Jak napisać wniosek o nabycie spadku

Jak napisać wniosek o nabycie spadku?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Aby stać się właścicielem odziedziczonego spadku, musimy załatwić formalności w sądzie. Oto wzór wniosku w tej sprawie. Złożenie do sądu wniosku o nabycie spadku to konieczność! Bo dopiero, gdy uzyskamy prawomocne postanowienie sądu, możemy spadkiem rozporządzać, np. sprzedać odziedziczone mieszkanie. Nie ma terminów na złożenie wniosku o nabycie spadku – można to zrobić niebawem po śmierci spadkodawcy, ale i po wielu latach. Ważne, by wniosek spełniał wymogi formalne (przykładowy wzór niżej). Trzeba załączyć konieczne dokumenty i wpłacić w sądzie 50 zł. Należy podać nazwiska i adresy spadkobierców (będą powiadomieni o terminie sprawy). Osoba składająca wniosek musi stawić się w sądzie, pozostałe nie mają tego obowiązku. Ale jeśli rozprawa odbędzie się w ciągu 6 miesięcy od zgonu spadkodawcy, muszą być na niej wszyscy.
1
Dane twoje oraz innych spadkobierców

Jako wnioskodawczyni podaj swoje dane. Wskaż nazwiska i adresy pozostałych spadkobierców (w przeciwnym razie sąd ich wezwie przez ogłoszenia w prasie, a ty poniesiesz koszty).
2
Napisz, o co wnioskujesz

Zacznij wniosek od tego, po kim przysługuje ci spadek, podaj nazwisko tej osoby, jej datę urodzenia oraz śmierci. Podaj, kim był dla ciebie zmarły, jaki był między wami stopień pokrewieństwa. Napisz również, czy pozostawił on testament, czy nie.
3
Data oraz nazwa i adres sądu

Wpisz datę złożenia wniosku. Skieruj go do wydziału cywilnego sądu rejonowego (właściwego dla ostatniego adresu zmarłego).
4
Uzasadnij swoje żądania

Wyjaśnij, dlaczego należy ci się spadek po zmarłej osobie. Jeśli jesteś bliską krewną, powołaj się na ustawę (kodeks cywilny). Na testament powołaj się, jeśli zmarły cię w nim uwzględnił.
5
Twój podpis

Swój wniosek do sądu koniecznie podpisz odręcznie.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie