jak zostać wolontariuszem?

Jak zostać wolontariuszem?
MariuszOMariuszO - specjalista Tipy.pl

Wolontariat jest ważnym działaniem dla obu stron – wolontariusza i odbiorcy. Istnieje wiele sposobów na to, by nieść pomoc innym. Są to korepetycje, praca w szpitalu, zbieranie datków, pomoc w stołówkach, pomoc w lokalnych schroniskach dla zwierząt – lista ta jest bardzo długa. Wolontariusze są bardzo potrzebni na wielu różnych arenach. Dowiedz się czy w twojej okolicy są miejsca, gdzie potrzebują wolontariuszy i zacznij nieść pomoc już od dziś.
1
Rozejrzyj się po najbliższej okolicy w poszukiwaniu miejsc, gdzie potrzebni są wolontariusze. W tym celu możesz skorzystać z Internetu.
2
Zastanów się, w jakim miejscu chcesz nieść swoją pomoc. Być może jest to szpital, hospicjum, schronisko lub lecznica dla zwierząt, dom dziecka czy schroniska dla ubogich. Być może twój zawód czy wykształcenie ułatwi ci podjęcie tej decyzji – dla przykładu pielęgniarka z pewnością lepiej poczuje się w szpitalu, a nauczyciel w specjalnej szkole.
3
Poznaj cele i zasady panujące w organizacji, w której pragniesz nieść pomoc innym. Musisz mieć pewność, że są one zgodne z twoimi przekonaniami i oczekiwaniami. Zwróć uwagę na system wartości, czy odpowiada on tobie.
4
Bądź przygotowany do wykonywania mniej lub bardziej chwalebnej pracy. Zawsze bądź miły i uprzejmy. Pracuj z uśmiechem na twarzy. Poprawisz w ten sposób humor pacjentom i podopiecznym oraz wprowadzisz przyjazną atmosferę. Traktuj wszystkich z szacunkiem, wysłuchaj każdego. Jeśli masz coś robić z przymusu, lepiej z tego zrezygnuj.
5
Przygotuj się na odbycie tzw. okresu próbnego. Organizacja, w której podejmujesz się niesienia pomocy, innym musi mieć pewność, że zatrudnia odpowiednią osobę. Po tym okresie należy zawrzeć porozumienie z zarządem placówki, zawierające zakres obowiązków wolontariusza, okres trwania współpracy i możliwości ewentualnego jego rozwiązania.
6
Bądź przygotowany na zrobienie kilku dodatkowych badań. Niektóre placówki, do których się zgłosisz mogą tego wymagać od kandydatów. Bądź przygotowany na badanie krwi, moczu czy RTG klatki piersiowej.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kasia
07.11.2018
Chcę zostać wolontariuszem w domu małego dziecka w Toruniu