woda z cytryną

Jakie są skutki uboczne picia wody z cytryną?

KalinkaKalinka - specjalista Tipy.pl
woda z cytryną
1 z 5
Woda z cytryną jest niezastąpionym składnikiem każdej diety, w szczególności tej oczyszczającej organizm z toksyn. Cytryna zawiera składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak witamina C, potas i błonnik. Jednak - tak jak wszystko – również woda z cytryną może mieć swoje skutki uboczne. Dzieje się tak wówczas, gdy spożywamy ją w nadmiarze. Co zatem może nam grozić?
1
erozja szkliwa
Erozja szkliwa

Spożywanie zbyt dużej ilości napojów o odczynie kwasowym (takich jak woda z cytryną) powoduje nadmierny kontakt szkliwa zębów z kwasami. Prowadzi to do erozji szkliwa sprawiając, że zęby stają się nadwrażliwe - w szczególności na pokarmy gorące i zimne. Żeby chronić zęby, pij kwaśne napoje przez słomkę. Jeżeli jest już za późno na profilaktykę, skonsultuj się z dentystą lub zacznij stosować specjalne pasty remineralizujące szkliwo.
2
zgaga
Zgaga

Dodawanie do wody zbyt dużej ilości cytryny może prowadzić do zgagi lub nasilać ją. Do zgagi dochodzi, gdy mięsień o nazwie zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo, a kwas znajdujący się w żołądku cofa się do przełyku. Tak zwany refluks żołądkowo-przełykowy objawia się uczuciem pieczenia i palenia w przełyku i klatce piersiowej. Zrezygnowanie z produktów o odczynie kwasowym (w tym z kwaśnych napojów) pomoże zapobiec kolejnym atakom zgagi.
3
częstomocz
Odwodnienie

Rzadko, ale zdarza się, że woda z cytryną ma efekt moczopędny. Cytryny zawierają dużą dawkę witaminy C, znanego diuretyka. Wpływa ona na zwiększenie produkcji moczu, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się nadmiaru wody i sodu. O ile picie wody z umiarkowaną ilością cytryny (kilka plasterków) jest dla zdrowia bardzo korzystne, tak nadużywanie jej może w niektórych przypadkach doprowadzić do odwodnienia. Jeśli po spożyciu sporej ilości wody z cytryną czujesz pragnienie, zmniejsz ilość cytryny dodawanej do tego napoju.
4
woda z cytryną
Dodatkowe wskazówki

Nie stosuj terapii wodą z cytryną do leczenia chorób bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek skutków ubocznych takiej terapii, przerwij ją. Jeśli zależy ci na dostarczeniu organizmowi dziennej dawki witaminy C, zrób miksturę z połowy szklanki wody i soku z połówki cytryny. Wypij to jednym haustem.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (73)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Hrla
05.06.2019
Bzdura, cytryna neutralizuje odczyn kwaśny kwasu żołądkowego, a nie go zwiększa.
Edi
07.01.2019
cytryna zakwasza żołądek, ale odkwasza organizm, nie jest przyczyną ani nie zwiększa refleksu, regularnie stosowana likwiduje go, ponieważ im bardziej kwaśny odczyn w żołądku, tym lepiej działa zwieracz przełyku, usuwając przyczynę zgagi. Leki na zgagę tylko nakręcają problem.
Mona
18.11.2018
Dokuczała mi wieczna zgaga, częste grypy itp. Piję wodą z połową cytryną raz albo dwa razy wieczorem. Nie mam zgagi, a jak mam po ciężkim jedzeniu, szklanka tej mikstury od razu pomaga! Nie choruję ponad 3 lata, ani jednego dnia chorobowego w pracy. Sok z cytryny z wodą polecam każdemu.
Les
30.10.2018
Cytryna, podobnie jak z pozoru kwaśny grejpfrut nie ma odczynu kwaśnego tylko ZASADOWY! A więc nie zakwasza organizmu tylko go odkwasza.
bukszpan
21.10.2018
Cytryna pomimo że jest kwaśna nie zakwasza organizmu,a wręcz odwrotnie.
Kazz
30.11.2017
Piję sok cytrynowy od 2 miesięcy. Najpierw kupiłem w butelce, bez zamiaru używania dłużej. Nie wiedziałem o pozytywnym działaniu. Ale po kilku dniach zacząłem się lepiej czuć, mam więcej sił, jestem aktywny cały dzień, nie mam stanów zapalnych. Jestem bardzo zadowolony ze swojego wynalazku..........
ViiX
02.09.2017
Cytryna zawiera naturalne kwaski cytrynowe, które mają jak najbardziej działanie szkodliwe (w nadmiarze, i spożywane na pusty żołądek). W końcu ktoś wrzucił do sieci uświadamiającą i pomocną treść, więc zamiast się wykłócać, weźcie to sobie do serca, żeby później nie cierpieć.
zaltegocotupisze
03.11.2016
po pierwsze to cytryna własnie jest dobra bo ba odczyn zasadowy co za glupoty pisza
adam
21.09.2016
Bzdury. od 4 lat pije codziennie 5-10 cytryn nie wiem w koncu co to jest grypa angina . czesc moich alergi zostalo usunietych . piasek z nerek zostal wydalony. same tylko pozytywy z cytryna
BCFG
16.04.2016
Spożywanie napojów o odczynie kwasowym? To że cytryna jest kwaśna, nie oznacza, że jest napojem kwasowym - raczej zasadowym...