Ziemia Święta

Jak się zachować w Izraelu?
lex nostra - specjalista Tipy.pl

Podróż na Bliski wschód za pasem? Nie jesteś pewien, co cię czeka w Świętej Ziemi trzech największych religii świata? Jeżeli tak koniecznie zajrzyj niżej, a dowiesz się praktycznych rzeczy, które umilą, ułatwią i co najważniejsze uprzyjemnią poruszanie się po Izraelu. Ten poradnik turysty przyda się każdemu, kto w najbliższym czasie wybiera się do Ziemi Świętej.
1
Szalom!

Zawsze wszędzie i do każdego jest to zwrot jak najbardziej na miejscu, a znaczy tyle co: witam!, cześć!, choć znaczenie ma jeszcze ciekawsze, bo po oznacza ono: pokój. Zatem witajmy się z pokojem.
2
Szekle (ILS) czyli miejscowa waluta.

1 ILS to około 86 polskich groszy. Oczywiście lokalne kramiki i 100% handlarzy w Starym Mieście w Jerozolimie przyjmie chyba każdą rozpoznawalną walutę świata (dolary amerykańskie, euro, a nawet ruble), to jednak wewnętrzny przelicznik tychże sprzedawców może nas niemiło zaskoczyć. Zatem warto nabyć szekle wcześniej.
3
Woda.

Konieczna, niezbędna i niestety dość droga. Butelka półtoralitrowej wody w markecie to koszt około 6 szekli, jest to jednak inwestycja przymusowa, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatury sięgają 40 °C. Co ciekawe dość trudno jest dostać w Izraelu mineralną wodę gazowaną.
4
Jedzenie.

Potrawy izraelskie są koszerne. Dotyczy to jednak tylko kuchni izraelskiej, natomiast restauracje i bary arabskie rządzą się innymi prawami. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że w jednej restauracji nie zjemy na obiad kurczaka i nie zamówimy na deser sernika (chyba że ser zastąpiony będzie czymś innym). Na czas pobytu w Izraelu trzeba po prostu pożegnać tosty z szynką i serem. Koszt obiadu w dobrej jakości restauracji to około 50 – 80 szekli od osoby, jednak warto, bo kucharze Izraelscy należą do najlepszych na świecie.
5
Odzież.

Wbrew obiegowej opinii Izrael to kraj bardzo tolerancyjny i co najważniejsze świecki, zatem kwestia stroju i okrycia ciała jest dobrowolna. Aczkolwiek warto pamiętać o znaczeniu tego miejsca, zwłaszcza Jerozolimy, chodzi o uszanowanie tradycji i stopnia religijności jej mieszkańców. Po prostu lepiej swoim wyglądem nie prowokować nikogo do nieprzyjemnych zachowań.
6
Bezpieczeństwo.

Izrael to państwo bardzo bezpieczne i przyjazne turystom. Liczba policji, służb bezpieczeństwa i wojska spacerującego ulicami miast może wprawiać w osłupienie, ale sprawia, że jest to kraj, w którym wszyscy jego obywatele i przyjezdni mogą czuć się dobrze chronieni. O ile sami zachowujemy się w porządku Izrael powita nas z uśmiechem.
7
Szabat!

Niezwykle ważny dzień każdego tygodnia, rozpoczyna się wraz z zachodem słońca w piątek, a kończy wraz z zachodem słońca w sobotę. Nie ma żadnej przesady, kiedy powiemy, że Izrael żyje od Szabatu do Szabatu. Wiążę się to z wieloma utrudnieniami, między innymi nie kursuje komunikacja publiczna, w tym autobusy, pociągi i inne. Wyjątek stanowią środki transportu oferowane przez wyznawców innych religii. Trzeba się też liczyć z tym, że większość sklepów czy restauracji będzie zamknięta. Oczywiście są i miasta bardziej świeckie jak Hajfa, które nie przestrzegają szabatu tak ściśle.
8
Usposobienie.

Większość Izraelczyków ma bardzo południowe usposobienie, co jest podyktowane klimatem i pozytywnym nastawieniem do życia. Izrael uwielbia nocne życie, można doszukiwać się tutaj analogii do faktu, że święta żydowskie zaczynają się po zachodzie słońca i często ich celebracja przeciąga się do późnych godzin nocnych. Życie Izraela toczy się wieczorami i w nocy, ale równie chętnie Izraelczycy wypoczywają na świeżym powietrzu w licznych parkach, na plaży czy tarasach.
9
Pamiątki.

Izrael słynie z aromatycznych kaw i przypraw, chałwy i humusu, ale to tylko kropla w morzu wspaniałości, jakie można znaleźć na lokalnych straganach. Pyszne daktyle, owoce mango czy oliwki prosto z drzewa są czymś, co długo zapada w pamięć. Z pewnością warto kupić dewocjonalia, Stare Miasto w Jerozolimie oferuje wszystkie możliwe religijne pamiątki, jakie można sobie tylko wyobrazić. Piękne bransolety, chusty i czaje do kawy są dostępne na wyciągnięcie ręki, choć ceny mogą różnić się od siebie diametralnie. Zatem:
10
Targuj się!

Oczywiście nie w supermarketach gdzie ceny są zawieszone obok towarów. Początkowa cena sprzedawcy lokalnego kramiku będzie zawyżona o około 50% czasem nawet o 100 albo 200%. Targowanie się jest w dobrym guście i nie jest w żadnym razie nie oznaką skąpstwa, uznawana jest raczej za przejaw sprytu i intelektu. Martwi cię język transakcji? Nie bój się! Większość sprzedawców mówi po angielsku albo rosyjsku.
?

Wskazówki
Izrael to państwo nowoczesne, bezpieczne i co ważne bardzo tolerancyjne. Warto mieć na uwadze, że wszędobylska ostrożność służ porządkowych Izraela jest niezbędna, aby każdy niezależnie od religii i miejsca pochodzenia mógł czuć się tutaj jak w domu!

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie