gorączka u niemowlaka

Jak zbić gorączkę u niemowlaka?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Twój maluszek ma rozpalone czoło i wypieki na buzi? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by szybko obniżyć u smyka wysoką temperaturę. Pojawienie się u dziecka gorączki to jeden z pierwszych sygnałów rozwijającej się choroby, np. przeziębienia, zapalenia ucha albo grypy. Lekko podwyższona temperatura ciała (poniżej 38°C) jest pożyteczna i nie trzeba jej obniżać. Świadczy o tym, że układ odpornościowy malucha próbuje walczyć z infekcją atakującą organizm. Jeśli jednak termometr pokaże ponad 38°C, zacznij działać. Wysoka temperatura (ponad 39°C) – zwłaszcza u noworodków i niemowląt – bywa bardzo groźna, gdyż może spowodować drgawki albo odwodnienie. Nie wiesz, jak szybko możesz pomóc dziecku? Oto wskazówki.
1
0-3 miesiące

Noworodki mają nieco wyższą ciepłotę ciała niż starsze dzieci. Temperatura 37-37,5°C nie jest więc powodem do niepokoju. Jeśli jednak termometr pokaże 38°C (mierzone pod pachą lub na czole), powinnaś skontaktować się z lekarzem, bo u takiego maleństwa gorączka może być niebezpieczna. Aby ją zbić:
● Jak najszybciej podaj dziecku preparat przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol (np. Calpol, Panadol baby). Maluszkowi w tym wieku najlepiej zaaplikować lek w czopku (np. Efferalgan, Paracetamol Farmina). Jeśli podasz preparat w syropie, niemowlę może go ulać, a wtedy lek, połknięty przez smyka w zbyt małej dawce, będzie całkowicie nieskuteczny.
● Ponieważ u tak małego dziecka gorączka bardzo szybko może spowodować odwodnienie organizmu, jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. Jeśli karmisz niemowlę butelką, podawaj smykowi małe ilości przegotowanej wody lub herbatki.
● Pilnuj, by w pokoju dziecka nie było za ciepło. Optymalna temperatura to 20-21ºC.
● Załóż smykowi przewiewne śpiochy i lekki kaftanik, ale nie okrywaj go dodatkowo ciepłym kocykiem.
2
3-6 miesięcy

Jeśli temperatura ciała dziecka przekroczyła 38°C, podaj mu lek przeciwgorączkowy. Niemowlęciu po 3. miesiącu oprócz paracetamolu możesz dawać także preparaty zawierające ibuprofen.
● Gdy gorączka pojawiła się np. po szczepieniu, podaj smykowi paracetamol. Jest on łagodny dla żołądka, można go stosować bez konsultacji z lekarzem.
● Jeśli jednak podejrzewasz infekcję, lepszy będzie środek z ibuprofenem (np. Nurofen, Ibufen), który nie tylko obniży gorączkę, ale też zadziała przeciwzapalnie. Preparaty z ibuprofenem możesz podawać co 8 godzin, ponieważ mają dłuższy czas działania. Są bardzo wygodne, bo np. nie trzeba budzić rozpalonego maluszka w nocy, by dać mu kolejną dawkę lekarstwa.
● Gdy gorączce towarzyszy biegunka, zastosuj lek w syropie, jeśli zaś wymioty, zaaplikuj czopek.
● Aby zbić temperaturę, niemowlę możesz też przecierać tetrową pieluchą zmoczoną w letniej wodzie. Rób tak maksymalnie przez 20 minut. Przerwij ochładzanie, gdy gorączka spadnie do 38°C.
● Gorączkę pomogą też obniżyć chłodne kompresy przyłożone na czoło, kark, łydki i pachwiny.
3
6-12 miesięcy

Podobnie jak u młodszego malucha do walki z gorączką możesz stosować lekarstwa z ibuprofenem lub paracetamolem. Co oprócz tego pomoże zbić u brzdąca gorączkę?
● Przygotuj smykowi kąpiel chłodzącą. Woda w wanience powinna mieć temperaturę jedynie o ok. 2°C niższą niż temperatura ciała gorączkującego dziecka.
● Przykładaj maluszkowi chłodne kompresy i przecieraj jego ciało gąbką zmoczoną w letniej wodzie.
● Pamiętaj o częstym pojeniu smyka. Karm piersią albo podawaj maluchowi gotowe herbatki.
4
12-24 miesiące

Starsze dzieci lepiej znoszą gorączkę. Ale jeśli wysoka temperatura utrzymuje się ponad trzy dni, malucha powinien zbadać pediatra.
● Jeśli temperatura nie jest wysoka (ok. 37,7-38ºC), możesz podać mal- cowi preparaty ziołowe, np. Pyrosal lub Termasil (polecane po 1. roku życia). Działają przeciwgorączkowo i napotnie, dzięki czemu temperatura spada. Ponieważ jednak obniżają ją tylko o kilka kresek, nie sprawdzą się w przypadku wysokiej gorączki.
● Gdy smyk ma ponad 38°C, podaj mu właściwą dla jego wieku i masy ciała dawkę leku z paracetamolem lub ibuprofenem.
● Pilnuj, by maluch jak najwięcej pił. Gorączkującemu starszakowi możesz zaproponować napotną herbatkę z malin lub z kwiatu lipy.
● Gdy temperatura sięga 39°C, a lek jeszcze nie zaczął działać, zrób dziecku chłodne okłady albo kąpiel.
5
+24 miesiące

Kilkulatkowi oprócz chłodzących kąpieli, okładów i podawania syropów przeciwgorączkowych możesz zaproponować napary z ziół.
● Podawaj smykowi ciepłe napary z kwiatu lipy albo owocu bzu, które działają napotnie i przeciwzapalnie. Zdarza się, że ziołowe herbatki wywołują u niektórych dzieci uczulenie, dlatego sprawdź, czy po ich wypiciu maluch nie dostał wysypki.
● Kiedy smyk skończy 4 lata, możesz mu podawać lek przeciwgorączkowy z paracetamolem w saszet kach. Jest wygodny, bo aplikuje się go wprost na język (Apap Junior). Pamiętaj! Dzieciom do 16. roku życia na obniżenie temperatury (ani w żadnym innym przypadku!) nie wolno podawać Polopiryny ani Aspiryny. Leki te zawierają kwas acetylosalicylowy, który u maluchów może wywołać zespół Reye'a – groźne schorzenie, powodujące nieodwracalne zmiany w wielu narządach, m.in. w wątrobie i mózgu.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie