Tutaj jesteś: Dziecko > Nastolatki > Rozwój nastolatka > Jak pomóc nieśmiałemu nastolatkowi?

Jak pomóc nieśmiałemu nastolatkowi?

Stopień trudności: umiarkowane
, ekspert Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Nie każde dziecko potrafi znaleźć wspólny język z kolegami z nowej klasy. Możesz mu w tym pomóc. Dopóki twoje dziecko było małe, miałaś większy wpływ na jego kontakty z rówieśnikami. Ale teraz nie wkroczysz do szkoły nastoletniego syna lub córki i nie powiesz jego kolegom: „On /ona jest super! Dlaczego tego nie widzicie i nie chcecie się z nim przyjaźnić?!”. Smutno ci patrzeć na twoje samotne dziecko… Co możesz zrobić? Okazując mu wsparcie, sprawisz, że łatwiej będzie mu się odnaleźć w tej sytuacji.
1
rozmowa z nastolatkiem
Porozmawiaj z nastolatkiem o tym, dlaczego czuje się źle w nowej grupie i co sprawia mu największą trudność. Wstydzi się pierwszy odezwać, bo nie wie, o czym mógłby rozmawiać z innymi? W takiej sytuacji dobrze byłoby, by zaczął „trenować” kontakty z rówieśnikami przez internet, np. na portalach społecznościowych.
2
nastolatek - odrzucenie
Jeśli ktoś mu nie odpowie, odrzucenie nie będzie tak mocno bolało. A może przyczyną wykluczenia z grupy jest to, że – w przeciwieństwie do reszty klasy – nie ma tabletu czy smartfona z dostępem do internetu i nie może „być na bieżąco” w sprawach, którymi żyją jego koledzy? Jeśli taki modny gadżet mógłby pomóc dziecku w nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami, warto rozważyć jego zakup. Możecie umówić się np. że ma uzbierać połowę potrzebnej kwoty, a resztę ty mu dołożysz.
3
nastolatek - hobby
Dobrym pomysłem jest też zachęcenie nastolatka, by zapisał się do jakiegoś kółka zainteresowań, gdzie spotka rówieśników z podobną pasją. Wtedy – nawet jeśli nadal będzie mu trudno odnaleźć się w klasie – przekona się, że potrafi porozumieć się z ludźmi, z którymi ma wspólne tematy. Niezależnie od wszystkiego musisz też jak najczęściej podkreślać mocne strony nastolatka i dopingować, by się nimi chwalił. Jeśli np. jest dobry z chemii, a ktoś w klasie kiepsko sobie z nią radzi, mógłby zaproponować, że mu pomoże.
4
nastolatek - sport
3 złote zasady

1. Pomóż nastolatkowi odnaleźć mocne strony w jego nieśmiałości. Na pewno jest dobrym słuchaczem, obserwatorem itp.

2. Zachęcaj go, by zapisał się na zajęcia sportowe. Jeśli będzie czuł się dobrze w swoim ciele, wzrośnie jego pewność siebie.

3. Jeśli widzisz, że nastolatek coraz bardziej zamyka się w sobie, warto byłoby rozważyć wizytę u psychologa.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy nasze dzieci wchodząc w okres dojrzewania pragną być traktowane jak dorośli, a...
Jak uniknąć żenujących dla nastolatka sytuacji?
Bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy nasze dzieci...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.