drewniane meble ogrodowe

Jak pielęgnować meble ogrodowe?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Meble ogrodowe czy balkonowe jak chyba żadne inne są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak będziemy o nie odpowiednio dbać, z pewnością posłużą nam przez wiele letnich sezonów. Dowiedz się jak czyścić i impregnować meble ogrodowe i balkonowe wykonane z różnych materiałów.
1
Drewno z elementami żeliwnymi

Drewniane meble ogrodowe bardzo często są łączone z elementami żeliwnymi. Bywają one narażone na działanie wilgoci (nie tylko jesienią, ale także w deszczowe lato), dlatego trzeba je starannie zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym.
2
Solidne drewno

Minimum raz w sezonie zaimpregnuj sprzęty wykonane z drewna. Umyj je wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem. Po osuszeniu nanieś: olej (wnika w drewno), lakierobejcę (zostawi ochronną powłokę) albo specjalny impregnat.
3
Co z wikliną?

Wykonane z giętkich witek meble balkonowe i ogrodowe pod wpływem wilgoci mogą nie tylko szarzeć i tracić kolor, ale nawet odkształcać się. Dlatego trzeba je dokładnie zabezpieczyć bezbarwnym lakierem wodoodpornym (elastycznym, by „pracował” wraz z meblem). Uprzednio sprzęty starannie odkurz (odkurzaczem) i wyszoruj. Użyj do tego ryżowej szczotki oraz silnego roztworu soli lub sody (ewentualnie wody z dodatkiem octu).
4
Czyste poduchy i siedziska

Wyściełające ławki i fotele poduszki regularnie strzepuj i wstrząsaj. Wszelkie zabrudzenia dobrze jest usuwać natychmiast. Najbezpieczniej będzie zastosować pianę z mieszaniny wody oraz płatków mydlanych. Jeśli plamy są tłuste, dodaj do roztworu odrobinę płynu do mycia naczyń. Szmatkę bardzo mocno wyciśnij!
5
Odporny plastik

Sztuczne tworzywo ma wiele zalet. Jest tanie i łatwo je utrzymać w czystości. Kolorowe meble myje się gąbką oraz wodą z dowolnym detergentem (może być to uniwersalny płyn, stosowany np. do glazury). Z białych stołów plamy znikną pod wpływem mleczka czyszczącego z wybielaczem (takiego do wanny).
?

Wskazówki
*Specjalnym płynnym czyścikiem do parasoli doczyścisz też leżaki.
*Niewielkie pęknięcia na drewnie zeszlifuj i ponownie zalakieruj.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ulka
14.12.2018
Mamy drewniane na moje wyraźne życzenie, bo od dziecinstwa kochałam przesiadywac z babcia u nas w ogrodzie wlasnie na prawdziwych solidnych drewnianych ławkach w sadzie. Pamietam ze babcia tez zwracala ogromną uwage na pielegnacje. Bo drewno jest piekne, ale tez moze bardzo szybko zmarniec.