Pomoc finansowa dla samotnych rodziców

Pomoc finansowa dla samotnych rodziców - jak ją otrzymać?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Wnioski o wszelką pomoc finansową uzyskasz w swojej gminie. Są to gotowe druki, które wystarczy wypełnić i dołączyć do nich konieczne dokumenty. Gdy tylko na twoich barkach spoczywa wychowanie i utrzymanie dzieci, pamiętaj, że masz prawo do pomocy od państwa, jeśli mało zarabiasz lub jesteś bezrobotna. Nie wstydź się prosić o pomoc. Są instytucje, gdzie możesz się o nią zwrócić – to ośrodki opieki społecznej i centra pomocy rodzinie. Udaj się tam i porozmawiaj z pracownikiem socjalnym o swojej sytuacji, zapytaj na jakie wsparcie możesz liczyć. Są różne rodzaje pomocy. Wiele samotnych mam zmaga się z codziennymi obowiązkami oraz finansami. Dowiedz się skąd mogą uzyskać wsparcie.
1
Alimenty z funduszu alimentacyjnego

Jeżeli ojciec dziecka nie płaci zasądzonych alimentów, uzyskasz je z funduszu alimentacyjnego. Warunki Świadczenie z funduszu alimentacyjnego otrzymasz, jeżeli komornik nie był w stanie ściągnąć zaległych i bieżących alimentów za ostatnie dwa miesiące oraz dochód twojej rodziny nie przekracza 725 zł netto na osobę.

Wysokość Świadczenie z funduszu alimentacyjnego otrzymasz w kwocie, jaką przyznał sąd, ale nie więcej niż 500 zł miesięcznie. Np. jeśli zasądzono 300 zł, tyle też otrzymasz z funduszu, jeśli 600 zł – dostaniesz 500 zł.

Termin wypłacania Świadczenie z funduszu przysługuje do 18. roku życia dziecka, a jeśli ono się uczy lub studiuje – do 25 lat, a gdy jest niepełnosprawne w stopniu znacznym – bezterminowo. Podst.: DzU z 2012 r., poz. 1228.
2
Zasiłek rodzinny i specjalny dodatek

Jeżeli twój dochód nie przekracza 539 zł netto (lub 623 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne), złóż wniosek o zasiłek rodzinny do ośrodka opieki społecznej.

Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka i wynosi: – 77 zł do 5. roku życia; – 106 zł powyżej 5 lat do 18 lat; – 115 zł w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat. Ale uwaga! Gdy dziecko ukończy 18 lat, zasiłek może być wypłacany do 21 r. życia, o ile ono nadal się uczy, a do 24 lat, jeśli jest niepełnosprawne i się uczy lub studiuje.

Do tego zasiłku może być ci przyznany specjalny dodatek dla samotnego rodzica, jeśli nie masz zasądzonych alimentów, bo ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany. Dodatek wynosi 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci (o 80 zł więcej na dziecko niepełnosprawne).

Szczegółowo o dodatkach – na stronie Ministerstwa Pracy: www: www.mpips.gov.pl
3
Dopłata na opiekę nad dzieckiem

Jeżeli jesteś bezrobotna i samotnie wychowujesz dziecko w wieku do lat 7, możesz uzyskać z urzędu pracy, gdzie jesteś zarejestrowana, dodatek na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem. Warunki:

- Musisz podjąć pracę, staż albo szkolenie, jakie zaproponuje ci urząd pracy.

- Twoje zarobki w nowej pracy nie mogą być wyższe niż minimal na pensja, tj. 1680 zł brutto.

- Musisz złożyć w urzędzie pracy wniosek z załącznikami, m.in. dokumentem potwierdzającym, że samotnie wychowujesz dziecko, np. wyrok rozwodowy. Wysokość wsparcia.

- Kwota jest ustalana indywidualnie, ale nie może być wyższa niż połowa zasiłku dla bezrobotnych, tj. obecnie 411,80 zł brutto.

Refundacja przysługuje przez maks. 6 miesięcy od podjęcia pracy.
4
Miejsce w żłobku i w przedszkolu

Samotni rodzice mają pierwszeństwo w zapisach dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli. Ich pociechy otrzymują podczas rekrutacji większą liczbę punktów, przez co mają większą szansę na dostanie się do placówki.

Warunki: Do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola najczęściej trzeba dołączyć np. prawomocny wyrok rozwodowy lub o separacji (lub akt zgonu drugiego rodzica) oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka. Natomiast kryterium dochodowe nie jest zazwyczaj decydujące.

Ale uwaga! Zasady przyjmowania dzieci do żłobków i przedszkoli ustala samodzielnie każda gmina. Szczegóły można znaleźć w uchwale gminy.
5
Samotny rodzic, czyli...

Przepisy określają, że samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie go przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu lub osobę rozwiedzioną. Osoba żyjąca w konkubinacie nie będzie uznana za samotnie wychowującą dziecko.

Gdy rodzina jest wielodzietna, to na trzecie i każde następne dziecko również przysługuje po 80 zł miesięcznie specjalnego dodatku do zasiłku rodzinnego z ośrodka opieki społecznej.
6
Bezpłatne porady prawnika

W Centrum Praw Kobiet poradę możesz uzyskać: – mejlem, pisząc na adres: porady.prawne@cpk.org.pl – lub umówić się na spotkanie z prawnikiem pod numerem telefonu 22 622 25 17.

W biurze porad obywatelskich uzyskasz poradę osobiście, po uprzednim zapisaniu się. Adresy i telefony do biur na stronie: www.zbpo.org.pl
7
Ulga podatkowa

Wspólny PIT z dzieckiem. Rozliczysz się jako samotny rodzic, jeśli dziecko nie ma 18 lat (lub ma 18-25 i nadal się uczy) oraz w 2013 r. nie miało dochodu powyżej 3089 zł.

Prawo to ma samotna ma ma panna, wdowa, rozwódka, która nie żyje w konkubinacie.
8
Wsparcie na dzieci niepełnosprawne

Zanim rząd zdecyduje się na podwyżki takich świadczeń, wynoszą one: 153 zł – zasiłek pielęgnacyjny na niepełnosprawne dziecko oraz 620 zł – świadczenie pielęgnacyjne plus 200 zł dodatku dla rodzica, który rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by opiekować się chorym dzieckiem.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie