malowanie ściany

Jakie farby wybrać do malowania ścian?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Gdy nadchodzi czas remontu mieszkania, zwykle koncentrujemy się na tym, jaki kolor wybrać. Dopiero w następnej kolejności rozważamy, jakich farb użyć. Zastanawiamy się np. czy wybrać farbę “szorowalną” czy “zmywalną”. Rzadko kiedy zwracamy jednak uwagę, czy to, co znajdzie się na naszych ścianach, jest bezpieczne dla zdrowia. A przecież to właśnie ten fakt powinien być dla nas najważniejszy! Jak w takim razie wybrać farby, by cieszyły oko i nie szkodziły?
1
Farby z nanocząsteczkami srebra – wskazane są tam, gdzie wymagane są wysokie standardy higieny (np. w żłobkach, przedszkolach, szpitalach). Innowacyjna technologia nanocząsteczek ma jeszcze inne zalety. Ściany rzadziej trzeba odnawiać niż po malowaniu zwykłą farbą, gdyż mniej się brudzą i łatwiej je wyczyścić.

Niektóre nanocząsteczki mają zdolność neutralizowania zapachów, na przykład nikotyny lub woni przygotowywanych potraw. Z tych powodów farby te dobrze użyć w kuchni i łazience.
2
Podobnie działają również farby z dodatkiem teflonu. Tworzą gładką powierzchnię, odporną na zabrudzenia, wielokrotne zmywanie i szorowanie. Są odporne na atak grzybów i pleśni, dzięki czemu nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (łazienka, kuchnia), a przy tym pozwalają ścianom „oddychać”.

Łazienkę można też pomalować farbą lateksową lub akrylową, do której dodano środki biobójcze (ich zadaniem jest zabezpieczenie malowanej powierzchni przed osadzaniem się i namnażaniem szkodliwych drobnoustrojów). Jeżeli ściany w remontowanym pomieszczeniu są zaatakowane przez pleśń, najpierw trzeba się jej pozbyć, a dopiero potem malować.
3
Jeśli ktoś z domowników jest alergikiem, szczególnie uważnie dobieraj farby do malowania wnętrz. Niektóre składniki farb mogą być alergenami. Główni podejrzani to lotne związki organiczne (tzw. LZO lub VOC) zawarte w farbach olejnych. Zgodnie z normami unijnymi w farbach i lakierach ich zawartość musi być ograniczona do 30 g na 1 litr.
4
To ważne, bo rozpuszczalniki znajdujące się w farbach przedostają się do powietrza, gdy farba schnie. Ich duże stężenie może wywołać reakcję alergiczną. Najlepsze dla alergików są farby wodorozcieńczalne nie zawie rające żadnych substancji zapachowych. Ich głównym składni kiem są żywice (np. akrylowe lub lateksowe) rozcieńczone w wodzie (stąd nazwa).

Dzięki takiemu połączeniu pomalowane powierzchnie są wyjątkowo gładkie i jednolite – nie osiada na nich szkodliwy dla alergików kurz. Pamiętaj, aby po malowaniu odczekać do całkowitego wyschnięcia farby i wywietrzyć pomieszczenie.
5
Do malowania ścian zewnętrznych budynku warto jest użyć farb krzemoorganicznych (tzw. silikonowych). Mają one właściwości tzw. adhezyjne – brud i kurz mniej przylegają do ściany, a elewacja samoistnie oczyszcza się w czasie deszczu.

Na tym nie koniec zalet! Farby silikonowe zapewniają bardzo dobrą przepuszczalność dwutlenku węgla i innych gazów oraz umożliwiają odparowanie wilgoci z podłoża.
6
Farby z atestem bezpieczniejsze

Jak poznać farby, które można bezpiecznie zastosować? Po tym, że mają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Logo PTA oznacza, że zostały przebadane pod kątem zawartości substancji uczulających.

Dobrym wyborem będą też farby z logiem Der Blaue Engel lub znakiem Eco-Label. Zwróć uwagę, czy farba ma atest hypoalergiczny. Powinny go posiadać farby przyjazne dla alergików.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

martuchna
23.04.2015
a jak czyścić ścianę, to farba nie blaknie? Nie pamiętam, jaką farbą mam pomalowane ściany, ale wiem, że czyszcząc je, zostawały takie jaśniejsze miejsca. Wolę więc nie czyścić :-)
Gabi
22.04.2015
Przy dzieciach w domu lepiej ściany pomalować farbą zmywalną, już nie jeden raz musiałam szorować malunki swoich dzieci, mamy ściany pomalowane farbami z magnata, faktycznie spokojnie wszystko schodzi.