Jak się leczy półpaśca?
herbs - specjalista Tipy.pl

Przyczajony w organizmie wirus może zaatakować w wieku dorosłym, wykorzystując chwilowe osłabienie spowodowane stresem lub przemęczeniem. Gorączka, ból mięśni, gardła i głowy to początkowe symptomy towarzyszące chorobie, dlatego mylone są z przeziębieniem. Po 3 dniach w dolnej części pleców pojawiają się czerwone plamy, a później bolesna, piekąca, swędząca wysypka. Herpes varicella to ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Grudkowata wysypka (rumień) może pojawić się z przodu, wzdłuż jednego z żeber, na twarzy (często na czole), rzadziej na plecach. Bywa, iż rumień w ogóle nie występuje, a wirus atakuje np. serce, oko lub ucho. Powikłania mogą być bardzo groźne, może dojść nawet do poważnych zaburzeń kardiologicznych, utraty wzroku czy słuchu.
1
Objawy

Najbardziej dokuczliwym objawem są bolesne, piekące pęcherzyki, które pojawiają się na połowie ciała (stąd nazwa tej choroby). Po kilku dniach wysychają i przeobrażają się w swędzące strupki. Drapanie nie przynosi ulgi, bo jest to choroba nerwów, a nie skóry. Ponadto grozi zakażeniem bakteryjnym i może pozostawić trwałe blizny.
2
Leczenie

Leczenie polega na łykaniu tabletek przeciwbólowych oraz antywirusowych. Niekiedy lekarz przepisuje zastrzyki z witamin B1 oraz B12. Obolałym pacjentom ulgę przynoszą maści z dodatkiem cynku i wody wapiennej.
Zaleca się im wówczas lekką dietę i picie dużych ilości płynów, aby wypłukać toksyny. Pomocne są także kąpiele w wodzie z dodatkiem kleiku z płatków owsianych, siemienia lnianego czy nawet mąki ziemniaczanej. Półpasiec ustępuje po 2-3 tygodniach, ale zdarza się, że trwa dłużej, zwłaszcza u osób starszych. Mimo wygojenia się zmian skórnych, ból często utrzymuje się, przechodząc w neuralgię półpaścową, czyli nadwrażliwość skóry.
Może ona trwać kilka miesięcy, a nawet lat. W takich przypadkach oprócz środków przeciwbólowych lekarze zalecają naświetlanie bolesnych miejsc, zażywanie witamin z grupy B i zachęcają do wzmocnienia odporności.
Trudniejszy do wyleczenia jest półpasiec oczu i uszu. W tym pierwszym przypadku wysypka występuje na skroni, powiece i czole. Jeszcze gorzej, gdy umiejscowi się na spojówce lub rogówce oka. Po wyleczeniu mogą pozostać trwale uszkodzenia na rogówce, a w skrajnych przypadkach choremu grozi nawet utrata wzroku. Półpasiec, który pojawia się na uchu, jest wyjątkowo bolesny. Wysypka występuje na małżowinie, błonie bębenkowej i w przewodzie słuchowym. Wyleczony półpasiec pozostawia często ślady w postaci szumów w uchu, przytępienia, a nawet utraty słuchu.
3
Nie drap się

Uważaj, by nie drapać i nie uszkodzić pęcherzyków, bo mogłoby to doprowadzić do ropnego zakażenia. Podczas choroby noś bieliznę z włókien naturalnych. Smaruj pęcherzyki preparatem zawierającym tlenek cynku. Ma on działanie wysuszające. Jeśli wciąż odczuwasz silne swędzenie, stosuj żele lub kremy zawierające mentol lub inne środki przeciwświądowe.
Podczas choroby prowadź oszczędzający tryb życia, unikaj zimna, wiatru, ale również nie przegrzewaj organizmu.
4
Dużo pij

Dużo pij, zwłaszcza ciepłe herbatki owocowe czy niegazowaną wodę.
Pamiętaj, że półpasiec może trwać długo, nawet do kilku tygodni, powodując w tym czasie silne osłabienie. Jeśli przebiega z gorączką, powinnaś co najmniej przez tydzień pozostać w łóżku. Pamiętaj! Półpaśca nigdy nie wolno bagatelizować, bo może doprowadzić do groźnych powikłań.
5
Gdy ból nie odpuszcza

U niektórych osób piekący ból utrzymuje się długo, nawet wiele miesięcy po chorobie. W takim przypadku koniecznie zgłoś się do poradni leczenia bólu.
Placówki takie działają przy szpitalach klinicznych. Stosuje się tu różne metody uśmierzania bólu, m.in. akupunkturę. Co istotne, leczenie w tych poradniach jest refundowane z NFZ. Możesz też się wybrać do neurologa, który zastosuje blokadę nerwu (wstrzykuje się środek znieczulający, np. lidocainę). Czasami ulgę przynoszą środki przeciwpadaczkowe, a także preparaty przeciwdepresyjne.
6
Jak uchronić się przed półpaścem?

Półpasiec przenosi się drogą kropelkową. Można się nim zarazić od osoby chorej na ospę. Aby zapobiec atakowi wirusów, konieczne jest wzmocnienie organizmu. Sprzyjają temu prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i umiejętność rozładowania codziennych stresów.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie