zbuntowany nastolatek

Jak radzić sobie ze zbuntowanym nastolatkiem?
babyboom - specjalista Tipy.pl

Dorastające dziecko za wszelką cenę usiłuje być inne niż rodzice. To trudny czas, ale są sposoby, by zamiast wojny panował pokój. Nastolatek to dziecko, które chce jak najszybciej być dorosłe. Wszelkimi sposobami podkreśla swoją odrębność. Nastoletnia córka może nagle zamknąć się w sobie, lekceważyć rodzinę, a nastoletni syn może stać się grubiański i hałaśliwy. To normalny etap dorastania, dlatego uzbrój się w cierpliwość.
1
Bądź przyjacielem

Rozmawiaj z dorastającym dzieckiem spokojnie. W młodym człowieku buzują hormony i stąd jego nerwowe zachowanie, ale Ty musisz dawać dobry przykład. Nie pozwól na okazywanie lekceważenia, domagaj się szacunku.

Znajdź czas na codzienną rozmowę. Nastolatek może udawać, że jej nie potrzebuje, ale tak nie jest. Nie zadawaj zdawkowych pytań „Co było w szkole”, na które nikt nie lubi odpowiadać. Poczekaj, aż sam Ci opowie, co zechce...
2
Akceptuj i ufaj

Nie krytykuj przyjaciół swego dziecka, choćby bardzo Ci się nie podobali. Są dla niego teraz najważniejsi i trzeba to zaakceptować. Co najwyżej podkreślaj, jakie postawy są dla Ciebie ważne. Na tym etapie życia dziecko samo uczy się rozstrzygać, co dla niego dobre...
3
Stawiaj granice

Bądź konkretna i wymagająca. Choć nastolatki podkreślają, jak bardzo mają za nic wszelkie zakazy, to jednak w tym czasie bardziej niż kiedykolwiek ich potrzebują. Powinny wiedzieć, o której wolno im wrócić do domu, jakie mają obowiązki, jakich zasad muszą przestrzegać.
4
Matki się dogadują

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto zbadali relacje nastolatków z rodzicami. Wynikało z nich, że aż 59 % matek miało dobry kontakt z dorastającym dzieckiem, choć nie pozbawiony konfliktów. Aż 65% ojców uważało, że na dobre straciło kontakt z nastolatkiem, bo nie rozumieli ich postaw.bardzo ich irytują..

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie