Tajemnice nastolatków

Tajemnice nastolatków - poradnik dla rodziców
babyboom - specjalista Tipy.pl

Zamyka się w pokoju, irytuje się, kiedy tam wchodzisz. Kończy rozmowę telefoniczną, jeśli wie, że możesz ją usłyszeć... Czujesz, że tracisz nad nim kontrolę, i obawiasz się, by nie wpakował się w kłopoty. Prawie każdy nastolatek w pewnym momencie zaczyna mieć jakieś tajemnice przed swoimi rodzicami. To naturalny etap w drodze ku dorosłości. Twoje coraz starsze dziecko pragnie po prostu większej niezależności, która wyraża się m.in. w postawie: „mam swoje sprawy i nic ci do tego”. Zaakceptuj to, ale zachowaj czujność. Jeśli ktoś chciałby w jednym zdaniu streścić instrukcję obsługi nastolatka, brzmiałoby ono: „im bardziej go gonisz, tym szybciej ucieka”. Dlatego szanuj prywatność dziecka i nie zamęczaj go swoim wścibstwem. Tropiąc go na każdym kroku, jedynie zachęcisz go do większej tajemniczości i zwiększysz dystans między wami. Jeśli zamyka się w pokoju i ciągle słucha jakiejś dziwnej muzyki, trudno. Nie chce rozmawiać przy tobie przez telefon? Zaakceptuj to i sama wyjdź z jego pokoju.
1
Stwórz szansę do partnerskiej rozmowy

Pokazując nastolatkowi, że respektujesz jego granice, stwarzasz szansę do partnerskiej rozmowy. Właśnie ona na tym etapie rozwoju dziecka jest najważniejsza. Boisz się, że za zmianą jego zachowania kryje się jakieś złe towarzystwo albo eksperymenty z używkami? Nie można tego wykluczyć, ale... jeśli będziecie mieć za sobą wiele rozmów o szkodliwości używek, to ryzyko, że po nie sięgnie, nie jest wielkie.
2
Bądź otwarta na kontakty z dzieckiem

Twoja rodzicielska czujność powinna polegać raczej na uważności i otwartości na kontakty z dzieckiem, zawsze wtedy, gdy będzie tego potrzebowało, a nie na przeszukiwaniu jego szuflad czy komputera. Jeśli nastolatek będzie czuł, że kochasz go bez względu na wszystko, że jesteś gotowa dać mu wsparcie w każdej sytuacji – powie ci o swoich kłopotach. Kiedy ma się kilkanaście lat, potrzebuje się akceptacji – nie tylko tej od rówieśników, ale też tej bezwarunkowej: opartej na rodzicielskiej miłości.
3
3 złote zasady

1. Szanuj prywatność swojego dziecka: daj mu do niej prawo.

2. Poświęć codziennie czas na rozmowy z nastolatkiem. Pytaj o to, co go martwi, jakie filmy, książki i muzyka mu się podobają. Postaraj się zrozumieć jego świat.

3. Nie ograniczaj z dnia na dzień wolności dziecka (np. każąc mu wracać wcześniej do domu), jeśli nie zawiodło twojego zaufania.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie