malowanie ściany

Bezpieczne farby do ścian - jak wybrać?

szyszunia - specjalista Tipy.pl
Świeżo pomalowane ściany cieszą oko. Na co zwrócić uwagę, by odnawiać je bezpiecznie dla zdrowia? Ciepłe dni zachęcają do odnawiania mieszkań. A w sklepach farb do wyboru, do koloru... Wśród nich nowinki: farby z nanocząsteczkami, lateksowe, z teflonem, akrylowe... Przy wyborze należy wziąć pod uwagę ich przeznaczenie i działanie ochronne przed czynnikami szkodzącymi zdrowiu.
1
Specjalne farby do łazienki

Miejsca, gdzie jest dużo wilgoci, upodobała sobie pleśń. Może ona wywoływać alergie, bóle głowy, problemy z drogami oddechowymi. Dlatego łazienki powinniśmy malować farbami, które są nieprzyjazne dla pleśni. Można kupić farby lateksowe i akrylowe, wyposażone w środki biobójcze, których zadaniem jest zabezpieczenie malowanej powierzchni przed osadzaniem się grzybów i drobnoustrojów.

Choć brzmi to trochę jak opowieść o silnych substancjach chemicznych, nie ma powodu, by się tych farb obawiać. Ich działanie polega na tym, że zakłócają namnażanie się osiadających na ścianach mikroorganizmów. Dla człowieka są bezpieczne (powinny mieć atest Ministerstwa Zdrowia). Pamiętajmy, że jeśli pleśń już się na naszych ścianach osiedliła, najpierw trzeba się jej pozbyć, a dopiero potem pomalować wnętrze farbą biobójczą.
2
Farby do kuchni i dziecięcego pokoju

W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia sprawdzają się farby ze specjalnymi mikrocząsteczkami (tzw.nanocząsteczkami). Powodują, że brud słabiej przylega do ścian i łatwo go zmyć.

Osoby wyczulone na punkcie zdrowia mogą sięgnąć po farby z dodatkiem nanosrebra, które działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Hamuje rozwój pleśni i grzybów. Dużą odporność na zabrudzenia, szorowanie i mycie mają farby z dodatkiem teflonu. Są bezpieczne dla zdrowia i nie zakłócają „oddychania” ścian.
3
Farby do salonu i sypialni

W tych pomieszczeniach sprawdzą się farby emulsyjne, winylowe, akrylowe. Są wodorozcieńczalne, łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją i szybko schną, nie wydzielając szkodliwych substancji. Przepuszczają parę wodną, dzięki czemu ściany mogą wchłaniać i oddawać wilgoć. To stwarza korzystny dla zdrowia mikroklimat, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.
4
Farby olejne na cenzurowanym

Wolno schną, a zawarty w nich rozcieńczalnik jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego pomieszczenia, w których zostały użyte farby olejne, należy zawsze bardzo długo i dokładnie wietrzyć.
5
Farby do pokoju alergika

Najlepsze są farby wodorozcieńczalne, bez substancji zapachowych. Z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, logo Blaue Engel lub znakiem Eco-Label.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie