jogging

Jakie są negatywne skutki biegania?

kontrowersje - specjalista Tipy.pl
jogging
1 z 7
Bieganie jest obecnie chyba najbardziej popularną aktywnością fizyczną wśród Polaków. Jedni truchtają codziennie rano lub wieczorem po parkowych ścieżkach. Inni idą (czy raczej biegną) o krok dalej i uczestniczą w specjalnych maratonach organizowanych dla amatorów. Według zapalonych biegaczy sport ten ma pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale także na psychikę, ponieważ jest to okazja do zmierzenia się ze swoimi słabościami oraz odstresowania. Niestety, jak to zwykle bywa, wszystko, także regularne bieganie, ma swoje plusy i minusy. O tych drugich z reguły się nie mówi. Dowiedz się o nich już dziś!
1
ucisk w klatce piersiowej
Zaostrzenie niektórych problemów zdrowotnych

Choć każdy może założyć sportowe obuwie i zacząć biegać, to jednak aktywność ta nie jest dla każdego wskazana. Zrezygnować z niej powinny osoby mające problemy ortopedyczne, a także odczuwające duszność i ból w klatce piersiowej. Regularny jogging może nasilić te kłopoty. Nawet jeśli twierdzimy, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku, przed dłuższym biegiem, np. organizowanym u nas w mieście maratonem, koniecznie zróbmy podstawowe badania, nie zapominając o EKG serca. W skrajnych przypadkach może od tego zależeć nasze życie! To nie żart. Od czasu do czasu słyszy się o śmierci uczestnika podczas trwania maratonu.
2
uzależnienie od biegania
Wyniszczająca walka ze swymi słabościami

Oczywiście nie ma nic złego w byciu wymagającym względem siebie, pokonywaniu barier i stawianiu sobie poprzeczek coraz wyżej. Musimy jednak wiedzieć, kiedy powiedzieć dość! Jeśli przeoczymy ten moment, zamiast zwiększenia poczucia własnej wartości i poprawy zdrowia otrzymamy coś odwrotnego. Będziemy źli na siebie i swój organizm, że buntuje się, kiedy zwiększamy intensywność treningów. Bo przecież i od biegania można się psychicznie uzależnić.
3
bieganie po asfalcie
Obciążenie dla stawów

Według wielu naukowców regularne bieganie po nieodpowiednim podłożu (np. asfalcie, betonie) ma katastrofalny wpływ na nasze stawy. Eksperci radzą, by jak najczęściej biegać po miękkim nawierzchni. Aby zdrowo i bezpiecznie biegać, potrzebujemy też dobrze wyprofilowanych butów biegowych (stabilność, amortyzacja, dobra przyczepność do podłoża). Nie bez znaczenia jest też odpowiednia technika biegu. Niestety - początkujący amatorzy bardzo często nie mają o tym zielonego pojęcia i w ten sposób fundują swoim stawom prawdziwą gehennę. Na obciążenie stawów ma też wpływ nasze BMI. Jeśli jest wysokie - a przecież sporo osób z nadwagą właśnie w ten sposób chce ją zrzucić - stawy i ścięgna z pewnością ucierpią.
4
skręcenie kostki
Narażenie na kontuzje

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że - czy tego chcemy czy też nie - uprawianie jakiegokolwiek sportu, czy to wyczynowo czy amatorsko, zawsze będzie się wiązało z narażeniem na kontuzje. Skręcenie kostki z powodu złego postawienia nogi, zranienia i stłuczenia będące efektem upadku to tylko niektóre kontuzje, z którymi musimy się liczyć.
5
ostroga piętowa
Większe prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych schorzeń

U osób regularnie biegających o wiele częściej występują takie problemy ze zdrowiem jak: zespół bólu rzepkowo-udowego, dolegliwości bólowe przedniego przedziału kolana (tzw. “kolano biegacza”, zespół ITBS), zapalenie ścięgna Achillesa czy ostrogi piętowe (szczególnie narażone na nie są biegacze cierpiący na nadwagę).
6
mięśnie podczas biegania
Brak wzmocnienia górnej części ciała

Jogging rozrusza nasze serce i oczywiście wzmocni mięśnie nóg. Niestety nie można tego już powiedzieć o mięśniach ramion, pleców i klatki piersiowej. Dzieje się tak wtedy, gdy bieganie jest jedynym sportem, który uprawiamy. A taka sytuacja jest dość powszechna. Dlaczego? Po prostu wiele osób po codziennym bieganiu nie ma już siły ani ochoty na pójście na siłownię czy wykonanie w domu ćwiczeń na inne partie ciała.
Strona 1 z 7

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie