okulary

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

megaramegara - specjalista Tipy.pl
okulary
1 z 8
Okulary to bardzo ważny dodatek. Zwłaszcza, gdy nie planujemy decydować się na soczewki, bez okularów ani rusz. Dlatego wybór odpowiednich oprawek to istotna sprawa. Właściwe okulary powinny pasować do kształtu twarzy i podkreślać twój naturalny wygląd. Istotny jest nie tylko kształt oprawek, ale i ich rozmiar. Jak zatem dobrać okulary do kształtu twarzy? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
1
okulary dla twarzy okrągłej
Twarz okrągła

Okrągła twarz nie ma żadnych widocznych kątów, jej szerokość i długość są porównywalne. Okulary powinny optycznie wydłużyć i wyszczuplić ten typ twarzy. Na co się zdecydować? Wybierz oprawki, które są kanciaste (np. prostokątne) i zwężają się od góry do dołu, np. w modnym ostatnio „kocim” stylu. Szukaj też oprawek, które są grubsze u góry lub w ogóle nie mają dolnej części. Unikaj tych o okrągłym i owalnym kształcie.
2
okulary dla twarzy owalnej
Twarz owalna

Owalne twarze mają idealne proporcje długości do szerokości. Sprawia to, że jej właściciele mogą sobie pozwolić na niemalże na każdy typ oprawek. Jednak najlepiej będą wyglądać w bardziej geometrycznych kształtach – prostokątnych, kwadratowych czy w tzw. „aviatorach”. Jeśli chcesz złagodzić nieco rysy twarzy, wybierz oprawki o zaokrąglonej dolnej części. Pamiętaj, że nie mogą większe, niż maksymalna szerokość twojej twarzy (dla kształtu owalnego mierzona zazwyczaj na wysokości kości policzkowych).
3
okulary dla twarzy trójkątnej
Twarz trójkątna

Ponieważ twarz trójkątna jest szeroka na dole i zwęża się w stronę czoła, najlepiej będą do niej pasować oprawki, które przyciągną uwagę do górnej części twarzy. Wybierz te jak najbardziej wystylizowane – w wyrazistym kolorze, z widocznymi detalami (np. „kocie”), prostokątne, a nawet owalne. Szukaj oprawek o ciemniejszej górnej części, która będzie tak szeroka jak twoja twarz w najszerszym punkcie (w przypadku twarzy trójkątnej znajduje się on w jej dolnej części).
4
okulary dla twarzy w kształcie odwróconego trójkąta/serca
Twarz o kształcie odwróconego trójkąta

To przeciwieństwo twarzy trójkątnej. Zwana jest też czasem twarzą w kształcie serca. Okulary powinny odwracać uwagę od górnej, szerszej części twarzy. Wybierz więc oprawki w jasnym kolorze, zrobione z cienkiego drutu lub same szkła z noskami. Jeśli chodzi o kształt oprawek, najlepiej będą wyglądać owalne, kwadratowe lub okrągłe. Wydłużą one twarz optycznie wyszczuplając jej najszerszą część – tj. okolice czoła.
5
okulary dla twarzy diamentowej
Twarz diamentowa

Ten typ twarzy zdarza się rzadko. Charakteryzują go wyraziste kości policzkowe, wąskie czoło i równie wąski podbródek. Okulary powinny złagodzić mocne kości policzkowe i przyciągnąć uwagę do oczu. Wybierz takie z dużą liczbą detali i w wyrazistym kolorze. Najlepsze będą mocno zaakcentowane geometryczne kształty, np. kocie, owalne, prostokątne. Szukaj oprawek z uniesioną górną częścią, która optycznie poszerzy górną część twarzy, jednocześnie zwężając ją na wysokości kości policzkowych. Kolor również ma duże znaczenie. Górna część oprawek może być kolorowa lub wzorzysta, ale unikaj tych z dolną częścią w ciemniejszym kolorze.
6
okulary dla twarzy kwadratowej
Twarz kwadratowa

Ma równe proporcje i wyraziste rysy, dlatego potrzebuje złagodzenia w postaci okularów, które wydłużą ją i nadadzą bardziej owalny kształt. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się oprawki okrągłe i owalne, najlepiej z ciemniejszą górną częścią i jaśniejszym dołem. Optycznie wydłużą twarz.
7
okulary dla twarzy prostokątnej/podłużnej
Twarz prostokątna/podłużna

Ma tak samo wyraziste rysy jak twarz kwadratowa, ale jest bardziej podłużna. Możesz zrównoważyć jej proporcje wybierając oprawki o kontrastowym kształcie – okrągłe, owalne, a nawet „aviatory”. Szukaj takich okularów, których boki są zamocowane w środkowej lub dolnej części oprawek. Unikaj oprawek prostokątnych.
Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

lose
20.06.2016
Normalnie niektóre okulary niczym z Harrego Pottera
Mike
02.04.2015
co to za debilna strona, wyskakujące zewsząd reklamy, zmieniająca się ich wielkość, tekst lata to w dół to w górę. Syf i jeszcze raz syf. Nigdy więcej w to bagno nie wejdę.
123
02.04.2015
co za wieśniackie oprawki, z którego to wieku? XIX?