podręczna apteczka

Apteczka na urlop - co spakować?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Zatrucie, biegunka i ukąszenia mogą zdarzyć się podczas każdego wyjazdu. Żeby nie tracić nerwów na poszukiwanie apteki, warto się przygotować. Jeśli masz w domu apteczkę z poprzedniego roku i chcesz ją zabrać, sprawdź, czy leki nie są przeterminowane, a opakowania mają ulotki informacyjne. To bardzo ważne, bo pamięć bywa zawodna i nawet jeśli dziś wiesz, na co jest dany lek, w zdenerwowaniu możesz zapomnieć. Może się też zdarzyć, że lekarstwo będzie musiał podać ktoś inny…
1
Niezbędny termometr

W każdej apteczce powinien znaleźć się termometr. Podwyższoną temperaturę zazwyczaj poznasz, ale gorzej już z precyzyjnym jej określeniem. A przecież od jej wysokości zależy sposób postępowania – czy wystarczy podać zwykły środek przeciwgorączkowy, czy trzeba wzywać lekarza.
2
Lek na chorobę lokomocyjną

Włóż do apteczki środki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. W aptekach jest ich całkiem sporo. Są nie tylko w formie tabletek, ale też np. gum do żucia. Możesz też kupić specjalne opaski z plastikową kulką umieszczoną po wewnętrznej stronie. Jej ucisk na punkt akupresurowy zapobiega lub niweluje objawy nudności.

Środki łagodzące chorobę lokomocyjną przydadzą się nie tylko na samą podróż (preparaty zazwyczaj musisz zażyć przed drogą), ale gdy np. spontanicznie wybierzecie się na wycieczkę statkiem.
3
Preparaty na komary

W wakacyjnej apteczce muszą się znaleźć preparaty odstraszające owady. Postaw na te, które przegonią nie tylko komary czy meszki, ale i kleszcze. Większość preparatów zawiera środek DEET. Jeżeli jest go dużo (ok. 20 proc.) środek będzie działał nawet 8 godzin. Preparaty o niskim stężeniu będą odstraszać owady kilka-kilkadziesiąt minut…

Do ukąszeń lepiej nie dopuszczać, ale zawsze jakiś zabłąkany komar może ugryźć. Włóż więc do apteczki także preparat łagodzący swędzenie. Warto mieć też pod ręką wapno lub inne środki przeciwalergiczne. Wysypka może pojawić się u każdego, a wapno nieco ją zmniejszy.
4
Coś na bolące gardło

W czasie upałów lubimy ochładzać się lodami i pić zimne napoje. A gdy do tego dodamy klimatyzację np. w sklepie, ból gardła murowany. Dlatego włóż do apteczki środki łagodzące objawy przeziębienia. Zapakuj syropy: przeciwkaszlowy (na noc) i wykrztuśny (by oczyszczać drogi oddechowe), tabletki do ssania lub leki w sprayu. Ale gdy na migdałkach pojawia się biały nalot, idź do lekarza. To prawdopodobnie angina, której sama nie wyleczysz. Koniecznie zapakuj leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Pamiętaj, że u dzieci do 12. roku życia nie wolno stosować aspiryny i jej pochodnych (ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Rey’a). Najbezpieczniej wybrać środki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Pomogą nie tylko w przypadku gorączki, ale też bólu np. zęba czy głowy.
5
Plastry na skaleczenia

Nie możesz zapomnieć o środkach opatrunkowych. Zapakuj plastry różnej wielkości, jałowe gaziki, sól fizjologiczną (patrz kółko) i bandaż elastyczny. Jeżeli podróżujesz z dziećmi, wybierz kolorowe plastry z postaciami z kreskówek, dzieciaki bez protestu pozwolą je sobie nakleić.
6
Na niestrawność i ból żołądka

Wakacje to także smakowanie lokalnej kuchni. Niestety, czasem taka degustacja bywa nieprzyjemna w skutkach. Do najczęstszych dolegliwości należy tzw. biegunka podróżnych. Często zdarzają się też zatrucia lub niestrawność. Ich przyczyną może być zmiana klimatu, spożycie nieprzegotowanej wody, jedzenie niedogotowanych potraw lub bakterie.

Dlatego spakuj do apteczki środki łagodzące dolegliwości żołądkowe – kilka saszetek smecty i dużo tabletek węgla (aby pomógł, trzeba wziąć nawet 10 tabletek: rozkrusz je i zalej połową szklanki wody).
?

Wskazówki
*Dla pomiaru pod pachą za normalną przyjmuje się temp. 36-37°C. Stan podgorączkowy to 37-38°C. Gorączka umiarkowana to 38-39°C, a wysoka powyżej 39°C.

*Leki przechowuj zawsze w oryginalnych opakowaniach. Możesz kupić na nie specjalną apteczkę lub zapakować je w pudełko, byle dobrze zamykane. Nie ustawiaj go w łazience ani na słońcu. No i chroń przed dziećmi!

*Oczyszczoną ranę (np. z piasku) przemyj solą fizjologiczną. Woda utleniona nie dezynfekuje, można nią przemyć tylko brzegi rany. Nie używaj spirytusu, bo pozostaną ślady.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie