wyprzedaż garażowa

Rzeczy używane - jak je korzystnie kupować i sprzedawać?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Coraz bardziej popularne są kiermasze rzeczy używanych oraz tzw. sprzedaże garażowe i aukcje internetowe. Tu zyskać może i sprzedający, i kupujący! powszechniejszy trend, W ten sposób nie tylko możesz pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy, ale przy okazji też coś zarobić. Zanim jednak wystawisz swoje skarby na sprzedaż, powinnaś pamiętać o kilku ważnych wskazówkach naszych specjalistów. Natomiast gdy chcesz coś kupić na takich aukcjach i kiermaszach, to możesz tu trafić na prawdziwe okazje. Pamiętaj jednak, że sprzedający również mogą stosować różne sztuczki.
1
Gdzie szukać dobrych okazji?

Zorganizuj tzw. wietrzenie szaf wśród koleżanek. Najlepiej robić to cyklicznie, np. raz na pół roku, zmieniając gospodynię, która gościć będzie wszystkich u siebie w domu. By jej nadmiernie nie obciążać, ustalcie podział obowiązków – jedna z was może przynieść napoje, inna przegryzki, kolejna np. owoce. Sprecyzujcie, czy będziecie sprzedawać lub wymieniać tylko ciuchy, czy też np. biżuterię, książki, zabawki dziecka.

Giełda w lokalnej kawiarni

Samodzielne wyprzedaże to świetna okazja do spotkania się z sąsiadami. Organizacją może zająć się np. mała kawiarnia albo bar, który ustali zasady – być może, obowiązywać będą bilety, w ramach których uczestnicy dostaną np. herbatę lub wodę.

Wyprzedaż garażowa

Popularna w Stanach Zjednoczonych, u nas dopiero raczkuje. Wystawianie stoisk, np. na podwórku posesji, wymaga zaangażowania całej wspólnoty (np. bloku) lub mieszkańców ulicy (np. w osiedlach domków). Dobrym pomysłem, zwiększającym zasięg takiej wyprzedaży, jest zaangażowanie szkoły. Można wówczas zdecydować, że od każdego „stoiska” pobierana jest opłata. Taki dochód jest później przeznaczony na potrzeby szkoły.
2
Portale internetowe

To coraz popularniejszy i najwygodniejszy sposób sprzedawania i kupowania rzeczy z drugiej ręki. W internecie znajdziesz zarówno portale aukcyjne (np. Allegro), nieaukcyjne platformy handlowe, np. Sprzedajemy.pl, jak i inne serwisy internetowe (zalicza się do nich np.: olx.pl, gumtree.pl).

Znaleźć można tam... niemal wszystko (pogrupowane na kategorie), choć zdarzają się także portale wyspecjalizowane (np. wymianazabawek.pl). Warto pamiętać, że wystawiane na sprzedaż są na takich platformach nie tylko rzeczy używane, ale także nowe (np. nietrafione prezenty czy zdublowane zabawki).

Transakcje dobrze przygotowane

Zamierzasz zarobić, sprzedając zbędne rzeczy? Pamiętaj, że ludzie kupują oczami – zarówno w internecie, jak i w „realu”. Zadbaj więc o to, by twój towar dobrze się prezentował. Na przykład ciuchy powinny być uprane i zawieszone na wieszakach (także do zdjęcia, które wstawisz potem do internetu).

Uczciwość wobec siebie i innych

Sprawdź w internecie, za ile sprzedawane są dane towary i ustal minimalną cenę, jaką chciałabyś osiągnąć za swój produkt (nie schodź poniżej niej, bo będziesz niezadowolona). Opisując go, nie ukrywaj wad. Zadowolony klient wróci do ciebie, zaś rozczarowany – przekaże swą opinię dalej.

Nakład pracy

Postaraj się o właściwą ekspozycję sprzedawanych towarów. Ciuchy najlepiej umieścić na zbiorczym, ruchomym wieszaku, a każde ubranie powinno mieć naklejkę z ceną. Książki i filmy umieść w kartonie, grzbietami do góry. Popracuj też nad zdjęciami zamieszczanymi w internecie – zadbaj o dobre oświetlenie, rób zbliżenia np. efektownych aplikacji.
3
Lokalne transakcje

To ważne, zwłaszcza w przypadku drogich artykułów. Będziesz mogła umówić się ze sprzedającym i dokładnie obejrzeć np. wózek dla dziecka lub sprzęt elektroniczny. Ten ostatni dobrze jest sprawdzić (podłączając do prądu).

Kompromisy

Nie oczekuj, że za połowę ceny kupisz rzeczy idealne. Np. uchwyty w meblach czy zawiasy można wymienić, a skazy na obudowie pralki nie wpływają na jej funkcjonowanie.

Bezpieczeństwo

Chcesz kupić np. robot kuchenny lub telewizor? Dowiedz się, czy sprzęt jest na gwarancji – to atut, za który czasem warto dopłacić. Jeśli zaopatrujesz się w rzeczy dla dziecka, to wybieraj te, które można wyprać na gorąco lub zdezynfekować.

Ważne pytania

Używane meble? Jak najbardziej (np. stoły, krzesła), ale lepiej jest unikać np. tapczanów i materacy, które mogą być już odkształcone (tego nie stwierdzisz tylko na podstawie zdjęcia). Jeśli meble są tapicerowane, warto zapytać sprzedającego, czy np. ktoś w mieszkaniu palił papierosy (trudno jest potem pozbyć się tego zapachu).

Gotowość do ryzyka

Ubranka dla dziecka często są sprzedawane w paczkach (np. zestaw 10 sztuk). Musisz liczyć się z tym, że wśród nich znajdziesz zarówno te w dobrym, jak i nieco gorszym stanie. Pamiętaj jednak, że po przeliczeniu na sztukę, zwykle płacisz mniej.

Płatność

Jeżeli kupujesz na aukcjach internetowych, najlepiej zamawiać towary za pobraniem – będziesz mogła sprawdzić je np. przy kurierze.
4
Przepisy prawa dla sprzedających

Bez pozwolenia na handel! Sprzedawanie swoich rzeczy nie wymaga pozwolenia (żadne przepisy tego nie nakazują). Nieważne, czy chcesz sukcesywnie pozbywać się zawartości szafy lub strychu, czy sprzedać wszystko od razu. Ale jeśli sprzedasz rzeczy hurtem, to oszczędzisz czas, a poza tym zyskasz większy zastrzyk pieniędzy za jednym razem.

Prowizje ze sprzedaży. Zanim wystawisz towary na aukcję, przeczytaj regulamin serwisu. Sprawdź, jaką zapłacisz prowizję za sprzedane rzeczy. Upewnij się, czy cena uzyskana ze sprzedaży zrekompensuje prowizję. Jeśli rzeczy mają niską wartość, szukaj serwisów, które nie pobierają takich prowizji.

Sposób zapłaty i pokwitowanie. W ofercie jasno określ, w jaki sposób kupujący płaci (przedpłata lub za pobraniem) oraz to, kto płaci za przesyłkę. Kupujący ma prawo zażądać pokwitowania przyjęcia pieniędzy. Musisz mu je wydać.

Zwrot towaru. Musisz liczyć się z tym, że któryś z klientów może zwrócić towar. Dopóki jesteś osobą prywatną, która wyprzedaje swoje rzeczy, sama decydujesz, czy będziesz przyjmować zwroty. Jednak ustal to z kupującym już na początku.

Reklamacje. Co powinnaś zrobić, gdy ktoś zareklamuje rzecz kupioną od ciebie? Musisz przyjąć reklamację, jeśli rzecz ma wady, a ty nie poinformowałaś o tym kupującego (art. 556 i nast. kodeksu cywilnego).

Obniżenie ceny, zwrot pieniędzy. Jeśli rzecz ma wady, kupujący może żądać obniżenia ceny lub domagać się od ciebie zwrotu pieniędzy. Ale masz prawo zaproponować naprawę.
Zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jeśli okazjonalna sprzedaż zamieni się w zorganizowane, ciągłe działanie i będziesz mieć z tego stałe zyski, powinnaś zarejestrować działalność gospodarczą. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna (art. 60 par. 1 kodeksu wykroczeń).

Uwaga na rzeczy nieznanego pochodzenia. Nie przyjmuj do sprzedania towarów, jeśli nie wiesz, skąd pochodzą. Jeśli okaże się, że rzecz jest kradziona, odpowiada się za paserstwo nieumyślne (kara do 2 lat pozbawienia wolności – art. 292 kodeksu karnego).
5
Co z podatkiem od sprzedaży?

Nic nie płacisz fiskusowi. Jeżeli sprzedajesz używaną rzecz, którą masz dłużej niż 6 miesięcy – nie płacisz podatku dochodowego.

Ważne dowody. Upewnij się, czy możesz udowodnić, od kiedy masz daną rzecz, np. dowodem zakupu, paragonem, fakturą, gwarancją, itp.

Umowa kupna. Jeśli jednak sprzedajesz rzecz za ponad 1 tys. zł, sporządź umowę kupna–sprzedaży (kupujący powinien opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2 proc. wartości transakcji).

Sprzedaż hurtowa! Jeśli sprzedajesz bardzo dużo rzeczy, zwłaszcza w internecie, to fiskus może uznać, że to działalność gospodarcza. Będziesz musiała zapłacić i podatek dochodowy, i VAT!
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Justyna
15.03.2019
Moja rada jeśli chodzi o sprzedaż rzeczy używanych jest taka, aby wypróbować jak największą liczbę portali. Jasne jest, że im więcej ogłoszeń wrzucisz w różne miejsca, tym większa szansa na sprzedaż.