żywność GMO

Prawda i mity o GMO

ZnachorZnachor - specjalista Tipy.pl
prawdy i mity o GMO - krok 1
2 z 6
GMO nie występuje w naturze i nie ma nic wspólnego z chowem krzyżowym

Chów krzyżowy i zapylanie krzyżowe to naturalny sposób uzyskiwania hybrydowych zarodków spokrewnionych ze sobą gatunków roślin lub zwierząt. Robi się to od tysięcy lat, nikomu w ten sposób nie zagrażając.

Modyfikacje genetyczne to coś znacznie bardziej skomplikowanego. Wyodrębnione DNA jednego gatunku jest sztucznie włączane do łańcucha DNA innego (niespokrewnionego) gatunku rośliny lub zwierzęcia. Obce geny mogą pochodzić od bakterii, wirusów, insektów, zwierząt, a nawet ludzi.

Za przykład weźmy modyfikowaną genetycznie kukurydzę BT Monsanto. Materiał genetyczny bakterii o nazwie BT (Bacillus thuringiensis) został skrzyżowany ze zwykłą kukurydzą w celu uzyskania rośliny odpornej na szkodniki. W rezultacie każdy szkodnik, który zje jakikolwiek element rośliny umrze, ponieważ w każdej jej komórce zawarty jest „wbudowany” w nią pestycyd.
« Poprzednia Strona 2 z 6

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (27)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ZZZ
15.06.2015
Aż się wierzyć nie chce, że opublikowano taki artykuł. Próbuje się nas omamić pseudo wynikami pseudo badań, że GMO nie jest szkodliwe. Ten artykuł to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Ale dobrze, że się w końcu ukazał. dzięki dla autora.
Zazulka048
15.06.2015
Dawno nie czytałem takich bzdur. Artykuł pełen merytorycznych błędów .
W kukurydzy umieszczono specjalne białko bakterii a nie PEStYCYD.
Roundup to marka produktu substancja jest glifosat . Monsanto jako na razie jedyni zmienili nośniki w roundupie nie zalega w glebie. Inne generyki to chłam.
Co wspólnego z gmo ma agent Orange ???
99 % soji na ryku jest gmo .dodawana do wszystkiego i co?
Jak herbicyd może zwalczać pszczoły i motyle ? Chyba ze się w nim wykąpią?
Co za laik pisał ten artykuł ?.
wsd
15.06.2015
GMO jak dla mnie lepsze jest niż chemia, którą dzisiaj pakuje się w jedzenie. Prawda jest taka, że na terenie USA taką żywność rozprowadzano już od połowy lat 90. i nie słyszałem do tej pory o jakimś konkretnym przypadku śmierci/zachorowania na cokolwiek z powodów związanych z tego typu żywnością.
ja
15.06.2015
:) ale bzdury ... Andersen by się nie powstydził takich bajek. GMO się tworzy po to by nie musieć stosować chemii ani pestycydów bo taki ziemniak np. zawiera gen białka które jest niesmaczne dla stonki i nie trzeba już pryskać bo i po co skoro stonka przejdzie na ziemniaki sąsiada który trzęsie portkami na słuch o GMO! ... albo taki ryż (Golden rise) który zawiera gen z marchewki produkujący wit A (w wielkim skrócie), dzięki czemu Chińczycy przestali chorować na ślepotę ... choć jak pierwszy raz przejeżdżał parowóz to ludzie tory rozkładali bo "diabelska maszyna" przejechała by przez ich pole :)... albo taki prąd... w niektórych chatach to jeszcze w minionym wieku nafty używano by się od tego prądu nie pochorować :)... i tak z GMO też pewnie przez pół wieku będzie ... Amerykanie 100 tal świetlnych są przed Europą w "dochodzeniu" do GMO, które jest legalne i jeszcze nikt z takiej kukurydzy nie umarł a mają niemal wyłącznie kukurydzę GMO. Ja jak wybieram w sklepie to tylko taką na której nie pisze "produkt nie zawiera GMO" bo to oznacza że zawiera tonę chemii która musiała zastąpić niesmaczny dla robali gen w ziemniaku...a mimo że jem i ziemniaki i pomidory jakoś nie stałem się ani pomidorem ani ziemniakiem ani pomidoro-ziemniakiem jak mi się DNA obydwu skrzyżuje w żołądku :):):)...
rosomak
15.06.2015
A w Polsce wprowadzono tylnymi drzwiami GMO. Przecież nikt nie czyta napisanych drobnym maczkiem napisów na etykietach. Będziemy królikami doświadczalnymi, ale za to firma Monsanto i paru ludzi w Polsce się wzbogaci. I tylko o to chodzi.
kibic
15.06.2015
"GMO wymaga stosowania większej ilości herbicydów i pestycydów" No kto pisze takie farmazony ?? Po to jest modyfikowana żeby nie trzeba było używać tych środków... A co do Roundup-u to informuje, jest on stosowany na roślinach niemodyfikowanych więc nie rozumiem lamentu..
spice
15.06.2015
Wysyp nowotworów i alergii w ostatnich 15 tu latach to wina Żywności,tak żywności GMO,Radiacja,terminy przydatności po 3y lata.Ostatnio byłam na szkoleniu,wynikało z tego ze przyczyną nowotworów w PL...jest to co jemy
Leszek_K
15.06.2015
Panie Redaktorze. Konkrety poprosze. Jezeli ktos wykonal jakies badania, gdzies to zostalo opublikowane. Linki poprosze.
Konkretow Panu zabraklo - czyli nastepny bezwartosciowy artykul nastawiony na sianie paniki, niecheci itd. Dziennikarz za takie artykuly powinien byc karany.
EA
15.06.2015
cyt."każdy szkodnik, który zje jakikolwiek element rośliny umrze, ponieważ w każdej jej komórce zawarty jest „wbudowany” w nią pestycyd"-noooo fajnie- nie ma co-czlowiek nie owad-no to może jeść roslinkę,która w każdej swojej komórce ma pestycyd.BRAWO-MONSANTO!!!
turkey
15.06.2015
Skoro dopuscili w USA taki syf, to co pozwala twierdzic, ze szczepionki dla dzieci sa bezpieczne? Skoro wiekszosc jest produkowana przez amerykanskie koncerny? Na pohybel tym kryminalistom.