mały jeż

Jak karmić jeża?
DolarekDolarek - specjalista Tipy.pl

Jeże są dość łatwe w hodowli, ale należy pamiętać, że podstawą ich pożywienia są owady, po stanowią około 70% diety. Nigdy nie należy ich tez traktować jak małych ludzi. Jeży nie można karmić chlebem i krowim mlekiem, ponieważ składniki te wywołują u nich biegunkę, która prowadzi nawet do śmierci. Poniżej znajdziesz wskazówki jak karmić jeża.
1
menu jeża
Główne menu jeża składa się z chrząszczy, gąsienic, dżdżownic, ptasich jaj, małych ssaków, ślimaków, stonóg, skorek, pszczół i małych ptaków.
2
Jeża można śmiało karmić konserwami dla psów i kotów. Najbardziej lubią te o smaku kurczaka, natomiast nie przepadają za smakiem ryb.
3
Bardzo dobrym pożywieniem dla jeża są także mięsne herbatniki dla kotów i kociaków. Jeżeli zdecydujesz się na herbatniki staraj się wybierać lepsze marki, tańsze zawierają więcej zbóż niż mięsa i nie są tak pożywne.
4
W sklepach zoologicznych można także niekiedy kupić gotowe mieszanki żywnościowe lub suchą karmę przeznaczoną specjalnie dla jeży.
5
Jeża można także karmić resztkami mięsa z naszych stołów (zwłaszcza kurczakiem), należy jednak pamiętać by mięso zemleć lub pokroić na drobne kawałki, ponieważ z dużymi jeż może sobie nie poradzić. Jako dodatek do mięsa jeż chętnie zje lekko posiekany ser cheddar, orzeszki ziemne i rodzynki.
6
Jeżeli to możliwe jeża można karmić również produktami występującymi naturalnie w przyrodzie, z licznych owadów jeże najbardziej rozsmakowały się w rozmaitych chrząszczach. Niekiedy zjadają także ślimaki bazskorupkowe, ale tylko, gdy nie ma akurat niczego innego.
7
Należy także pamiętać, że jeże potrzebują dużo czystej wody, zwłaszcza podczas upałów.
8
Posiłki jeżom należy podawać późnym wieczorem lub nocą i jeżeli wszystkiego nie zjedzą resztki trzeba zabrać nad ranem.
?

Wskazówki
* Jeża nie należy karmić słonym bekonem, wołowiną, boczkiem lub konserwową.
* Ślimaki są przenosicielami groźnych nicieni, które u jeży mogą wywoływać zapalenie płuc lub krwawienia płuc prowadzące do śmierci.
* Kiedy na dworze jest bardzo zimno dawaj jeżowi herbatniki lub ser ponieważ zamarzają wolniej niż mięso.

Podobne porady

Komentarze (12)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

xp3
14.04.2020
muszę spróbować
Mcda
20.01.2019
Jeżom nie wolno podawać krowiego mleka (i serów!!!), które zawiera niebezpieczną dla nich laktozę! Można im podawać pokrojonego kurczaka, robaki, larwy (ale z zoologicznego), suchą lub mokrą karmę dla kociąt, jajka, słonecznik łuskany niesolony. Także gotowaną bez soli marchewkę i dojrzałe banany.
kotka3523
15.01.2019
Karma dla kotów jest dla kotów. Jeże jedzą jabłka, a nie owady.


Szaja Bombaja
19.08.2018
Ja wam powiem, jak karmić: kupcie sobie konserwę rybna przykładowo filety z makreli, bądź w pomidorach, zjedzcie rybę i zostawcie puszkę gdzieś, gdzie wiecie, że przebywają jeże, a jeże to uwielbiają :)
Aga
13.06.2018
Miałam kiedyś jeża - sroka malutkiego upuściła.
Wychowałam go na kozim mleku. Krowie jest zabójcze dla jeży.
Tylko kozie mleko dla jeży.
Ania
27.05.2018
Jeże są pod ścisłą ochroną. Nie wolno jeży zabierać z ich naturalnego środowiska- chyba że są chore ranne lub potrzebują pomocy. Jeży ( ani innych zwierząt ) nie wolno karmić krowim mlekiem. Co najwyżej tzw kocim (spejalne mleko dla kotów. Z jeżem idzie się do weterynarza
sopello
07.11.2016
ser? orzechy? myślałem że im to szkodzi...
Doris111
02.11.2016
Z jeżem najlepiej udać się do weterynarza i zapytać o radę i adres specjalnego schroniska dla jeży lub leśnych zwierząt.
Wbrew temu co wszyscy piszą (a każdy pisze co innego)opieka nad jeżem nie jest łatwa. Uwierzcie mi. Tu chodzi o życie! To nie jest pluszak
Doris111
02.11.2016
Kto wypisuje takie bzdury!? Ludzie! Sprawdźcie najpierw i douczcie się! Nie przekazujcie takich bzdur innym!
Tu nie chodzi o wymadrzanie się! Tu chodzi o życie zwierząt!
B
01.09.2016
Moja jezynka ma juz 3 miesiace i wcina sucha karme dla kociat z czego upodobala sobie kolor zielony i brazowy a czerwone granulki zostawia i uwielbia zywe robale ktore kupuje dla niej w sklepie zoologicznym. A dzisiaj podbierala mi zelki ale nie jadla :-P