bagaż w samolocie

Jak spakować się do USA?
lex nostra - specjalista Tipy.pl

Czy myśl o pakowaniu się i dziewięciogodzinnym locie do USA napawa cię przerażeniem? Czy podróżowanie na takie odległości z małym dzieckiem wydaje się karkołomnym wyczynem? Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiedzieliście twierdząco, mamy dla was kilka rad, które umilą i co najważniejsze uproszczą życie podróżującym.
1
Po pierwsze i najważniejsze warto poszukać bezpośrednich połączeń lotniczych. Jeżeli to niemożliwe najlepszą opcją jest wylot z Polski w późnych godzinach wieczornych lub bardzo wcześnie rano. Wylot z USA warto natomiast zaplanować w godzinach wieczornych. Dlaczego? Decydująca jest tutaj różnica stref czasowych w zależności od tego czy podróżujemy do Nowego Jorku, Chicago czy Los Angeles – odpowiednio: 6, 7 i 9 godzin wcześniej niż w Polsce. Mówiąc krótko: jeżeli chcemy płynnie przestawić się na czas amerykański, musimy oszukać nasz organizm. Dlatego też nocne loty są najlepszą opcją, zwłaszcza w przypadku, gdy podróżujemy z dzieckiem, gdyż mamy wtedy szansę że nasz maluch prześpi choć część podróży.
2
Po drugie bagaż dzielimy na 2 części: bagaż podręczny i bagaż rejestrowany.

Bagaż podręczny, czyli taki który zabieramy ze sobą na pokład samolotu: 1 sztuka o wadze do 8 kg, wymiary: 23x40x50 cm. Dodatkowo w ramach biletu można zabrać torebkę damską lub torbę męską. Oprócz powyższych można wziąć ze sobą aparat fotograficzny, laptop czy telefon komórkowy i niezbędne ładowarki. Warto pamiętać, że w ramach kontroli celnej możemy być poproszeni o włączenie sprzętu elektronicznego, dlatego należy pamiętać o naładowaniu baterii.

Inne rzeczy, które możemy spakować do bagażu podręcznego to:
- składany wózek lub spacerówka dla dziecka (zostanie nam dostarczony zaraz po wylądowaniu),
- pokarm dla dziecka,
- wózek inwalidzki lub kule do osobistego użytku
- sprzęt sportowy (mieszczący się w dozwolonych wymiarach), wcześniej zgłoszony,
- leki,
- płyny w pojemnikach do 100 ml zapakowane w przeźroczystą, możliwą do otwarcia/zamknięcia pojedynczą torbę o pojemności do 1 litra, np. pasty, spraye, żele, perfumy, kremy, itp.,
- płyny zakupione w sklepach duty-free dowolnego lotniska lub linii lotniczej. Pod warunkiem, iż zostaną odpowiednio zapakowane (zgrzane) w strefie bezcłowej i nie będą przez pasażera otwierane aż do osiągnięcia lotniska docelowego.
3
Bagaż rejestrowany, czyli bagaż, który zostanie umieszczony w luku bagażowym samolotu i nie będzie dostępny w trakcie podróży: 1 sztuka bagażu o wadze do 23 kg, wymiary: do 158 cm.

- Do bagażu rejestrowanego nie pakujemy cennych rzeczy, takich jak biżuteria, dokumenty, przedmioty, które łatwo się psują czy niszczą oraz przedmiotów niebezpiecznych lub szkodliwych, które mogą stwarzać zagrożenie dla samolotu, osób lub przedmiotów na pokładzie samolotu,
- Jeżeli chodzi o kosmetyki to mogą to być pełnowymiarowe produkty.
- Dzieciom poniżej 2 roku życia przysługuje bezpłatny limit bagażowy w ilości 1 sztuki do 23 kg (do 158 cm łącznie) niezależnie od klasy podróży i portu docelowego.
- w przypadku przekroczenia limitu bagażu linie lotnicze pobiorą od nas dodatkową opłatę zwykle w wysokości około 100 dolarów.
4
Jak spakować bagaż podręczny?

- niezbędnik kosmetyczny: miniaturki: 1x delikatny żel do mycia ciała (zwłaszcza, kiedy podróżujemy z dzieckiem), żel do dezynfekcji dłoni, woda w sprayu, wilgotne chusteczki, krem uniwersalny, miniaturki ulubionych kosmetyków kolorowych.
- niezbędnik odzieżowy dla osoby dorosłej: różni się w zależności od pory roku, jednak sprowadza się do: odzieży na zmianę kurtki, swetra bądź narzutki, butów na zmianę, koszulki na zmianę i skarpet na zmianę.
- niezbędnik dla malucha: strój na zmianę w tym: 2 x koszulka, 2 x spodenki i 2 x bielizna, pieluchy, mały kocyk i ulubiona zabawka, butelka oraz mleko w proszku bądź inne pożywienie.
- warto spakować: leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe.
- Najważniejsze!: paszport a w nim ważna wiza, paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, inne dokumenty jak adres miejsca w którym się zatrzymamy, telefony kontaktowe, urządzenia elektroniczne jak telefon czy tablet oraz w zależności od formy odprawy bilet papierowy oraz gotówka w USD i w PLN.
5
Jak spakować bagaż rejestrowany?

- odzież w zależności od pogody w Polsce i USA,
- kosmetyki pełnowymiarowe,
- ewentualne prezenty dla rodziny czy przyjaciół,
Wszystkie produkty delikatne lub w formie płynów dobrze zapakować w woreczki ochronne na wypadek zniszczenia bagażu.

Odprawić możemy się na trzy sposoby: przez Internet na stronie danego przewoźnika, telefonicznie lub na lotnisku. Oprawa biletowo bagażowa na lotnisku rozpoczyna się około 3 godzin przed planowaną godziną odlotu a kończy na mniej więcej 1 godzinę przed odlotem.
Warto zostawić sobie nieco miejsca w bagażu, gdyż ceny w USA są bardzo korzystne szczególnie w okresie wyprzedażowym a zwłaszcza marek dostępnych w Polsce jako ekskluzywne.
?

Wskazówki
Wielkości i opłaty za bagaż i inne informacje dotyczące odprawy mogą się różnić w zależności od linii lotniczych i klasy. Informacje aktualne na dzień: 11.01.2015 r.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie