mózg

12 prostych sposobów jak wpłynąć na czyjś umysł

haniahania - specjalista Tipy.pl
mózg
1 z 13
W około dużo mówi się o manipulowaniu innymi, ale większość z nas żyje przekonaniem, że jest to domena zarezerwowana dla polityków i zręcznych handlowców. Tymczasem istnieje kilka prostych trików, które każdemu śmiertelnikowi pozwolą łatwiej uzyskać to, czego chce. Jak zręcznie wpłynąć na czyjś umysł? Co zrobić, żeby zyskać przewagę zarówno w codziennym życiu, jak i biznesowych negocjacjach? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
1
manipulowanie ludźmi - krok 1
Właściwa decyzja

Gdy chcesz kogoś do czegoś nakłonić, zaoferuj mu jedynie dwie opcje wyboru – obie dogodne dla ciebie. Ludzie z natury nie myślą o innych wariantach, niż te, które poda im się na tacy.

Przykład: Chcesz żeby przyjechać po ciebie o 7.00 czy o 7.30? Wziąć krem za 50 zł czy za 35 zł?
2
manipulowanie ludźmi - krok 2
Bezinteresowna przysługa

Ogólna zasada jest taka: poproś kogoś o przysługę, której na pewno ci nie wyświadczy. Gdy odmówi, poproś go o coś mniejszego, na czym w rzeczywistości ci zależy.
Poczucie winy związane z poprzednią odmową zwiększy prawdopodobieństwo, że tym razem odniesiesz sukces.
A gdy pytany zgodzi się od razu na to, o co pytałeś go na początku – tym lepiej dla ciebie.
3
manipulowanie ludźmi - krok 3
Pierwsze koty za płoty

Gdy z kimś rozmawiasz, naśladuj jego postawę. Podświadomie odbierze cię on jako kogoś nastawionego przyjacielsko.
4
manipulowanie ludźmi - krok 4
Gdy chcesz coś przed kimś ukryć....

Gdy czegoś szukamy, niezależnie od tego, czy to znajdziemy czy nie, ignorujemy wszystko dookoła. Dlatego jeśli chcesz coś przed kimś ukryć, upewnij się, że przyłapie cię na chowaniu czegoś, co tak naprawdę nie ma znaczenia. Cała jego uwaga będzie wówczas skoncentrowana na tym przedmiocie, a nie tym, który w rzeczywistości ukrywasz.

Lata temu pewien człowiek codziennie przemycał towar z Berlina Wschodniego do Zachodniego. Do bagażnika roweru miał przymocowany worek piasku. Za każdym razem strażnicy zatrzymywali go sprawdzając worek i nic nie znajdując. Tej samej nocy przemytnik wracał z powrotem. Żaden z funkcjonariuszy nie domyślił się, że szmuglował... rowery.
5
manipulowanie ludźmi - krok 5
Potęga ciszy

Za każdym razem, gdy z kimś negocjujesz zrób długą... bardzo długą pauzę zanim zadasz mu pytanie. Sprawia to, że ludzie łatwiej przyznają się do prawdy.
6
manipulowanie ludźmi - krok 6
Nie zapomnij

Jeśli potrzebujesz zapamiętać, by zrobić coś następnego dnia, przestaw coś w pokoju (działa zawsze, pod warunkiem, że przedmiot ma w domu stałe, niezmienne miejsce).
Przykład: jeśli nie chcesz zapomnieć wysłać ważnego maila do wykładowcy, połóż na podłodze telewizor. Następnego dnia zdziwisz się widząc sprzęt na podłodze, ale zaraz potem przypomnisz sobie, dlaczego tam się znalazł.
7
manipulowanie ludźmi - krok 7
Daj czas rozmówcy

Jeśli zadajesz pytanie, a ktoś zbywa cię udzielając ci zdawkowej odpowiedzi, zareaguj „uprzejmą” ciszą. Poczekaj. Zazwyczaj niedługo później usłyszysz bardziej wyczerpujące wyjaśnienie.
8
manipulowanie ludźmi - krok 8
Oczy są zwierciadłem... umysłu

Zastosuj na rozmówcy następujące ćwiczenie:
- każ mu spojrzeć prosto w twoje oczy, niech nie odrywa od nich wzroku
- zapytaj co jadł trzy dni temu na śniadanie

W większości przypadków twój rozmówca nie będzie tego pamiętał. Bardzo trudno jest przywołać jakiekolwiek wspomnienia bez poruszania oczami.
9
manipulowanie ludźmi - krok 9
Niewerbalna komunikacja może pomóc ci się wzbogacić

Sprzedaż i zarządzanie wymagają używania określonego słownictwa. Jeśli chcesz, żeby klient kupił jeszcze dwa produkty (dzięki czemu otrzymasz dodatkową prowizję), powiedz: „Dlaczego nie kupisz jeszcze dwóch?”, zamiast „Czy chciałbyś kupić jeszcze dwie sztuki?”. Stosowanie pytań otwartych zamiast zamkniętych (tak/nie) w widoczny sposób przełoży się na twoje zarobki.
10
manipulowanie ludźmi - krok 10
Gdy ktoś cię obserwuje...

Jeśli jesteś w zatłoczonym miejscu, np. w barze, restauracji, klubie i chcesz sprawdzić, czy ktoś cię obserwuje, wykonaj ten prosty test.

Ustaw się bokiem do tej osoby (tak, by stała skierowana twarzą do ciebie, po twojej lewej lub prawej stronie) i w bardzo ostentacyjny sposób popatrz na zegarek (nawet, jeśli go nie nosisz i tak unieś nadgarstek do góry). Następnie wskaż palcem na zegarek i wymownie pokiwaj głową. Twoje zachowanie może być jak najbardziej przerysowane.

Jeśli ktoś rzeczywiście cię obserwuje (nawet kątem oka), poczuje nagłą potrzebę dowiedzenia się, która jest godzina – spojrzy na swój zegarek/telefon lub odruchowo zacznie szukać zegara w lokalu, w którym się znajdujecie.
11
manipulowanie ludźmi - krok 11
Lęk przed wystąpieniami publicznymi

Niektórzy, gdy mają wystąpić przed większa liczbą osób (np. wygłaszając prezentację) i muszą to zrobić bez spoglądania w notatki, gubią myśli, zapominają o czym mówili, wpadają w panikę i tracą zasadniczy wątek. Żeby pomóc komuś w takiej sytuacji, przytakuj kiwając głową na koniec każdego zdania, które wypowiada mówca. Będzie to dla niego wsparcie, które w 9 na 10 przypadków sprawi, że cała prezentacja zakończy się powodzeniem.
12
manipulowanie ludźmi - krok 12
Zakodowane przyzwyczajenia

Daj rozmówcy kartkę i długopis i poproś żeby coś napisał. Większość osób napisze swoje imię.
Strona 1 z 13

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

manipulacja
09.09.2015
Najbardziej ludźmi manipulują dziś "inteligentne" sekty; nawet najbardziej inteligentni nie umieją się czasem od nich uwolnić...bo po prostu zamiast inteligencji trzeba użyć rozumu...