczynają się od 4 euro za godz.). Najwięcej ofert do późnej jesieni jest w ogrodnictwie i rolnictwie, głównie przy zbiorach, np.: truskawek czy gruszek w Hiszpanii, runa leśnego w Szwecji, winogron we Francji. Poza tym dużo ofert jest w Holandii czy Niemczech.
6
Z pomocą urzędów pracy

Kolejnym sposobem znalezienia pracy na czas określony, także za granicą, jest skorzystanie z ofert urzędów pracy.

Przy wojewódzkich urzędach pracy działają doradcy EURES (służb zatrudnienia państw Unii Europejskiej). Uzyskasz tu więc informację o konkretnych ofertach pracy na terenie Unii.

Więcej informacji na: www.eures.praca.gov.pl Znajdują się tu linki do stron z ofertami pracy za granicą.

Jeśli sama nie potrafisz znaleźć pracy przez tę stronę internetową, możesz skontaktować się z doradcą EURES z najbliższego wojewódzkiego urzędu pracy. Wykaz doradców EURES znajduje się również na stronie www.eures.praca.gov.pl

Jeśli masz pytania, możesz też zadzwonić na infolinię urzędów pracy pod nr 19524 (w dni robocze od 8.00 do 18.00) lub wysłać pytanie mejlem: kontakt@zielonalinia.gov.pl
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie