Tutaj jesteś: Dziecko > Niemowlaki > Zdrowie Niemowlaka > Najczęstsze dolegliwości niemowląt - jak je leczyć?

Najczęstsze dolegliwości niemowląt - jak je leczyć?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Maluch cierpi, a ty nie jesteś pewna, czy już biec do lekarza, czy samodzielnie leczyć smyka w domu. Wraz z ekspertem rozwiejemy twoje wątpliwości. U niemowląt i małych dzieci nawet najmniejszy, niecodzienny sygnał ze strony organizmu może oznaczać początek choroby. Dlatego żadnego nie należy bagatelizować. Jednak z byle powodu nie warto również wpadać w panikę i natychmiast wzywać lekarza do domu lub dzwonić po pogotowie. Najlepiej spokojnie ocenić sytuację i dopiero potem zacząć działać. Poznaj bezpieczne sposoby na złagodzenie u dzieci najczęstszych dolegliwości i dowiedz się, kiedy lepiej nie czekać, tylko niezwłocznie zgłosić się z chorym brzdącem do lekarza.
1
Męczący katar

Wodnista wydzielina z nosa zazwyczaj jest pierwszym sygnałem przeziębienia. Może też zwiastować alergię. Ponieważ katar jest dla dziecka wyjątkowo uciążliwy, warto od razu zacząć działać.

Jak pomóc dziecku:
● Starannie oczyszczaj nosek, wpuszczając smykowi do każdej dziurki po 2-3 krople soli fizjologicznej lub rozpylając roztwór wody morskiej, np. Marimer baby.
● Zadbaj, by powietrze w pokoju malca było nawilżone – to znacznie ułatwi zakatarzonemu brzdącowi oddychanie. Jeśli nie możesz skorzystać z elektrycznego nawilżacza, rozwieś mokre ręczniki.
● Podaj dziecku krople do nosa, np. Nasic kids.
● Starszaka zachęcaj do wydmuchiwania nosa.

Kiedy do lekarza:
● Jeśli wydzielina z nosa przybierze zielonkawą barwę lub towarzyszy jej gorączka, trzeba iść z dzieckiem do pediatry.
2
Rzadkie kupki

Jeżeli smyk w ciągu ostatnich kilkunastu godzin oddał przynajmniej trzy płynne lub półpłynne stolce (dzieci karmione piersią mogą robić rzadkie kupki po każdym posiłku!) albo w jego kupce zauważyłaś krew lub ropę, oznacza to, że szkrab ma biegunkę. Może być to objaw np. infekcji wirusowej, zatrucia lub alergii.

Jak pomóc dziecku?
● Maluch powinien wypijać około 3/4 szklanki płynu na kilogram masy ciała na dobę. Jeśli jeszcze karmisz piersią, jak najczęściej go do niej przystawiaj. Starszakowi podawaj przegotowaną i lekko osoloną wodę, słabą herbatkę, rumianek lub kompot z jabłek.
● Spróbuj nakłonić brzdąca do wypicia płynu nawadniającego, np. Acidolit, Orsalit.
● Dziecku (powyżej 4. miesiąca) podaj zupkę marchwiową lub kleik marchwiowo-ryżowy, np. HiPP ORS 200 (dostępny w aptekach).
● Zaaplikuj malcowi probiotyki.

Kiedy do lekarza:
Odwiedź specjalistę, gdy biegunkę ma malec, który nie skończył pół roku (takie dzieci bardzo szybko się odwadniają!) i gdy:
● biegunce u niemowlęcia towarzyszą wymioty lub wysoka temperatura;
● dolegliwości utrzymują się ponad dobę.

Czy wiesz, że... Problemy z konsystencją oraz kolorem kupek często towarzyszą też ząbkowaniu. W tym czasie smyk bierze do buzi wiele przedmiotów, na których znajdują się bakterie zaburzające trawienie.
Jak kąpać dziecko w krochmalu?
Jak nauczyć dziecko smarkać nos?
Jak leczyć czkawkę?
Jak rozpoznać gorączkę u niemowląt?
3
Wysoka temperatura

Najczęściej jest pierwszym symptomem zwiastującym infekcję. Jej pojawienie się oznacza, że w organizmie dziecka rozwija się stan zapalny, z którym układ odpornościowy malca próbuje walczyć. Gorączka zwykle towarzyszy przeziębieniu, grypie, zapaleniom gardła, oskrzeli i dróg moczowych, infekcjom układu pokarmowego, chorobom zakaźnym i... ząbkowaniu. Gdy temperatura u smyka przekroczy 38ºC, powinnaś zacząć natychmiast działać.

Jak pomóc dziecku?
● Jeśli szkrab ma wysoką temperaturę, od razu podaj mu środek przeciwgorączkowy. Dla najmłodszych zalecane są leki zawierające paracetamol (np. Calpol, Panadol dla dzieci) lub ibuprofen (np. Ibufen, Nurofen). Są dostępne w postaci czopków, syropów i zawiesin.
● Możesz przykładać dziecku letnie okłady na czoło, kark, pachy i pachwiny lub przecierać ciało gąbką zwilżoną w letniej wodzie.
● Skutecznym sposobem na obniżenie temperatury jest też zawinięcie łydek malca ręcznikami zwilżonymi w chłodnej wodzie lub wykąpanie smyka w wodzie o ok. 2ºC chłodniejszej od temperatury ciała.

Kiedy do lekarza?
Konsultacja jest konieczna, jeśli maluszek:
● nie skończył jeszcze sześciu miesięcy i ma temperaturę powyżej 38ºC;
● nie chce pić i zauważasz u niego pierwsze oznaki odwodnienia – jest apatyczny, mniej siusia, płacze bez łez, ma suche i spierzchnięte usta oraz mało elastyczną skórę;
● gorączce towarzyszą inne objawy, np. ból gardła, ucha, biegunka, wymioty lub problemy z oddychaniem;
● temperatura utrzymuje się ponad 3 dni.
4
Uwaga, alergia

Uciążliwe kolki, wysypki czy biegunki miewa większość dzieci. Czasem zdarza się jednak, że dolegliwości te – zwłaszcza nasilone lub nawracające – są pierwszym objawem alergii.

Jeśli podejrzewasz, że tak może być właśnie u twojego dziecka, jak najszybciej porozmawiaj z pediatrą. W porę rozpoczęte leczenie zmniejsza bowiem ryzyko dalszego rozwoju choroby.
5
Wysypka

Na skórze malucha pojawiły się dziwne krostki lub pęcherzyki? Być może są oznaką przegrzania (wtedy maluch ma potówki) lub też uczulenia, np. alergii pokarmowej. Mogą też świadczyć o jednej z chorób zakaźnych wieku dziecięcego, np. ospie wietrznej. Jeśli wystąpienie wysypki poprzedziła gorączka, maluszek prawdopodobnie przechodzi tzw. trzydniówkę.

Jak pomóc dziecku?
● Jeśli smyk ma sączące się krostki, przygotuj mu kąpiel z roztworem nadmanganianu potasu. Kilka kryształków rozpuść w niewielkiej ilości wody i dolej roztwór do kąpieli, by woda w wanience miała kolor jasnoróżowy.
● Podrażnienia i odparzenia złagodzi maść z tlenkiem cynku, np. Sudocrem.

Kiedy do lekarza?
● Gdy poza wysypką nic brzdącowi nie dolega, spokojnie obserwuj zmiany na skórze. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, np. smyk dostanie gorączki, idź z nim do lekarza.
6
Bolące ucho

Na ból ucha maluchy najczęściej narzekają przy zapaleniu ucha, przeziębieniu i ząbkowaniu. Może być on również wynikiem m.in. bólu zęba, głowy, obecności ciała obcego w uchu lub ostrej infekcji zatok.

Jak pomóc dziecku?
● Jeśli ból jest silny, podaj malcowi środek przeciwbólowy w zawiesinie lub czopku, np. Ibufen, Nurofen, Calpol.
● Ulgę przyniesie też brzdącowi przyłożenie do bolącego ucha ciepłego kompresu, np. przeprasowanej pieluszki.
● Jeśli dziecko ma katar, zachęć je do wydmuchania nosa lub podaj maluszkowi krople okurczające śluzówkę, np. Nasivin soft.

Kiedy do lekarza?
● Jeśli ból ucha nie ustąpi po zastosowaniu leków, nie czekaj, tylko idź z dzieckiem do lekarza. W sytuacji, gdy maluch ma zapalenie ucha, prawdopodobnie konieczne będzie podanie mu antybiotyku.
7
Ropiejące oczko

Czasami na brzegach powiek malca zaczyna zbierać się żółtawa wydzielina. U noworodka może być to efekt podrażnienia, które wywołał preparat zakraplany do oczek maleństwa zaraz po urodzeniu. U starszego brzdąca ropienie mogą spowodować bakterie przeniesione przez pocieranie oczu brudnymi rączkami.

Jak pomóc dziecku?
● Kilka razy dziennie przemywaj oczka malca. Rób to delikatnie, od zewnętrznego kącika w kierunku nosa, za pomocą bawełnianego wacika, zwilżonego solą fizjologiczną (np. Physiodose).
● Do każdego oka używaj osobnego wacika. Jednym wacikiem nie pocieraj też dwa razy tego samego oczka.

Kiedy do lekarza?
● Jeśli wydzielina staje się gęsta i ciemnożółta, a białka oczu czerwone, jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który po pobraniu wymazu zaleci dziecku właściwy antybiotyk. Pamiętaj, że lek należy zakraplać maluszkowi do obu oczek.
8
Ból brzucha

Najczęściej bywa skutkiem nadmiaru słodyczy w diecie lub jest reakcją dziec- ka na stres. Może jednak świadczyć również o alergii, zatruciu pokarmowym, pasożytach lub zapaleniu wyrostka.

Jak pomóc dziecku?
● Zastosuj u malca dietę. Podawaj mu kleik ryżowy i nakłaniaj go do częstego picia lekko ciepłych napojów.
● Kilkulatkowi możesz dać herbatkę miętową lub rumianek.
● Możesz masować brzdącowi brzuszek – najlepiej rób to kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
● Jeśli ból powodują skurcze żołądka, dolegliwości złagodzi przyłożenie dziec- ku do brzuszka ciepłego termoforu.

Kiedy do lekarza?
Nie z każdym bólem brzucha trzeba od razu biec do lekarza. Wizyta u specjalisty jest niezbędna w sytuacji, gdy:
● ból się powtarza;
● dolegliwości są bardzo silne;
● maluch gorączkuje;
● dziecko ma biegunkę i/lub wymiotuje;
● brzuch malca jest twardy lub wzdęty, a maluszek nie oddaje gazów.
9
Dokuczliwa kolka

Zwykle pojawia się między 2. a 3. tygodniem życia dziecka i zanika ok. 4. miesiąca. Maleństwo ma wtedy silne bóle brzuszka i wzdęcia spowodowane nagromadzeniem się gazów w jelitach. Nagle wybucha płaczem, pręży się, ma twardy brzuszek, nerwowo zaciska dłonie i kopie. Dolegliwości zwykle pojawiają się późnym popołudniem lub wieczorem.

Jak pomóc dziecku?
● Nie przekarmiaj malca, gdyż jego układ pokarmowy nie jest jeszcze dojrzały. Pilnuj też, by po karmieniu brzdącowi się odbiło.
● Podaj dziecku herbatkę koperkową lub preparat przeciwkolkowy, np. Bobotic, Infacol, Gripe Water. Zawarte w nich substancje czynne, jak np. simetikon, łagodzą dolegliwości związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach.
● Ogrzej brzuszek maleństwa – przygotuj brzdącowi rozluźniającą kąpiel, przyłóż ciepły termofor lub użyj ciepłego powietrza suszarki (bądź szczególnie ostrożna!).
● Delikatnie masuj smykowi brzuszek.

Kiedy do lekarza?
● Warto odwiedzić pediatrę, jeśli malec głośno krzyczy w różnych porach dnia, wymiotuje, ma zaparcia lub biegunkę.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Kolka to dolegliwość, która występuje u najmłodszych niemowląt. Dotyczy prawie 20-30 procent maluszków. Objawia się...
Kolka a alergia pokarmowa
Kolka to dolegliwość, która występuje u najmłodszych niemowląt. Dotyczy prawie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.