Jak uniknąć stresu?

Jak uniknąć stresu?

ZenZen - specjalista Tipy.pl
Żyjemy w czasach, w których depresja nie jest niczym nowym, ani niezwykłym. Bezstresowe życie, to życie szczęśliwsze i bez depresji - nawet tych sezonowych. Dlatego warto robić wszystko, by nie dopuszczać do spadków nastroju. Wbrew pozorom to nie jest skomplikowane i nie wymaga wysiłku. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, a życie od razu nabierze kolorów. Oto kilka praktycznych rad dotyczących unikania i zwalczania stresu.
1
Śmiech

Śmiej się często i głośno. Jeśli nie masz poczucia humoru, znajdź kogoś kto go ma. Śmiech uwalnia endorfiny (hormony szczęścia) z organizmu co pomaga zwiększyć układ odpornościowy.

2
Nie śpiesz się. Będziesz w stanie bardziej radzić sobie ze stresem, jeśli zaczniesz mądrze zarządzać swoim czasem. Pamiętaj, aby zawsze pozostawić sobie czas na nieprzewidziane wydarzenia. Wstawaj 15 minut wcześniej i wcześniej wychodź z domu. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie pośpiechu i związanego z nim stresu. Również na spotkania wychodź wcześniej.
3
Przygotuj się na następny dzień. Wieczorem spakuj się do pracy (szkoły), przygotuj sobie ubrania i zrób śniadanie.
4
wrak samochodu
Przygotuj się na najgorsze. W chwili zakupu nowego samochodu, wyobraź sobie chwilę pierwszej stłuczki. Przygotuj się na to, że twój samochód prędzej czy później wyląduje na złomie. Jadąc na wakacje, spakuj ze sobą parasol. W chwili podjęcia nowej pracy, wyobraź sobie dzień zwolnienia. Dzięki temu, będziesz się cieszyć każdą chwilą spędzoną z czymś lub kimś zaś moment utraty nie będzie już taki bolesny i stresujący.
5
Nie zwlekaj - zwlekanie jest stresujące. Staraj się wykonywać je natychmiast. Również, wszelkie nieprzyjemne sprawy załatwiaj na początku dnia, dzięki temu resztę dnia będziesz mieć spokojną. To co masz zrobić jutro, zrób dziś, to co masz zrobić dziś, zrób teraz.
6
Zapisuj ważne sprawy - nie polegaj wyłącznie na swojej pamięci.
7
Rób tylko jedną rzecz na raz. Koncentruj swoją uwagę na chwili obecnej - czy to na osobie z którą rozmawiasz, czy na pracy którą właśnie wykonujesz. Dzięki temu unikniesz błędów, a twoja praca będzie bardziej efektywna.
8
Wyeliminuj nadmiar kawy ze swojej diety.
9
Zawsze zrób plan w razie "W" (wypadku). Przykładowo "gdybyśmy się zgubili w centrum handlowym, spotkamy się o pełnej godzinie przy głównym wejściu". "Jeśli ten plan się nie powiedzie, postąpimy tak ...".
10
relaks
Zrelaksuj się. Świat się nie zawali, jeśli trawa w ogródku nie zostanie dzisiaj skoszona.
11
Myśl pozytywnie! Na jedną rzecz, która się nie udała, przypada około 50-100 innych, które się powiodły! Policz je!
12
asertywność
Mów "NIE". Powiedz "nie" wszelkim dodatkowym projektom, zadaniom, spotkaniom czy zaproszeniom jeśli wiesz, że nie masz na nie czasu ani energii. Wiedz, że każda osoba na świecie potrzebuje codziennie odrobiny wolnego czasu - czasu, który mogłaby spędzić sama w świętym spokoju.
13
Sport i ruch bardzo obniżają poziom stresu. Staraj się zacząć ćwiczyć. Możesz maszerować, pływać lub robić cokolwiek co lubisz. Codzienna dawka ruchu poprawi również twój sen oraz ogólne samopoczucie.
14
przyjaciele
Świadomie dobieraj sobie znajomych i przyjaciół. Wybieraj ludzi, którzy nie są konfliktowi, nie lubią się kłócić i unikają plotek. Wybieraj ludzi optymistycznych i pozytywnie nastawionych do życia. Otaczanie się ludźmi wiecznie niezadowolonymi i kłótliwymi może być przyczyną depresji.
15
Nigdy nie chowaj do kogoś urazy i się nie obrażaj. Musisz mniej wymagać zarówno od siebie jak i od innych ludzi. Nie oczekuj zbyt wiele. Perfekcja nie oznacza szczęścia.
16
Uwierz, że każdy człowiek stara się jak może i robi wszystko co w jego mocy. Nie wymagaj więcej.
17
Bądź bardziej elastyczny i naucz się dostosowywać do każdej sytuacji i środowiska.
18
Zaakceptuj fakt, że żyjemy w niedoskonałym świecie.
19
kąpiel
Wyłącz swój telefon. Chcesz wziąć długą kąpiel, medytować, spać, poczytać książkę i nie chcesz, aby ktokolwiek ci przeszkadzał? Wyłącz swój telefon. Prawdopodobieństwo, że w ciągu następnej godziny zdarzy się coś bardzo ważnego o czym chciałbyś zostać powiadomiony jest nikłe.
20
Zadawaj pytania. Zawsze czytaj co najmniej 2 razy instrukcję zanim rozpoczniesz nowy projekt. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu na późniejszym poprawianiu i wyjaśnianiu nieporozumień.
21
Kup sobie zatyczki do uszu i ich używaj zawsze gdy pragniesz odrobiny ciszy.
22
Bądź szczery w kontaktach z innymi. Kłamstwo i oszustwo prowadzi do stresu. Nie rób ani nie mów nic, co skłoniłoby cię do późniejszego kłamstwa.
23
Zapisz swoje myśli i uczucia na kartce. Dzięki temu będziesz mógł popatrzeć na nie z szerszej perspektywy i ocenić w bardziej obiektywny sposób.
24
czytanie książek
Zawsze bądź przygotowany na to, że będziesz musiał czekać. Na tą okazję staraj się zawsze nosić ze sobą jakąś książkę.
25
Każdego dnia rób coś co kochasz robić.
26
Napraw to, co masz zepsute. Jeśli budzik ci się zaczyna psuć, idź go napraw albo kup nowy, zamiast denerwować się kolejny raz, że nie włączył się alarm a ty znów zaspałeś do pracy. Jeśli bateria w twoim telefonie nie trzyma, jedź do sklepu i kup nową.
27
Do każdej czynności jaką wykonujesz wkładaj chociaż odrobinę serca.
28
niespodzianka
Każdego dnia zrób komuś jakąś przysługę np. przynieś koleżance z pracy kwiatka, nagraj mamie romantyczną składankę, zrób zakupy staremu sąsiadowi, zaskocz ukochaną masażem itp. Im bardziej będziesz się starać, im więcej dobrych uczynków zrobisz, tym bardziej będziesz czuł się szczęśliwy.
29
Naucz się oddychać głęboko i wolno. Uspokój wszystkie mięśnie, rozluźnij klatkę piersiową. Wydychaj powietrze powoli. Myśl o oddechu. Wyobrażaj sobie jak tlen przepływa przez twoje ciało. Śledź jego ruchy. Jest to dobry sposób na zrelaksowanie się w każdej sytuacji.
30
Skorzystaj z techniki jogi. Zrób powoli wdech licząc do ośmiu. Wydech przez usta, jeszcze wolniej, licząc do szesnastu. Do wydechu możesz dodać jeszcze dźwięk (np. "om"). Całość powtórz 10 razy.
31
Skupiaj się na zrozumieniu kogoś niż na byciu samemu zrozumianym, na kochaniu kogoś, niż na byciu kochanym.
32
Zrób coś dla swojego wyglądu. Wyglądać lepiej to znaczy czuć się lepiej.
33
Wyeliminuj destruktywne myślenie "jestem za stary, aby...", "jestem za gruby, aby...".
34
cierpliwość
Zapomnij o liczeniu do 10. Jak ktoś lub coś cię zdenerwuje lub wręcz doprowadzi do histerii policz do 1000.
Strona 1 z 6

Powiązane porady

Jak być pełnym energii od samego rana?
praca nad charakterem
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Chochoł
08.09.2016
NIE dla punktu 34. +Jak ktoś lub coś cię zdenerwuje policz do 1000.+ NIE !!! Trzeba wykrzyczeć !!! Inaczej jest STRESS i choroba serca !
#18911
17.04.2013
Myślę, że nie ma czegoś takiego jak bezstresowe życie, bo stres jest w nas już od momentu narodzenia i będzie do końca życia.Można natomiast łagodzić jego natężenie i skutki.wieloma sposobami.Dobrym sposobem jest zmiana myślenia, nastawienie do życia, i zmienianie destrukcji na pozytywne cechy.Oczywiście nie jest to takie proste, ale możliwe, bo zmniejszając stres łagodzimy podatność na choroby, a to z kolei pozwala żyć w spokoju i w zgodzie ze sobą.