czapeczka po kąpieli

Czy zakładać noworodkowi czapeczkę po kąpieli?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Na forach internetowych świeżo upieczeni rodzice spierają się, czy po kąpieli trzeba zakładać noworodkowi czapeczkę, czy nie. Niektórzy uważają, że jest ona niezbędna maluszkowi tylko zimą. Inni zaś twierdzą, że należy ją zakładać dziecku bez względu na porę roku. Jak więc jest z tą czapką? Należy ją zakładać czy nie? A jeśli tak - na jak długo i kiedy z tego zrezygnować? Jeśli i ty masz takie dylematy, zapoznaj się z tekstem poniżej.
1
Lekarze i położne radzą rodzicom, by po kąpieli na godzinę zakładali noworodkowi cienką, bawełnianą czapeczkę – niezależnie od pory roku. A jeśli w mieszkaniu panują przeciągi, są np. nieszczelne okna, to noworodek powinien mieć czapeczkę nawet przez całą noc.
2
Skąd te zalecenia? W pomieszczeniu, w którym kąpiemy noworodka, panuje wysoka temperatura – około 24-25˚C. Natomiast po kąpieli przenosimy maluszka do sypialni, w której jest znacznie chłodniej – około 18-20˚C. Noworodek jest bardzo wrażliwy na takie wahania temperatur, może łatwo się wychłodzić i przeziębić.
3
Aby tego uniknąć, należy założyć mu czapeczkę. Zapobiega ona utracie ciepła przez mokrą główkę i sprawia, że włosy maluszka szybciej schną. Po 1. miesiącu życia, gdy dziecko ma już nieco większą odporność, można zrezygnować z zakładania mu czapeczki po kąpieli.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie