Jak efektywnie szukać pracy

Jak efektywnie szukać pracy?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Rynek pracy się kurczy, a uczelnie opuszczają nowi absolwenci. Żeby się wyróżnić, nie wystarczy rozesłać CV. Dziś wygrywa strategia i konsekwencja!Czasem bardziej niż kreatywność opłaca się konsekwencja. Rynek pracy się kurczy, a uczelnie opuszczają nowi absolwenci. Żeby się wyróżnić, nie wystarczy rozesłać CV. Dziś wygrywa strategia i konsekwencja! Czasem bardziej niż kreatywność opłaca się konsekwencja. Jedną z najlepszych metod szukania pracy jest networking. Co to takiego? „Chodzi o pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi w taki sposób, aby można było się do nich zwrócić, gdy potrzebujesz informacji i wsparcia, oraz komuś pomóc, gdy będzie mu to potrzebne”.
1
Przykłady

W argentyńskiej Cordobie, naprzeciw agencji reklamowej „Ogilvy”, pojawiło się na ścianie graffiti przedstawiające Laurę Holzmann usiłującą przedostać się przez drzwi z podpisem „chcę wejść” i adresem jej strony WWW. Już następnego dnia zaintrygowani szefowie agencji zaprosili ją na rozmowę. W Polsce głośno było o Mariuszu Zarzyckim, który rozlepił w Toruniu 20 plakatów ze swoją podobizną i opisem kwalifikacji.

Łukasz Jakóbiak, powiesił CV i list motywacyjny ogromnych rozmiarów przed siedzibą BMI Music Poland. Okazało się jednak, że dostać się na rozmowę to jedno, a otrzymać pracę to drugie – żadna z powyższych osób nie została zatrudniona tam, dokąd w tak kreatywny sposób aplikowała. Owszem, przez chwilę budzili zainteresowanie, zwrócili na siebie nawet uwagę mediów, co z pewnością dodało im wiatru w żagle. Ale pracy musieli szukać dalej. Doradcy personalni i trenerzy biznesu są zgodni – w poszukiwaniu pracy bardziej liczy się przemyślana strategia, jasny cel i wytrwałość niż fajerwerki.
2
Rodzina – skorzystaj z ich pomocy

Bliscy nie tylko mogą wspierać dobrym słowem. Ponieważ świetnie cię znają, potrafią także podpowiedzieć, w jakim kierunku powinnaś się rozwijać. Poproś, żeby powiedzieli szczerze, jakie ich zdaniem masz atuty, a co jest twoją słabością. Nie szkodzi, że nie widzieli, jak zachowujesz się w pracy. Jeśli pochwalą twoje umiejętności kulinarne, może warto rozważyć założenie firmy cateringowej?
3
Wykorzystaj talenty bliskich

Mąż grafik niech pomoże ci zaprojektować wyróżniające się CV. Gdy aplikujesz np. do agencji reklamowych, kreatywne pomysły będą na wagę złota. Pewien młody architekt wysyłał CV, które po złożeniu składało się w kształt domu. Tym zaintrygował pracodawców. Twoja siostra jest asystentką prezesa? Niech opowie ci, w jaki sposób możesz zyskać dodatkowe punkty w rozmowie z ważnymi osobami.
4
Zainwestuj pieniądze z rodzinnego budżetu

Szukając pracy, powinnaś zadbać o wygląd i samopoczucie. Ustal z najbliższymi, że przeznaczysz pewną kwotę pieniędzy na nowe ubrania lub wizytę u kosmetyczki i fryzjera. Tak zyskasz pewność siebie.
5
Przyjaciele – nie wstydź się braku pracy

Jesteś przekonana, że przyjaciele są świadomi, że liczysz na ich wsparcie? Możesz się mylić. Czasem nie wiedzą, czego oczekujesz. Obawiają się, że okażą się nadgorliwi, bo na przykład masz już coś na oku. Albo ich inicjatywę odbierzesz jako dowód braku zaufania w twoje możliwości. Oznajmij im, że będziesz wdzięczna za wszelkie informacje. Poproś, by pytali o pracę w twoim imieniu.
6
Pomóż koleżance

Masz przyjaciółkę, która jest weterynarzem, lecz nie radzi sobie z organizacją pracy? Zaproponuj, że umówisz jej klientów, poprowadzisz kalendarz wizyt, będziesz odbierać telefony. Nigdy nie wiesz, czy taka współpraca nie okaże się początkiem przedsięwzięcia o większym rozmachu.
7
Burza mózgów

Ostatnio modne są tzw. przyjacielskie burze mózgów. Zaproś kilkunastu znajomych na obiad do domu lub restauracji. Ważne, by były to osoby różnych zawodów. Niech każda z nich powie, jaki ma pomysł na własną działalność. Wskażą ci nisze, podzielą się doświadczeniem, a może razem opracujecie nową koncepcję?
8
Przypadek – bądź otwarta na ludzi

Gdy spotkasz na ulicy, w sklepie znajomą, której nie widziałaś od lat, nie wahaj się opowiedzieć, w jakiej sytuacji się znalazłaś. To może być szczęśliwe zrządzenie losu. Dzięki przypadkowym kontaktom pracę znajduje co trzecia osoba.
9
Nie zamykaj się w domu

Nie popełniaj częstego błędu osób bezrobotnych i nie chowaj się przed ludźmi. Obecnie utrata pracy nie jest dowodem na twoją nieudolność, stanowi tylko znak ciężkich czasów. Prowadź ożywione życie towarzyskie, chodź na premiery, imieniny, wernisaże. Nawiązuj nowe kontakty. I pamiętaj, żeby cały czas mieć oczy i uszy otwarte. Możesz też promować siebie w sposób aktywny. Pewna kobieta urządziła przyjęcie, na które zaprosiła ponad 100 osób (każdy płacił za siebie). Tak zaskoczyła gości swoją kreatywnością, że otrzymała kilka propozycji pracy.
10
Zaprezentuj się w sieci

Popularne portale społecznościowe mogą być miejscem, w którym nawiążesz cenne kontakty. Komentuj cudze posty, angażuj się w dyskusje, w których możesz pokazać swoją wiedzę i kompetencje. I powiększaj grono znajomych!
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

AGA
08.11.2019
ja byłam na kosmetologii i podziekowałam.. przeniosłam sie na studium Pracowników medycznych i społecznych i w końcu jestem zadowolona!