Krew pępowinowa - jakie ma właściwości?
babyboom - specjalista Tipy.pl

Jeszcze do niedawna krew pępowinowa, która znajduje się w pępowinie i łożysku, była traktowana jako odpad medyczny i utylizowana tuż po porodzie. Jednak odkąd odkryto, że zawarte w niej komórki macierzyste mogą w przyszłości uratować życie dziecka, od którego została pobrana, oraz pozostałych członków jego rodziny, zaczęto wykorzystywać ją do celów leczniczych. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o krwi pępowinowej.
1
Zawarte w krwi pępowinowej komórki macierzyste mają zdolność do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. Ich niezwykłe zdolności są wykorzystywane w leczeniu niektórych chorób nowotworowych, układu krwiotwórczego i odpornościowego. Koszt pobrania i przechowywania krwi pępowinowej jest różny w zależności od banku krwi pępowinowej. Zwykle za pobranie, preparatykę, badania i zamrożenie trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Roczna opłata za przechowywanie to ok. 400 zł.
2
Krew pępowinową pobiera się tylko raz – podczas porodu. Dlatego decyzję o jej pobraniu i przechowywaniu mama musi podjąć w czasie ciąży, najlepiej w II lub III trymestrze.
3
Koszt pobrania i przechowywania krwi pępowinowej jest różny w zależności od banku krwi pępowinowej. Zwykle za pobranie, preparatykę, badania i zamrożenie trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Roczna opłata za przechowywanie to ok. 400 zł.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie