Tutaj jesteś: Praca i Kariera > Praca > Rozwój Kariery Zawodowej > Jak dostać się na staż?
Jak dostać się na staż?

Jak dostać się na staż?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.8/5 (11 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Świeżo upieczony absolwent szkoły średniej lub wyższej zazwyczaj żyje wizją, że dyplom, jaki uzyskał na koniec nauki, otworzy mu drzwi do kariery. Pełen zapału i wiary w swoje możliwości wysyła do wybranych przez siebie firm aplikacje, licząc na szybki odzew potencjalnych pracodawców. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. W czasach, w których dyplom uczelni jest powszechnie dostępny dla szerokiego grona ludzi, ukończenie nawet najlepszej szkoły wyższej okazuje się być niewystarczające, żeby wyróżnić nas z grona innych osób starających się o pracę. Dla pracodawcy najważniejsze jest jedno – DOŚWIADCZENIE. Co zrobić, jeśli jedynym doświadczeniem, jakim możemy się pochwalić, są praktyki studenckie? Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas ubieganie się o staż w firmie, której działalność pokrywa się z naszym wykształceniem i umiejętnościami.
1
Kto może odbywać staż?

Warunkiem koniecznym ubiegania się o staż jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy. Staż mogą odbywać osoby:
- bezrobotne do 25 roku życia
- bezrobotne do 27 roku życia, które ukończyły szkołę wyższą - staż należy rozpocząć nie później niż do 12 miesięcy od daty ukończenia studiów podanej na dyplomie.
Staż jest finansowany w całości przez Urząd Pracy i w wymienionych wyżej przypadkach może trwać od 3 do 12 miesięcy.

Ponadto, na staż mogą zostać skierowane również osoby:
- bezrobotne, do 25 roku życia
- długotrwale bezrobotne lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka
- bezrobotne, po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego
- bezrobotne, powyżej 50 roku życia
- bezrobotne bez kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego
- bezrobotne samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia
- bezrobotne, które nie podjęły zatrudnienia po odbyciu kary pozbawienia wolności
- bezrobotne niepełnosprawne
W wymienionych wyżej przypadkach długość stażu nie może przekraczać 6 miesięcy.
Jak rozwijać umysł?
Jak wybrać najlepszy dla siebie zawód?
Jak być atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy?
Jak rozwijać kreatywność?
Ostrzeżenia
  • Stażysta przez okres trwania stażu otrzymuje stypendium w wysokości 791 zł brutto.
  • W trakcie trwania stażu nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Umowę ze stażystą zawiera Urząd Pracy. Oznacza to, że osoba będąca na stażu jest z punktu widzenia prawa dalej osobą bezrobotną.
2
W momencie rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy, zostaniesz poinformowany o swoich prawach i obowiązkach, w tym: o możliwości skierowania cię na staż przez Urząd Pracy. Bezrobotny, który zostaje wezwany do podjęcia zatrudnienia (lub odbycia stażu) może odmówić, ale wiąże się z tym pozbawienie statusu bezrobotnego na okres:
- 120 dni - w przypadku pierwszej odmowy,
- 180 dni - w przypadku drugiej odmowy,
- 270 dni - w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy,
Czas ten mierzony jest od daty odmowy.
3
W praktyce jednak, zamiast czekać na aktywność urzędników, lepiej zdać się na samego siebie. Na stronach Urzędu Pracy oraz portali z ofertami pracy, znajdziesz ogłoszenia firm, które poszukują stażystów. Ubieganie się o staż z takiego ogłoszenia nie różni się niczym od zwykłego ubiegania się o pracę. Pracodawca zazwyczaj żąda wysłania mu CV i listu motywacyjnego, dzięki którym będzie miał możliwość poznać wykształcenie, umiejętności i zainteresowania kandydata. Jeśli twoja aplikacja zainteresuje pracodawcę, zostaniesz zaproszony na rozmowę.
4
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekrutujący będą zadawać ci pytania dotyczące informacji zawartych w twoim CV, ze szczególnym uwzględnieniem twoich umiejętności, zainteresowań i aktywności pozauczelnianej. Możesz zostać również zapytany o motywy, którymi kierowałeś się wysyłając aplikację do tej właśnie firmy. W tym miejscu warto wykazać się znajomością profilu firmy i branży, w której ona działa. Pokaż rekrutującemu, że obszar działania firmy pokrywa się z twoimi zainteresowaniami, a odbycie stażu w tej właśnie firmie umożliwi ci nabycie cennych umiejętności. Wskaż również korzyści, jakie firma może osiągnąć zatrudniając cię po stażu.
5
Jeśli pracodawca zdecyduje się przyjąć cię na staż, zostają ci do załatwienia jedynie kwestie formalne. Zostaniesz poproszony o stawienie się w Powiatowym Urzędzie Pracy w celu podpisania odpowiedniej umowy. Urzędnik poinformuje cię o prawach i obowiązkach stażysty, między innymi o konieczności składania co miesiąc w Urzędzie Pracy listy obecności i dwóch dniach urlopu, jakie przysługują ci po każdym przepracowanym miesiącu.
Ostrzeżenia
  • Stażysta przez okres trwania stażu otrzymuje stypendium w wysokości 791 zł brutto.
  • W trakcie trwania stażu nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Umowę ze stażystą zawiera Urząd Pracy. Oznacza to, że osoba będąca na stażu jest z punktu widzenia prawa dalej osobą bezrobotną.
 3.8/5 (11 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (4)

Nie będzie widoczny na stronie
 
ewelina - 2013-09-27
czy jeżeli byłam zatrudniona na umowę na zlecenie a teraz jestem zarejestrowana jako bezrobotna to mogę starać się o staż w tej firmie?
net - 2012-03-08
Można odbyć staż będąc zarejstrowanym gdzieś inndziej to wtedy jest staż po za województwem. Choć trzeba się nieźle nakombinować. Ja jeszcze do niedawna myślałam że UP pomaga bezrobotnym a okazuje się że jest to nie prawda!!!!
Tanya - 2010-07-07

Aby odbyć staż w innym województwie trzeba być w nim zameldowanym (zameldowanie przynajmniej czasowe).

doris - 2010-07-07
Czy to prawda, że obowiązuje urzędy pracy regionalizacja i że staż można mieć tylko w województwie w którym się mieszka?
Truskawki to bardzo smaczne i przydatne owoce. Robimy z nich dżemy, soki, konfitury, nalewki oraz smakowite desery. Z...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Świadczenie przedemerytalne pozwala uniknąć bezrobocia tuż przed emeryturą. Świadczenie przedemerytalne przyznawane...
Co należy wiedzieć o świadczeniach emerytalnych?
Świadczenie przedemerytalne pozwala uniknąć bezrobocia...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.