astma, astma oskrzelowa, astma leczenie

Jak leczyć astmę?
ZnachorZnachor - specjalista Tipy.pl

Astma to choroba układu oddechowego spowodowana nadzwyczaj wrażliwym układem immunologicznym. U astmatyków normalnie nieszkodliwy bodziec, taki jak kurz, zimne powietrze, wysiłek fizyczny lub alergeny, wywołuje gwałtowną reakcję immunologiczną. Reakcja układu odpornościowego prowadzi do obrzęku (a często zapalenia płuc), który utrudnia oddychanie. W większości przypadków leczenie astmy sprowadza się do używania inhalatorów, ponieważ lek może być wówczas podawany bezpośrednio do płuc. Jednakże astmę można leczyć nie tylko przy pomocy inhalatorów. Istnieją różne inne środki farmakologiczne, a także naturalne sposoby zmniejszające objawy astmy.
1
Zamiast inhalatorów poszukaj syropu lub tabletek zawierających albuterol. Albuterol rozszerza oskrzela, ułatwiając przepływ powietrza. Można go zażywać doustnie, dostępny jest jednak tylko na receptę. Pamiętaj, aby nie przekraczać dawki zalecanej przez lekarza, zamiast pomóc, może to jeszcze bardziej nasilić objawy astmy.
2
Zapytaj lekarza o tabletki, których składnikiem jest teofilina. Tabletki takie są dostępne na receptę i są stosowane w długotrwałym leczeniu astmy. Dawkę leku ustala lekarz, zazwyczaj jest to jedna tabletka dziennie.
3
Jeśli napady astmy są ciężkie, można porozmawiać z lekarzem o terapii kortykosteroidami. Zmniejszają one nadczynność układu immunologicznego, pomagając tym samym zmniejszyć objawy astmy.
4
Poddaj się terapii odczuleniowej. U niektórych pacjentów ataki astmy są spowodowane reakcją organizmu na określone alergeny. Wrażliwość organizmu na te alergeny może być leczona przy pomocy zastrzyków z omalizumabu. Lek jest podawany pacjentowi w postaci wstrzyknięć podskórnych co 2 lub 4 tygodnie.
5
Objawy astmy można łagodzić również domowymi sposobami. Najbardziej popularnym remedium na astmę jest miód. Przyłóż odrobinę miodu pod nos astmatyka, a ułatwisz mu oddychanie. Bardzo pożyteczne w przypadku astmy są również figi. Przynoszą ulgę choremu, ponieważ ułatwiają odprowadzanie flegmy. 3-4 figi namaczaj przez noc, a następnie wypij sporządzoną z nich nalewkę.
6
Żeby zredukować objawy astmy możesz spożywać potrawy i wywary sporządzone według poniższej receptury:
- 5g agrestu zmieszaj z łyżką miodu i jedz codziennie rano.
- Zmieszaj 1 łyżkę korzenia przepękli ogórkowatej z taką samą ilością miodu. Tak sporządzoną mieszankę zażywaj co noc.
- Przed każdym posiłkiem pij szklankę soku z cytryny zmieszanego z wodą.
- Mieszanka łyżki soku imbirowego, filiżanki wywaru z kozieradki i miodu jest doskonałym środkiem wykrztuśnym. Spożywaj ją każdego ranka i wieczora.
7
Kolejnym domowym lekarstwem jest czosnek. Dziesięć ząbków czosnku ugotowanych w 30ml mleka lub wody jest bardzo skuteczne, zwłaszcza w początkowej fazie astmy.
8
Zioło o nazwie aminek większy również ma działanie wykrztuśne i stosowane jest w przypadku astmy. Pół łyżki aminka należy zmieszać ze szklanką maślanki i pić dwa razy dziennie. Ataki astmy pomagają zmniejszyć również nasiona krokosza barwierskiego. Pół łyżki sproszkowanych, wysuszonych ziaren zmieszaj z łyżką miodu i zażywaj codziennie.
!

Uwaga!
Pamiętaj, że w przypadku rozpoznania objawów astmy nie należy prowadzić leczenia na własną rękę. Koniecznie udaj się do lekarza - specjalisty od chorób płuc. Wybierze on dla ciebie najbardziej skuteczną formę terapii.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

lysedo1
25.04.2012
Co to za jakis tajemnice medyczne gdy pije kawe dwa do trzech razy diennie to napady astmy są żatrze i mniej uciążliwe. Gdy kawe odstawiłem to byłem zmuszony czesciej kożystac z inchalatorów.