Zakładanie i Prowadzenie Firmy
- Rodzaje pracy
- Szukanie pracy
- Praca
- Marketing i Public Relations
- Zarządzanie Firmą
- Firma i Społeczeństwo
- Małe i Średnie Przedsiębiorstwa
- Maszyny i Urządzenia Biurowe
- Zasoby Ludzkie (HR)
- Reklama
- Ubezpieczenie i Odszkodowanie
- Zarządzanie Majątkiem
- Plany Emerytalne
- Inwestycje
- Nieruchomości
- Informacje Podatkowe

Jak zarejestrować firmę?
paragraf - specjalista Tipy.pl
Wniosek o rejestrację firmy możemy wypełnić i złożyć przez internet. Robimy biznesplan i zastanawiamy się nad formą rozliczeń z fiskusem. Rejestrując firmę, musimy wiedzieć, czy będziemy płacić podatek dochodowy (18 lub 32 proc.), czy liniowy (19 proc.). W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie uproszczonych form opodatkowania (ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa). Rejestrujemy działalność gospodarczą u urzędzie gminy. Możemy to zrobić również przez internet (wypełniając wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), ale i tak musimy wybrać się do urzędu, aby go podpisać.
1
Wizyta ominie nas tylko wtedy, gdy mamy specjalny certyfikat, tzw. bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna i stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS (ewentualnie KRUS) oraz urzędu statystycznego, który nada nam numer REGON. Przy wypełnianiu wniosku zwróćmy szczególną uwagę na prawidłowe podanie kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), które oznaczają rodzaj planowanej przez nas działalności.
2
Składamy w urzędzie skarbowym druk zgłoszeniowy VAT-R (jeśli będziemy płatnikiem VAT). Musimy to zrobić najpóźniej w przeddzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Opłata skarbowa za rejestrację wynosi 170 zł.
3
Zgłaszamy się do ZUS właściwego dla miejsca zamieszkania, gdzie wypełniamy druk ZUS ZUA (jeśli prowadzenie działalności jest jedynym tytułem do ubezpieczeń). Mamy na to 7 dni od momentu założenia firmy.
4
Jeśli planujemy zatrudniać pracowników, zgłaszamy firmę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do sanepidu. Na udanie się do pierwszej instytucji mamy 30 dni od daty rozpoczęcia działalności, natomiast do drugiej – 14 dni.
5
Wyrabiamy pieczątkę. Nie jest to obowiązkowe, ale wygodne w kontaktach z bankami czy kontrahentami.