sad owocowy

Jak założyć sad na działce?
cedrus - specjalista Tipy.pl

Oprócz ogromnej satysfakcji, jaka wiąże się z samodzielną uprawą drzew owocowych, własny sad daje nam też owoce zdrowsze niż te kupowane w sklepach. Aby jednak uniknąć przy tym błędów oraz zminimalizować straty z nich wynikające, musimy poznać kilka zasad istotnych na samym początku, czyli w momencie zakładania sadu. Decyzje, które w tym momencie podejmiemy, będą bowiem rzutować na całą jego przyszłość.
1
Wybór miejsca

Jest to jedna z głównych kwestii przy zakładaniu sadu, dlatego należy ten temat dobrze przemyśleć. Najważniejsze jest położenie działki i to, jakie panują na niej warunki siedliskowe, ponieważ w dużym stopniu będzie to miało wpływ na optymalny dobór gatunków i odmian roślin.

Większość gatunków owocowych preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne oraz żyzną glebę. Oczywiście, jeśli gleba na stanowisku, na którym chcielibyśmy posadzić sad jest nieodpowiednia, to jej strukturę i żyzność można poprawić poprzez odpowiednie nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne. Musimy się jednak liczyć z dodatkowym czasem, jaki to pochłonie. Na przygotowaniu podłoża nie warto oszczędzać, ponieważ po posadzeniu drzew ciężko jest już cokolwiek zmienić. Ważne jest również to, czego oczekujemy od przyszłego sadu.
2
Najlepszy termin

Najlepszym terminem na sadzenie drzew owocowych jest jesień. Szkółki oferują wtedy najwięcej dobrego materiału sadzeniowego, który sprzedawany jest w postaci szczepów z gołym korzeniem. Na wiosnę wybór jest przeważnie mniejszy. Jesień jest też lepsza z tego względu, że posadzone drzewka zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą i już wczesną wiosną ruszy ich wegetacja.

Krzewy jagodowe, dostępne w szkółkach przez cały rok w pojemnikach możemy sadzić w całym okresie wegetacyjnym, najlepszym jednak terminem dla nich jest wiosna.
3
Przygotowanie terenu

Zanim przystąpimy do sadzenia drzew i krzewów, powinniśmy pozbyć się trwałych chwastów, takich jak perz, ponieważ późniejsza walka z nimi będzie dużo bardziej uciążliwa. Następnie nawozimy rozłożonym obornikiem lub kompostem w ilości 30-60 kg na m². Jeśli nie dysponujemy ani jednym ani drugim, to w rok przed planowanym nasadzeniem dobrze jest zasiać na tej powierzchni rośliny motylkowe (wykę lub peluszkę) i przykopać je gdy tylko zaczną zawiązywać strąki.

Przed założeniem sadu przekopujemy cały teren przyszłego sadu i wyznaczamy miejsca sadzenia, najlepiej wbijając paliki.
4
Jaka określić powierzchnię?

Jeśli dysponujemy działką o odpowiednich warunkach siedliskowych, pora zastanowić się nad tym, jaką powierzchnię będzie miał nasz sad. Odpowiednie dobranie gatunków i odmian oraz dobre ich posadzenie pozwoli nam na stworzenie sadu, który zaspokoi potrzeby 5-cio osobowej rodziny na 100m². Jeśli jednak myślimy o robieniu większej ilości przetworów lub chcemy mieć większą różnorodność owoców, powierzchnię tę musimy oczywiście zwiększyć.
5
Dobór gatunków i odmian

Większość osób chciałoby mieć w swoim sadzie jak największą ilość różnych owoców, a szczególnie te, które lubią najbardziej. Musimy się również kierować ich wymaganiami siedliskowymi, nie zawsze bowiem – mimo naszych najszczerszych chęci – będzie możliwa uprawa naszych ulubionych owoców na danej działce. Zawsze konieczny jest kompromis między tym, co byśmy chcieli a rzeczywistymi możliwościami.
Warto także zwracać uwagę na termin dojrzewania owoców, jeśli bowiem dobierzemy odmiany dojrzewające w różnych terminach – dłużej będziemy mogli cieszyć się owocami!

Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie drzew owocowych na karłowych i półkarłowych podkładkach, co pozwoli nam posadzić ich więcej na małej powierzchni a także ułatwi pielęgnację i zbiór owoców. Ważnym kryterium doboru roślin do naszego sadu jest też ich podatność na choroby i szkodniki, jeśli bowiem nie możemy poświęcać wiele czasu na pielęgnację roślin owocowych, lepiej wybierać odmiany bardziej odporne.
6
Sposób sadzenia

Sad powinien być wyraźnie oddzielony od innych części działki i jednocześnie musi stanowić jej harmoniczną część. Jeśli działka pod przyszły sad sąsiaduje z drogą, dobrze jest oddzielić gatunki owocowe pasem drzew ozdobnych, które chociaż częściowo osłonią owoce przed zanieczyszczeniami.

Trzeba też zwrócić uwagę na główne kierunki wiejących wiatrów i tak zaplanować nasadzenia, aby gatunki owocowe były w miarę możliwości osłonięte od nich żywopłotem lub zabudowaniami. Należy też w taki sposób zaplanować sad by większe drzewa nie rzucały cienia na mniejsze gatunki, dlatego zawsze w miarę możliwości sadzimy najwyższe gatunki od północnej strony działki.

Musimy także pamiętać o prawnych uwarunkowaniach sadzenia drzew i krzewów, aby nie posadzić ich zbyt blisko granicy działki, co w przyszłości może skutkować tym, że będziemy musieli sami je usunąć. Ważne by sadzić rośliny w sposób uporządkowany, w rzędach, co ułatwi nam późniejszą pielęgnację sadu.
Rośliny przed posadzeniem poddajemy dokładnym oględzinom, szczególną uwagę zwracając na ich system korzeniowy (im więcej drobnych korzeni tym lepiej). Posadzone drzewka palikujemy i przywiązujemy, a jeśli istnieje zagrożenie, że mogą obgryzać je w zimie zwierzęta, zakładamy specjalne osłonki.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie