dziecko w pieluszce

Jakie pieluchy dla dziecka?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Jednorazówki czy te wielokrotnego użytku? Jakie dla noworodka, a jakie dla smyka, który zaczyna chodzić? Pomożemy ci wybrać najlepszy produkt dla twojego maluszka. Jeszcze zanim szkrab pojawi się na świecie, trzeba przygotować dla niego wyprawkę, a pieluszki są jednym z najważniejszych jej elementów. Dziecko przez wiele miesięcy będzie spędzać w nich całą dobę, warto więc zadbać o jego komfort.
1
Kryteria wyboru

Zanim ruszysz do sklepu, zastanów się przede wszystkim, jakie pieluszki – jednorazowe czy wielokrotnego użytku – wydają ci się lepsze. Jeśli się wahasz, możesz wypróbować jedne i drugie, w ten sposób przekonasz się, na które brzdąc lepiej reaguje. Możesz też używać obu rodzajów wymiennie, w zależności od sytuacji. Grunt, żebyś znalazła rozwiązanie wygodniejsze dla ciebie i twojego maluszka.

Sprawdź, czym jeszcze się sugerować, kupując konkretne pieluszki:
- Waga dziecka – będzie istotna aż do momentu, gdy malec całkiem przestawi się na nocnik.
- Etap rozwoju – inne potrzeby ma noworodek (pieluchy dla niego powinny być miękkie i chłonne), a inne smyk, który zaczyna chodzić (liczy się wtedy m.in. dopasowanie pieluszki do jego ciała).
- Kwestie ekonomiczne – trudno jednoznacznie stwierdzić, czy droższe jest używanie pieluszek jednorazowych czy tych wielokrotnego użytku.

Wiele zależy od tego, jaką markę wybierzesz, jak szybko będzie rosło twoje dziecko itd.

Jeśli chodzi o jednorazówki, to lepiej kupić nieco tańsze, niż te droższej marki zmieniać zbyt rzadko (wtedy bowiem odparzenie gotowe).
2
Pamiętaj, że...

- nie warto robić dużych zapasów pieluszek jednorazowych, zwłaszcza na początku, gdy dziecko szybko rośnie. Promocje w sklepach bywają atrakcyjne, ale maluch nie powinien chodzić w zbyt małych ani w za dużych pieluszkach. Te pierwsze będą go uciskać, a za duże mogą nie spełnić swojego zadania i zacząć przeciekać.

- jeśli zdecydujesz się na używanie wielorazówek, na początku możesz mieć kłopoty z ich zakładaniem. Z czasem na pewno dojdziesz do wprawy (dobrze jest poprosić o wskazówki mamę, która stosuje takie pieluchy).

- gdy twoje maleństwo ma wyjątkowo wrażliwą skórę albo skłonność do alergii, może reagować odparzeniem na różne pieluszki, nawet te przeznaczone dla takich właśnie maluchów. W takiej sytuacji próbuj aż do skutku – w końcu trafisz na odpowiedni produkt.

- dzieciom, które noszą pieluszki wielorazowe, zwykle nie trzeba smarować pupy kremem przeciw odparzeniom.
3
Pieluchy wielorazowe

W Polsce jeszcze do niedawna znane były wyłącznie tetrowe, jednak od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywają nowoczesne wielorazówki przyjazne dla środowiska.

Jak wybrać?

Produkowana teraz tetra jest cienka, więc jeśli zależy ci na pieluszkach tego typu, lepiej kup trochę droższe, ale bar dziej chłonne pieluszki z flaneli lub muślinu. Nowoczesne wielorazówki, które przypominają pieluchy jednorazowe, zazwyczaj są z bawełny albo z włókna bambusowego. Zapina się je na napy oraz rzepy, a następnie zakłada się na nie poliestrowy lub wełniany otulacz, który jest rodzajem maj teczek.

Innym rozwiązaniem są pieluchy wielokrotnego użycia z kieszonką, w którą wsuwa się wkład chłonny. Z kolei w wersji „All in one” wkład i otulacz stanowią całość – po jednym użyciu trzeba taką pieluchę wyprać.

Tworzywa, z których pro ukuje się pieluszki w wersji eko, są przyjazne dla skóry maluszka. Z tego powodu u dzieci, które ich używają, znacznie rzadziej dochodzi do podrażnień i odparzeń. Dzięki stosowaniu wielorazówek ogranicza się ilość śmieci, które trzeba zutylizować – dla wielu mam to ważny argument.

Jeśli będziesz chciała stosować wielorazówki, przygotuj się na duży wydatek na początku. Będziesz musiała kupić zapas wkładów i otulaczy (niektóre otulacze mają rozmiar uniwersalny i „rosną” razem z dzieckiem – to duża oszczędność).

Potrzebny będzie też antybakteryjny preparat do prania, dzięki któremu pieluszek nie trzeba gotować ani prasować.

Wielorazówek nie dostaniesz w każdym sklepie, największy wybór jest w sieci.

Nigdy nie masz pewności, że pieluszka nie przecieknie. To kłopotliwe, np. w podróży.
4
Pieluchy jednorazowe

Wybiera je przeważająca część rodziców, głównie ze względu na to, że są one wygodne i łatwo dostępne, a większość dzieci dobrze je toleruje. Można je kupić we wszystkich rozmiarach.

Jak wybrać?

Wystarczy spojrzeć na opakowanie, gdzie znajduje się informacja, dla dziecka o jakiej wadze przeznaczony jest dany produkt i jakie są jego właściwości. Niemowlę potrzebuje bardzo chłonnej oraz przewiewnej pieluszki, zaś u ruchliwego starszaka sprawdzi się szczelna, z mocnymi rzepami.

Gdy szkrab ma problemy ze skórą, szukaj produktu oznaczonego jako „sensitive”.

Pieluchy jednorazowej nie trzeba zmieniać po każdym zmoczeniu, co jest nie do przecenienia, gdy idziecie np. na spacer lub znajdujecie się w miejscu, gdzie trudno przewinąć malca.

Nie musisz prać pieluch, więc oszczędzasz czas.

Kulki, które znajdują się we wkładzie chłonnym i absorbują mocz, bywają przyczyną uczuleń u maleństwa.

Stosowanie jednorazówek może opóźniać naukę korzystania z nocnika, bo smyk nie odczuwa dyskomfortu, gdy ma założoną taką pieluszkę i zrobi do niej siku.
5
Pieluchy specjalne

Są przeznaczone do ściśle określonych celów, np. na wyjście na basen. Bardzo ułatwiają życie zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Sprawdź, które mogą wam się najbardziej przydać.

Do zabawy i nauki

Jeżeli chcesz chodzić ze szkrabem na basen, konieczne będą specjalne pieluszki. Wyglądają jak majteczki – wygodnie się je zakłada, a po użyciu łat wo je rozerwać. Mają wkład chłonący, który nie pęcznieje w wodzie. Mocz nie jest zatrzymywany w pieluszce, nie jest też ona wodoodporna. Ma za zadanie nie dopuścić do wydostania się na zewnątrz kupki.

Gdy maluch zaczyna trening czystości, przydadzą się pieluchomajtki. Mają co prawda trochę mniej chłonne wkłady, ale za to można je szybko zdjąć, co ma duże znaczenie, gdy dziecko zasygnalizuje, że chce się załatwić. Po skorzystaniu przez malca z nocnika bez problemu ponownie wciągniesz taką pieluszkę – nie trzeba się mocować z rzepami (jeśli smyk jest już samodzielny, może próbować zrobić to bez pomocy).

Specjalne jednorazówki na noc i do zabawy są wyjątkowo chłonne, więc maluch ma komfort przez długi czas – może się bawić do woli i spokojnie spać.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie