prasowanie

Łatwe prasowanie - porady
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Choć są osoby, które twierdzą, że przy prasowaniu uspokajają się i odstresowują, to jednak większość pań (i panów też!) domu nie przepada za tą czynnością. Nie cierpimy jej, ponieważ zabiera sporo czasu, a poza tym wymaga cierpliwości i precyzji. A prasowanie mocno pogniecionego lnu to już prawdziwa katorga. Pora to zmienić! Już dziś poznaj sprytne sposoby, które pomogą szybciej i łatwiej przywrócić piękny wygląd świeżo wypranej odzieży.
1
Nie daj całkiem wyschnąć bieliźnie i ubraniom, lecz zbierz je ze sznura, gdy są lekko wilgotne. Łatwiej je wyprasujesz. Zwłaszcza kolorowe sztuki warto prasować, gdy jeszcze całkiem nie wyschły, gdyż ponowne nawilżanie parą z żelazka niszczy ich kolory.
2
W gorące dni rezygnuj z odwirowywania. I tak pranie szybko wyschnie, a będzie mniej pogniecione. Niektórych ubrań nie będziesz musiała prasować.
3
Jasne tkaniny bawełniane prasuj po prawej stronie, zaś ciemne i czarne – po lewej (nie będą błyszczały po wyprasowaniu). Naszywki i aplikacje na podkoszulkach prasuj po lewej stronie lub przez biały papier – nie zniszczą się.
4
Len lub dżins łatwiej wyprasujesz, gdy skropisz go wodą i włożysz na pół godziny do zamrażalnika. Podczas prasowania materiał będzie intensywniej parować, co znacznie ułatwi wygładzenie zagnieceń.
5
Jeśli chcesz, by odzież ładnie pachniała, dodaj kilka kropli perfum lub pachnącego płynu do wody, którą wlewasz do żelazka.
6
Stosuj preparaty ułatwiające prasowanie. Zawierają one w swym składzie m.in. krochmal, silikon, zmiękczacz do tkanin, substancje zapachowe. Dzięki nim szybciej i dokładniej wyprasujesz tkaninę.
7
Pod pokrowiec na desce warto włożyć grubą podkładkę, np. stary ręcznik, ułatwia to prasowanie. Przydatna też będzie warstwa folii aluminiowej. Folia odbija ciepło, dzięki czemu tkanina szybciej stanie się idealnie gładka.
8
Jeśli masz żelazko na parę, odczekaj aż mocno się rozgrzeje, bo inaczej będzie z niego kapać woda.
9
Podczas prasowania pościeli i obrusów obok deski postaw krzesło i układaj na nim uprasowane fragmenty tkaniny. Dzięki temu nie będą się gniotły.
10
Prasuj tkaninę wzdłuż włókien, wówczas jej nie rozciągniesz.
11
Włóż zrolowany ręcznik w rękawy koszuli, którą będziesz prasować. Dzięki temu unikniesz brzydkich zaprasowań na środku rękawów.
12
Przy prasowaniu pomogą woda i ocet. Wymieszaj 1 część octu z 2 częściami wody. Takim roztworem spryskaj tkaninę. Tak ułatwisz sobie zaprasowanie plis, kontrafałd i kantów.
13
Dzięki minidesce do prasowania rękawów i trudnych elementów unikniesz zagnieceń, a specjalna nakładka na żelazko chroni przed przypaleniami, łatwo przesuwa się po guzikach, zapobiega wyświeceniom.
14
Świetna jest także specjalna poduszka (przypomina grubą rękawicę), którą nakłada się na dłoń i podkłada pod ubranie. Ułatwi prasowanie w pozycji pionowej. Pomoże też w sytuacji, gdy chcesz szybko przeprasować jedną rzecz, nie musisz rozkładać od razu deski.
15
Stacje pary w porównaniu do tradycyjnych żelazek mają trzykrotnie większy wyrzut pary, dzięki temu znacząco skraca się czas prasowania. Wydobywająca się pod ciśnieniem para lepiej zmiękcza i rozprostowuje włókna tkanin.
16
Stacja pary umożliwia też odświeżanie ubrań w pionie, czy wygładzenie zagnieceń na zawieszonych już zasłonach. Stopa żelazka w stacji pary nie nagrzewa się do wysokiej temperatury, chroni ubrania przed uszkodzeniami.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie