Nastoletnia córka jest w ciąży - co robić?
babyboom - specjalista Tipy.pl

Młodzież często nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Co zrobić, gdy z beztroskich wakacji nasza niepełnoletnia córka wraca w ciąży? Choć jest to bardzo trudna chwila, musimy zachować spokój. Porozmawiajmy z dzieckiem, zastanówmy się, co można zrobić, by ciąża nie wiązała się z rezygnacją ze wszystkich planów. Dziewczynę przeraża już sama myśl o najbliższej przyszłości, postarajmy się więc nie dokładać jej naszych pesymistycznych myśli.
1
To, w jaki sposób się teraz zachowamy, wpłynie na jej dalsze życie i na nasze późniejsze relacje. Zaangażujmy w planowanie przyszłości ojca dziecka i jego rodziców.
2
Wspieranie córki nie może jednak oznaczać wzięcia na siebie konsekwencji tego, co się wydarzyło. Pomagajmy, ale nie wyręczajmy.
3
Kluczowe decyzje zostawmy młodym. Rozmawiajmy, wyrażajmy swoje zdanie, jednak powstrzymajmy się przed sugerowaniem jakichkolwiek rozwiązań. Samodzielne decyzje, choć nie łatwe, to jedna z konsekwencji, jakie córka będzie musiała ponieść.
4
Jeśli zdecyduje się kontynuować edukację, warto precyzyjnie ustalić, kto i na jakiej zasadzie będzie zajmował się w tym czasie malcem. Warto wesprzeć w tym dziecko, aby umożliwić mu późniejszy, łatwiejszy start w życie zawodowe.

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie