Gdy dziecko się zakocha

Gdy dziecko się zakocha - co robić?
babyboom - specjalista Tipy.pl

Wobec porywów nastoletniego serca rodzice często bywają bezradni. Co robić, by nie zranić uczuć dziecka, ale i zadbać o jego bezpieczeństwo? Stało się: twój nastoletni syn czy córka wrócili z wakacyjnego wyjazdu i oświadczyli, że właśnie tam spotkali Tego Jedynego czy Tę Jedyną. Są zakochani na zabój, cały czas wiszą na telefonie albo piszą do siebie na Facebooku. W końcu pada oświadczenie: „Chcę do niego pojechać. Proszę, zgódźcie się. Ja już dłużej nie wytrzymam z tęsknoty!”. Nawet jeśli w głębi duszy się zamartwiasz, nie okazuj tego. Powiedz za to dziecku, że cieszysz się, iż jest zakochane, bo miłość to wspaniałe uczucie. Możesz również dodać, że jego wybranka czy wybranek na pewno są wyjątkowi…
1
Twoja akceptacja dla uczuć, jakie przeżywa nastolatek, sprawi, że jemu łatwiej będzie się otworzyć, a tobie dowiedzieć rzeczy, na których ci zależy.
2
Dlatego zachęć dziecko, by opowiedziało trochę więcej o swojej sympatii. W jakich okolicznościach się poznali, co ją w niej najbardziej fascynuje, o czym najczęściej rozmawiają, czy mają jakieś wspólne pasje.
3
W czasie tej rozmowy uważnie obserwuj dziecko. Czy odpowiada pewnie, czy raczej kłamie i chce coś przed tobą ukryć. Spytaj córkę lub syna, jak wyobraża sobie spotkanie ze swoją sympatią i jak miałoby ono przebiegać. Kto kogo zaprosił, gdzie się ono odbędzie.
4
Jeżeli coś ci się w tym wyobrażeniu nie podoba (np. dziewczyna jedzie do chłopaka, który mieszka sam, i chce tam nocować), uzasadnij swoje zdanie i zaproponuj inne rozwiązanie. Możesz powiedzieć np. „OK, możesz jechać, ale wróć tego samego dnia”.
5
Negocjuj różne warianty wyjazdu i podkreślaj, że masz do dziecka zaufanie, a twoje pytania wynikają z troski. Najgorsze, co możesz zrobić, to zabronić nastolatkowi wyjazdu, nie wyjaśniając dlaczego. Istnieje wówczas ryzyko, że i tak zrobi to, co sobie zaplanował, w tajemnicy przed tobą.
6
Trzy złote zasady

Nie wyśmiewaj uczuć dziecka i staraj się nie krytykować jego sympatii (jeśli nie masz podstaw).

Nie mów nastolatkowi, że nie powinien się angażować, bo takie młodzieńcze uczucia zwykle szybko przemijają. On już jest zaangażowany!

Jeśli dotąd nie przeprowadziłaś z dzieckiem rozmowy o seksie i metodach antykoncepcji, najwyższy czas to zrobić.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Bartosz
14.04.2019
mam na imię Bartosz, moim marzeniem jest poznać kobietę do stałego związku, mam 25 lat.