Jak zawrzeć ugodę rozwodową

Jak zawrzeć ugodę rozwodową?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Przy rozwodzie zawsze warto próbować dogadać się poza sądem. Ugoda zawarta przez małżonków może dotyczyć nie tylko kwestii rozstania, ale także podziału majątku. To bardzo ważne, bowiem polskie sądy z reguły oddzielają sprawy rozwodowe od majątkowych. To zaś może skutkować wieloletnimi bataliami o podział dorobku. Jakie punkty powinny znaleźć się w waszej ugodzie rozwodowej? Po pierwsze musicie być zgodni co do winy. Oznacza to, że albo oboje zgadzacie się na rozwód bez orzekania o winie albo oboje przyznajecie, że jedna ze stron jest winna. Jeżeli macie dzieci, w waszej ugodzie rozwodowej musi pojawić się punkt dotyczący opieki nad nimi oraz kontaktów. Oznacza to dokładne ustalenie, z którym rodzicem dzieci będą mieszkać, a w jakich dniach i przez ile godzin będą widywać się z drugim rodzicem. Czy będziecie dzielić się opieką, np. odbieraniem ich ze szkoły lub zawożeniem na dodatkowe lekcje. Ile czasu w wakacje i ferie będą spędzały z wami lub dziadkami. Ważne jest również określenie sposobu spędzania świąt. W przypadku ugody najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom bez ograniczania jej. I taki podpunkt powinien się w niej znaleźć.
1
Kolejną trudną kwestią jest ustalenie wysokości alimentów

Musicie podliczyć wszystkie wydatki na dziecko – czyli żywność, ubrania, koszty edukacji (szkoła, obiady, zajęcia pozalekcyjne, przybory szkolne, instrumenty do gry, wyposażenie sportowe etc.) koszty opieki medycznej (wizyty lekarskie, badania, leki), wydatki na rozrywkę (np. wyjścia do kina, prezenty dla dziecka i od dziecka dla jego kolegów) a także koszty wyjazdów wakacyjnych czy feryjnych. I na tej podstawie obliczyć kwotę, jaką miesięcznie wydajecie na dziecko. Ideałem byłoby podzielenie tych kosztów na pół, jednak nie zawsze jest to możliwe.
2
Powinniście też precyzyjnie określić czym i jak chcecie się podzielić

Podział majątku powinien obejmować nieruchomości tzn. mieszkania, dom, grunty jak również rzeczy nabyte w czasie małżeństwa (meble, samochód, sprzęt RTV) oraz oszczędności. W ugodzie powinniście dokładnie określić co komu przypada i na jakich warunkach (np. żona pozostaje we wspólnym mieszkaniu, ale zobowiązuje się spłacić męża w jakiejś części w określonym czasie). Jeżeli macie wspólnie zaciągnięte zobowiązania (np. kredyt mieszkaniowy), w ugodzie muszą znaleźć się ustalenia dotyczące jego spłaty. To ważne, zwłaszcza w przypadku par, które kupowały mieszkania w 2008 r. Wówczas bowiem nagle drastycznie wzrósł kurs franka i przez to niejednokrotnie wartość kredytu przerosła wartość mieszkania. Tak więc nawet, gdyby strony sprzedały mieszkanie i oddały bankowi pieniądze, pozostanie im do spłacenia kredyt. Dlatego, chcąc w ramach rozwodu zamknąć sprawy majątkowe, musicie rozstrzygnąć, co zrobicie z długiem (np. spłacicie oboje po połowie czy będzie go spłacać tylko jedno z was). Ostatnim punktem ugody są ustalenia co do kosztów postępowania sądowego. Najczęstszym rozwiązaniem jest ustalenie, że koszty znoszą się wzajemnie, tzn. oboje płacicie za rozwód po połowie.
3
Warto skorzystać z pomocy mediatora

Jeżeli boisz się, że nie jesteś w stanie sama negocjować z mężem, warto zwrócić się po pomoc do prawnika lub mediatora. Podstawowe zasady mediacji to dobrowolność i poufność. W sprawach o rozwód lub separację mediacje mogą być przeprowadzone na wniosek stron, a także na podstawie decyzji sądu – za zgodą stron. W każdym stanie sprawy o rozwód lub separację sąd może skierować strony do mediacji. Ich celem jest ugodowe załatwienie spornych kwestii dotyczących zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, a także kontaktów z dziećmi oraz spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację (art. 4452 kpc).
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Fela
24.01.2020
Ja się zdecydowałam na pomoc adwokata i się nie zawiodłam. Duże doświadczenie w temacie rozwodów przyniosło efekty.
Interia
24.11.2018
Co to za bzdurny punkt 3, czemu tylko “zona” powinna zabiegac o mediatora?? Statystycznie wynika ze osoba ktora jest bardziej roszczeniowa, wymagajaca i probojaca wydoic druga strone jest wlasnie jasnie pani zona... mediator i najlepiej dobry prawnik to must have dla kazdego mezczyzny.