związek nieformalny

Jak zabezpieczyć swoje prawa w związku partnerskim?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Żyjecie ze sobą w zgodzie od kilku, a może i kilkudziesięciu lat, ale nie macie ślubu. Po prostu tzw. “papierek” nie jest wam potrzebny do szczęścia. Coraz częściej zastanawiacie się jednak nad tym, jakie właściwie macie prawa. Jak wiadomo, życie pełne jest, nie zawsze miłych, niespodzianek. Mowa tu o choćby o chorobie partnera i pobycie w szpitalu. Kiedyś też jedno z was - zakładając oczywiście, że wcześniej się nie rozstaniecie - będzie musiało zmierzyć się ze śmiercią drugiej połówki.
1
Prawa będziecie mieć takie, jakie sobie stworzycie. Związki pozamałżeńskie, nawet długotrwałe i zgodne, nie są prawnie chronione. Dlatego warto się zabezpieczyć na różne okoliczności życiowe.
2
Na wypadek choroby przygotować pisemną zgodę, żeby partner mógł się dowiedzieć o stan naszego zdrowia. Przed notariuszem zawrzeć umowę o zasadach zarządu i podziału wspólnego majątku.
3
Jeśli para ma wspólną działalność gospodarczą, założyć spółkę cywilną, co ułatwi podział zysków i pokrycie ewentualnych strat. Jeśli chcemy, by partner po nas dziedziczył, spisać testament, zrobić zapis bankowy (konto można mieć wspólne), wskazać go w OFE jako uprawnionego.
4
W razie śmierci partnera zachować rachunki za pochówek, aby odebrać zasiłek pogrzebowy.

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie