ogród jesienią

Jak dbać o ogród jesienią?
OgrodnikOgrodnik - specjalista Tipy.pl

Jesień to ważna pora roku dla ogrodników. Muszą oni upewnić się, że ich ogród jest pozostawiony w jak najlepszej formie do przyszłego roku. Wielu ludzi popełnia błąd lekceważąc swój ogród jesienią, kiedy przychodzi zimne powietrze i pogoda się psuje. Łatwo wówczas wpaść w pułapkę. Poświeć więc kilka minut na przeczytanie poniższych wskazówek. Powiem ci jak możesz zadbać o swój ogród podczas tej pory roku i podam kilka pomysłów, które sam możesz wykorzystać.
1
Wykop pozostałości roślin. Usuwanie szczątków roślin i kwiatów jest niezbędne, by mieć pewność, że w przyszłości nie wystąpią problemy z chwastami i gniciem. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie rośliny jednoroczne i wyciąłeś wszystkie byliny. Możesz je umieścić na stercie do kompostowania.
2
Kompost. Jesień to doskonała okazja, by zacząć myśleć o kompostowaniu. Przez zimę wszystkie twoje odpady z ogrodu przekształcą się w bogaty w składniki mineralne kompost. Możesz wykorzystać go do nawożenia ogrodu na wiosnę i latem. W tym celu wykop niewielki dół w którym będziesz umieszczać wszystkie zielone odpady z ogrodu (korzenie, łodygi, liście itp). Dół zasyp lub przykryj folią na zimę.
3
Zasadź rośliny na przyszłość. Jesień to czas sadzania roślin cebulowych. Rośliny takie jak tulipany czy żonkile, wykorzystają ciepłą glebę i będą miały możliwość wypuszczenia korzeni przed zimą, zanim przyjdzie znaczne ochłodzenie. Jesienne liście dostarczają nam wielu wspaniałych jesiennych kolorów, jednak możemy także urozmaicić nasz ogród poprzez sadzenie jesiennych kwiatów, takich jak cyklameny, krokusy czy amarylis.
4
trawnik jesienią
Spójrz na swój trawnik. Ważne jest, aby zadbać o niego jesienią. Kiedy zauważysz, że trawa zaczyna rosnąć wolniej, zmniejsz częstotliwość jej koszenia i usuń z trawnika wszystkie suche trawy i mchy, które mogły pojawić się na nim w ciągu lata. Możesz zastosować także specjalne nawozy jesienne do traw, które pomogą ci utrzymać dobrze odżywiony trawnik przez zimowe miesiące.
5
Chroń swój staw. Jeśli masz w swoim ogrodzie staw, ważne jest, by zapewnić mu odpowiednią ochronę podczas jesiennych miesięcy. Przykryj go siatką, aby zapobiec zanieczyszczeniu wody przez spadające liście. Upewnij się, czy znajdujące się w nim ryby nadal będą mogły swobodnie oddychać. Zainstaluj w tym celu specjalną pompkę wodną, dzięki temu woda w stawie nie zamarznie.
6
narzędzia ogrodowe
Sprawdź narzędzia ogrodowe. Upewnij się, że są one czyste i właściwie położone. Teraz jest odpowiedni moment na to, by sprawdzić czy coś nie wymaga naprawy lub wymiany. Najlepiej, jeśli wszelkich napraw dokonasz teraz, niż wtedy, kiedy będzie ci on potrzebny.
?

Wskazówki
* Przestrzegaj kalendarza biodynamicznego w którym podane są dnie i godziny najkorzystniejsze do sadzenia roślin.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

temp
30.04.2012
"Ogród Moich Marzeń"?
zaz
24.04.2012
IMP ma fajną kolekcję o pielęgnacji ogrodu.