przemoc szkolna

Przemoc w szkole - jak pomóc dziecku?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Co dziesiąty polski uczeń jest dręczony! – ostrzegają specjaliści. Szkolna „fala” może zatruć życie młodego człowieka, złe wspomnienia wracają, nawet gdy skończy już naukę. Dlatego reagujmy na najdrobniejszy niepokojący sygnał. Szkoła nie zawsze jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Przemoc słowna, np. niewybredne wyzwiska, to codzienność w tych placówkach. Z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że najgorzej jest nie w gimnazjach (jak się powszechnie sądzi), a w podstawówkach.
1
Najczęstsze formy agresji to, oprócz słownej, fizyczna i tzw. przemoc relacyjna, czyli np. wykluczanie dziecka z grupy, obgadywanie go i rozpowiadanie kłamstw na jego temat, odtrącanie. Specjaliści podkreślają, że każde nietypowe zachowanie dziecka powinno wzbudzić w rodzicach podejrzenia, że dzieje się coś złego.
2
W jaki sposób poznać, że dziecku dzieje się krzywda?

Siniaki, potargane włosy, porwane czy brudne ubranie widać gołym okiem. Jeśli dziecko przychodzi z przedszkola i ciągle ma ubrudzoną jedzeniem bluzkę, to może być sygnał, że ktoś w nie wmusza jedzenie. Jeśli uczeń wraca w sweterku nienaturalnie powyciąganym na plecach, to może ktoś go szarpał za ubranie?

O przemocy może świadczyć także szereg zachowań, np. dziecko jest smutne, nie chce chodzić do szkoły czy przedszkola, mówi, że ma problemy, ale nie potrafi ich opisać. Wcześniej żywiołowe i radosne, nagle staje się apatyczne albo reaguje agresją. Może mieć zaburzenia snu, skarżyć się przed wyjściem z domu, że boli je brzuch albo wpadać w stany depresyjne. U młodzieży takim sygnałem może być podbieranie pieniędzy rodzicom, sięganie po alkohol czy narkotyki.
3
Jak rozmawiać z dzieckiem, gdy zauważymy problem?

To banalne, ale często zapomina się o tym w domach: przede wszystkim trzeba go wysłuchać. I pamiętać, że jeśli jest ofiarą przemocy, to nie można go karać za to, że nagle zrobiło coś nie tak, nie krzyczeć, jeśli np. nie chce jeść obiadu. Warto też pójść do wychowawcy, spytać jak to wygląda z jego perspektywy, a także prosić o pomoc psychologa szkolnego lub specjalistę z poradni.
4
A jeśli podejrzewamy, że sprawcą jest nauczyciel?

Rodzice często obawiają się, że jeśli komuś powiedzą o swoich podejrzeniach, to dziecko będzie miało większe problemy. W takich wypadkach warto jednak zwrócić do kuratorium, które nadzoruje placówkę i może ją skontrolować.
5
Czy można uchronić dziecko przed przemocą?

Można je nauczyć, jak upominać się o swoje prawa. Najlepszą metodą jest przykład. Jeśli kasjerka wyda nam za mało reszty, nie wolno machnąć ręką, trzeba powiedzieć: „Doceniam pani pracę, ale proszę jeszcze sprawdzić, bo chyba się pani pomyliła”. Jeśli widzimy, że ma problem z reagowaniem na złe sytuacje, warto poprosić psychologa, by z nim przeprowadził trening asertywności. Nauczy się właściwie reagować.
6
Gdzie szukać wsparcia?

● Spotkaj się z wychowawcą, powiedz, co się dzieje i zapytaj, jaki ma pomysł na rozwiązanie problemu. Nie poprzestawaj na jednym spotkaniu.
● Jeśli przemoc trwa, umów się na rozmowę z dyrektorem.
● Szukaj specjalistów dostępnych na twoim terenie: pedagogów, psychologów, organizacji pozarządowych. Mogą udzielić pomocy dziecku, ale też wesprzeć nauczycieli.
● Wystąp do Kuratorium Oświaty z prośbą o zbada-nie sprawy, jeśli szkoła jest nieskuteczna.
● Gdy sytuacja jest wyjątkowo trudna, zgłoś się do Rzecznika Praw Dziecka.
● Zgłoś sprawę na policję, jeśli twoje dziecko zostało okradzione albo pobite.
● Więcej rad, jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy i co zrobić w takiej sytuacji znajdziecie na stronie www.przemocwszkole.org.pl, poświęconej tej sprawie.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie