picie alkoholu

7 powodów, dla których nie warto pić alkoholu

prozaczek - specjalista Tipy.pl
picie alkoholu
1 z 8
“Pij, bracie, pij, na starość torba i kij” - mówią słowa starej biesiadnej piosenki. I choć od okazjonalnego napicia się kilku głębszych czy kufla piwa do uzależnienia jeszcze daleko, to i tak trzeba mieć się na baczności. Bzdura - pomyślisz - przecież jeszcze nikt nie umarł od wypicia jednego drinka, a poza tym lampka wina jest dobra na krążenie, a szklanka piwa na nerki. Nikt nie mówi, że masz zostać całkowitym abstynentem. Warto jednak zapoznać się z siedmioma grzechami głównymi alkoholu względem zarówno naszego organizmu, jak również... jakości życia. A przecież i to nie jest bez znaczenia.
1
alkohol a mózg
Choroby mózgu

Już po wypiciu jednego lub dwóch drinków mogą występować zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, wolniejszy czas reakcji, zaburzenia pamięci oraz utrata równowagi. Oczywiście początkowo efekty te są krótkoterminowe i znikają, gdy osoba przestaje pić i wytrzeźwieje. Niemniej jednak długotrwałe nadużywanie alkoholu może powodować przewlekłe zaburzenia mózgu, które już są poważne i wyniszczają organizm człowieka.
2
marskość wątroby
Poważne choroby przewlekłe

Częste picie alkoholu może stać się przyczyną wielu poważnych chorób przewlekłych, na które będziesz musiał leczyć się już do końca życia. Wspomnieć trzeba tu przede wszystkim o nadciśnieniu tętniczym oraz marskości wątroby i trzustki. Za nieodwaracalne uszkodzenia wątroby i trzustki odpowiedzialne są zawarte w alkoholu toksyny.
3
kac
Kac

Objawy kaca są znane chyba nam wszystkim, jeśli nawet nie z własnego doświadczenia, to z opowieści innych. Po wypiciu dużej ilości alkoholu następny dzień mamy bardzo często po prostu wyjęty z życiorysu. Dokuczają nam nudności, wymioty, zmęczenie, bóle mięśni, zawroty głowy, przyspieszone tętno, nadrwrażliwość na światło i dźwięk czy zaburzenia nastroju. I po co to wszystko?
4
rak wątroby
Rak

Nie każdy wie, że przez częste “drinkowanie” możemy zwiekszyć ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów. Mowa tu przede wszystkim o raku wątroby, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku i piersi. Piciu alkoholu bardzo często towarzyszy palenie papierosów, a to zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc.
5
upadek ze schodów
Zranienia i wypadki

Jak wiadomo wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu spowalnia czas reakcji i powoduje zaburzenia wzroku oraz problemy z koordynacją ruchową. Co za tym idzie osoby będące pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na udział w różnego rodzaju wypadkach, takich jak choćby poparzenie, upadek z wysokości, tonięcie. Nie można oczywiście nie wspomnieć o częstym udziale nietrzeźwych osób w wypadkach samochodowych. Pijani uczestnicy ruchu drogowego stanowią nie tylko zagrożenie dla siebie, ale też dla innych.
6
puste kalorie w alkoholu
Puste kalorie

Jeśli dbasz o szczupłą sylwetkę pamiętaj, że alkohol to puste kalorie: 0,3 l jasnego piwa to ok. 250 kcal, 1 kieliszek słodkiego wina czerwonego - 115 kcal, 1 kieliszek wódki - 60 kcal. Być może teraz, kiedy na to patrzysz, wartości te nie przedstawiają się tak źle. Zwróć uwagę jednak na to, że rzadko kiedy poprzestajemy na jednej lampce wina czy kuflu piwa.
7
alkohol a życie rodzinne
Niska jakość życia

Picie alkoholu może wpłynąć na twoją sytuację finansową, zawodową oraz towarzyską. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może nie tylko uszczuplić - co logiczne - twój portfel, ale również spowodować kłopoty w pracy, a nawet jej utratę. Twoje kontakty z rodziną oraz przyjaciółmi również zaczną “kuleć”. Bo choć nietrudno znaleźć sobie kumplów do kieliszka, to bardzo szybko okaże się, że zacznie ci brakować utraconych przez nałóg relacji. A jeśli założyłeś już rodzinę i masz dzieci - skutki alkoholizmu rodziców będą się za nimi ciągnąć do końca zycia.
Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie