Tutaj jesteś: Praca i Kariera > Szukanie pracy > Rozmowy Kwalifikacyjne > Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (5 ocen)
Oceń 
Udostępnij

Nie ważne jakie masz talenty i jak wygląda twoje CV, jeśli nie wypadniesz pozytywnie na rozmowie kwalifikacyjnej to nie dostaniesz pracy. Aby dostać pracę, szczególnie teraz - w dobie kryzysu, musisz zadbać o każdy szczegół rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz również pamiętać o tym, że chcesz zostać polubionym przez osoby rekrutujące a nie znienawidzonym.

 

Poniżej znajdziesz 10 prostych rzeczy, które zwiększą twoje szanse na zatrudnienie: od prawidłowego wyrażania się, poprzez świadomość tego co można powiedzieć a czego nie, aż do pocenia się.

1

Nie uśmiechaj się cały czas


Nadmierne uśmiechanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej oznacza nerwowość oraz brak pewności siebie. Ciągłe uśmiechanie się powoduje, że zaczynasz brzmieć i wyglądać sztucznie, co szybko zostanie zauważone przez osoby prowadzące rekrutację. Śmiej się tylko wówczas, gdy będzie się z czego śmiać i cieszyć.

2

Nie mów o byle czym


Twoim zadaniem domowym było zdobycie wiedzy na temat firmy w której starasz się o pracę. Wiadomości na temat ostatniego odcinka "Tańca z gwiazdami" nie pomogą ci dostać pracy. Nigdy nie staraj się zapełniać czasu rozmowy kwalifikacyjnej rozmowami na temat nieistotnych rzeczy. Rozmawiaj na temat poważnych spraw związanych z firmą oraz jej działalnością. Chwile ciszy będą lepsze niż pusta gadanina.

3

Nie poć się


Możesz stracić pracę przez to, że ubrałeś się za ciepło. Spocone dłonie i kropelki potu na czole nie zrobią dobrego wrażenia. Nie starasz się o pracę osobistego trenera. Pocenie się jest znakiem twojej słabości i nerwowości.

Jak wysyłać CV mailem?
Jak powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
4

Nie bądź kamieniem na drodze


Osoby rekrutujące szukają kandydatów chętnych do podjęcia ambitnych projektów i zadań. Niezdecydowanie i mówienie "może" będzie dla ciebie jak czerwona kartka. Nawet jeśli normalnie zastanawiałby się nad odpowiedzią to na rozmowie kwalifikacyjnej mów zawsze "tak".

5

Nie bądź drobiazgowy


Pytanie o lokalizację stołówki czy sali konferencyjnej będzie dla rekrutera wskazówką o twoim braku przygotowania i inicjatywy. Przygotuj się. Nie pytaj się o takie rzeczy jak wielkość pokoju w którym miałbyś pracować, długość przerw śniadaniowych itp.

6

Nie kłam


Badania dowodzą, że ludzie bardzo często kłamią w miejscu pracy. Kłamstwo nie pomoże ci dostać pracy. W rozmowie o pracę nie przejdzie nawet najbardziej niewinne kłamstewko. Nigdy nie naciągaj prawdy dotyczącej twojego CV czy swoich dokonań i osiągnięć. Jedno kłamstwo może zaćmić całą rozmowę a rekruter wskaże ci drzwi wyjściowe.

7

Nie bądź złym komikiem


Humor jest bardzo subiektywny. Pomimo, iż może być kuszące zażartowanie na jakiś temat to musisz być bardzo ostrożny. Twój rozmówca może nie mieć poczucia humoru. Z drugiej strony nic nie rozładowuje tak napięcia na rozmowie kwalifikacyjnej jak mały żarcik, więc możesz spróbować zaskarbić sobie kilka punktów drobną uwagą w stylu "doskonała pogoda na rozmowę o pracę".

8

Nie miej wygórowanych wymagań


Jeśli zaczniesz mówić o idealnej temperaturze w biurze, idealnym krześle dla twoich bolących pleców i w jaki sposób butle na wodę powinny być napełniane, istnieje prawdopodobieństwo, że rekruterzy ostatni raz się do ciebie uśmiechną i pożegnają, bez względu na twoje wspaniałe doświadczenie i umiejętności. Żaden pracodawca nie będzie tolerował tego typu wydziwiań na temat miejsca pracy.

9

Nie marnuj czasu


Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej rekruterzy mają w planie zadać kilka określonych pytań w określonym czasie. Pozwól im zatem na to i nie przeciągaj czasu na zadawanie nieistotnych pytań i wdawanie się w dyskusje. Szanuj czas ludzi, którzy przeprowadzają z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Z pewnością będzie to dobrze odebrane.

10

Nie obgaduj


Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się pytania dotyczącego twojej przeszłej pracy oraz powodów, dla których chcesz ją zmienić (lub powody dla których już tam nie pracujesz). Nigdy nie mów nic złego na poprzedniego pracodawcę. Wyrażaj się o nim z respektem i poszanowaniem. Twój przyszły pracodawca wie, że w przyszłości będziesz wyrażać się o nim w taki sam sposób i chciałby, aby bez względu na wszystko zostać wobec niego lojalnym.

 5/5 (5 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
<p>Na końcu każdej rozmowy kwalifikacyjnej pada ze strony rekrutującego pytanie: Czy ma Pan/Pani jakieś pytania lub...
Jakie pytania zadać pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Na końcu każdej rozmowy kwalifikacyjnej pada ze strony...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.