mama i dziecko

Ważne wydarzenia w życiu dziecka - jak je do nich przygotować?

szyszunia - specjalista Tipy.pl
mama i dziecko
1 z 4
Są w życiu sytuacje, które wywołać mogą u twojej pociechy silne emocje. Twoje wsparcie pomoże jej z radością powitać zmiany. Zapewne jak każdej kochającej mamie zależy ci, aby twojemu dziecku było w życiu jak najlepiej. Pielęgnujesz je, karmisz, wychowujesz, choć nie zawsze wiesz, czy postępujesz właściwie. Trudne są szczególnie te chwile, gdy musisz porozmawiać z maluchem na naprawdę istotne tematy. Warto się do tego przygotować, bo dzięki temu buduje się między wami silna więź i wzajemne zaufanie. Jak zatem przygotować dziecko do ważnych wydarzeń w jego życiu?
1
Pierwsza Komunia
Pierwsza Komunia Święta

To jeden z najważniejszych dni w życiu twojego dziecka. Dlatego na pewno starasz się, by wszystko się udało. Szykujesz uroczyste ubranie, myślisz o prezencie, przygotowujesz elegancki obiad, a jeszcze musisz pomyśleć też o sobie (kreacja, kosmetyczka, fryzjer) i oczywiście bierzesz udział w kościelnych zajęciach dla rodziców.

To wszystko wymaga dużo czasu i zaangażowania. Rozmowa z dzieckiem na temat tego, co czuje w związku z całą uroczystością, gdzieś umyka. A nie powinno tak być.
Postaraj się opowiedzieć synowi lub córce, jak wyglądała twoja Pierwsza Komunia. Co wtedy czułaś, jak ją przeżywałaś. Takie szczere rozmowy o tym, co się wydarzy w uroczystym dniu, pozwolą, zwłaszcza nieśmiałym dzieciom, opanować lęk i zmniejszyć stres. Jeśli masz jakieś zdjęcia z tamtych lat, obejrzyjcie je wspólnie.

Powiedz, że upominki są tylko dodatkiem do tej ważnej uroczystości i czasem mogą być to drobiazgi lub religijne pamiątki, które są znakiem miłości osoby, która je wręcza. Powiedz, że zależy ci, by twoje dziecko umiało to docenić, a nie licytowało się z innymi dziećmi, kto otrzyma lepszy prezent.
2
przeprowadzka
Przeprowadzka do nowego domu

My dorośli zwykle cieszymy się na myśl o takiej zmianie. Planowanie kolorów ścian, zakup i ustawienie mebli, to cudowny chociaż czasem nerwowy okres. Warto jednak pamiętać, że to, co raduje dorosłych, nie zawsze będzie tak samo miłe dla naszych dzieci.

Najmłodsi mają prawo wiedzieć, co się dzieje w rodzinie i z jakiego powodu. Dzięki temu szybciej akceptują zmiany i traktują je w sposób pozytywny. Czasem informacje warto stopniować. Możesz np. wybadać sytuację, mówiąc o innej znanej wam rodzinie i o tym, co zyskała, zmieniając miejsce zamieszkania. np. bliskość lepszej szkoły, hali sportowej czy ulubionej cioci.

Zobacz, jak zareaguje dziecko. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jest dla niego ważne. Za jakiś czas nawiąż do tematu, mówiąc już, że rozważasz przeprowadzkę. Podaj powody i zapytaj, co czuje w związku z tą informacją. Jeśli ma wątpliwości, postaraj się je rozwiać.
3
starszy brat
Narodziny rodzeństwa

Wiadomość o ciąży to radość dla rodziców i wielka niewiadoma dla starszych dzieci. Jak sprawić, by wszyscy w rodzinie byli zadowoleni? Ważne, byś już od samego początku włączyła swoje starsze dziecko do rozmowy o mającym pojawić się na świecie maleństwie.

Powoli, każdego dnia po trochu, wprowadzaj je w temat. Wspominaj, jak wyglądało, gdy ono przyszło na świat i jak bardzo byłaś z tego powodu szczęśliwa. W miarę rośnięcia brzuszka opowiadaj, co dzieje się w środku, jak duża jest „dzidzia”. Postaraj się, aby kolejne dziecko było częścią historii rodziny, a nie jej głównym tematem. Po to, by starsze nie czuło się w żaden sposób odrzucone.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie