rodzina na wakacjach

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności w wakacje?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

Choć wakacje trwają zaledwie dwa miesiące, twoje dziecko może wrócić z nich bardziej odpowiedzialne, samodzielne – po prostu dojrzalsze. Możesz go w tym wesprzeć. Wyjazd na kolonie, z kumplami pod namiot lub kilka samotnych godzin w domu, gdy mama jest w pracy stwarza sytuacje, by dziecko zmierzyło się z nowymi zadaniami. I to takimi, z którymi nie spotka się w najlepszej szkole! Nie próbuj go wyręczać.
1
Telefon na kolonie tylko w nagłych wypadkach

Dziś prawie każde dziecko ma telefon komórkowy. Spróbuj nie wykorzystywać go do nieustającej kontroli i pouczeń. Pozwól, by dziecko samo zadecydowało, jak ma się ubrać, jaką porcję zupy zjeść na obiad. Wybrało, czy chce popłynąć w rejs statkiem czy zostać na plaży. Zmierzyło się praniem swoich rzeczy i troską o nie.

Nawet gdy zatęskni, nie odbieraj go na drugi dzień z kolonii. Mierzenie się ze złymi emocjami to lekcja dojrzałości.
2
Podróż dobrze zaplanowana

Gdy nastolatek sam wybiera się w podróż, nie biegnij zaraz na dworzec, by znaleźć dogodne połączenia i kupić bilet. Niech zrobi to samodzielnie! Zaproponuj nawet, by sprawdził, czy istnieje możliwość zakupu biletu przez internet.

Mało tego, skomplikuj mu nieco zadanie. Poproś, by znalazł nie tylko najlepsze połączenia i kupił bilet, ale też porównał, jaki środek transportu bardziej opłaci się wybrać – pociąg czy autobus.
3
Nowe obowiązki domowe

Dziecko, które spędza czas w domu też może zdobyć nowe umiejętności. Wychodząc rano do pracy, pozostaw listę zadań – najlepiej wcześniej ustalonych z dzieckiem.

Może na twoje przyjście przygotuje pyszną owocową sałatkę, pomaluje doniczki na balkonie, udekoruje taras na wieczorną wizytę dziadków. A może samo zaprowadzi ukochanego pupila na umówioną kontrolną wizytę do weterynarza.

Nie miej wyrzutów sumienia, że wyznaczając latorośli drobne cele, psujesz jej wakacje. Ofiarowujesz wielki dar – wiarę w siebie, który z pewnością zaprocentuje niebawem.
4
Sprawdzian zaufania - samodzielność

Latem wielu nastolatków podróżuje samodzielnie. I twoje dziecko chce zadebiutować w tej roli? Choć jesteś pełna obaw, udziel mu kredytu zaufania. Podkreśl, że jest to test jego dojrzałości i... podpowiedz, jak go zdać.
5
Plan do twojej wiadomości

Zaznacz, że choć dziecko samodzielnie wyruszy w podróż, chcesz wiedzieć, dokąd i z kim się wybiera. Wyjaśnij, że lepiej na kompanów wybrać osoby dobrze nastolatkowi znane, zrównoważone, które dały się poznać ze swojej koleżeńskości. Jeśli zaś chodzi o miejsce, ideałem byłoby sąsiedztwo kogoś dorosłego np. przyjaciela rodziny, krewnego, kogo można byłoby poprosić o pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.
6
Przezorności nigdy dość

Porozmawiaj o ewentualnych niebezpieczeństwach, jakie mogą pojawić się podczas wakacyjnej eskapady. Nie od dziś wiadomo, że lato to czas większej aktywności dilerów narkotykowych, przedstawicieli sekt czy zwykłych kieszonkowców.

Wyjaśnij, czego latorośl może się spodziewać, jak przed groźnymi ludźmi się bronić i nie wplątać się w kłopoty.
7
Nauka dobrych relacji z rówieśnikami

Wakacje to czas zawierania znajomości i dłuższych chwil przebywania z kolegami. Stwarzaj okazje i zachęcaj do takich spotkań. Nawet podczas zwykłej zabawy dziecko zdobywa umiejętności, które rozwija je społecznie, sprawia, że staje się zaradniejsze.
8
Nauka dobrych relacji z rówieśnikami

Wakacje to czas zawierania znajomości i dłuższych chwil przebywania z kolegami. Stwarzaj okazje i zachęcaj do takich spotkań. Nawet podczas zwykłej zabawy dziecko zdobywa umiejętności, które rozwija je społecznie, sprawia, że staje się zaradniejsze.
9
Sezonowa skarbonka

Wakacje to doskonała okazja, by nastolatek sam zarobił na swoje zachcianki. Roznoszenie ulotek, prace w ogrodzie, pomoc w barze sałatkowym przy letnim deptaku to zajęcia, których śmiało może podjąć się nastoletnia pociecha.

Warto oswajać dziecko z myślą, że aby wydać, trzeba mieć. Pokazać, że drogą do zdobycia pieniędzy jest uczciwa praca.
10
Kieszonkowe pod kontrolą

Wyjazdy wakacyjne mogą być szkołą dysponowania pieniędzmi. Dając dziecku kieszonkowe na kolonie, wyjazd pod namiot lub festiwal, uprzedź, że kwota ta ma starczyć do końca pobytu.

Zabrakło? Nie zasilaj konta zbyt pochopnie. Dorosłość to także umiejętność rozsądnego dysponowania funduszami i... odczucie konsekwencji ich braku.
11
Wyjście z opałów

Z dala od domu, gdy mamy nie ma u boku, wszystko może się zdarzyć. Daj wskazówki latorośli, co ma zrobić, gdy zgubi się w mieście, zabłądzi na górskim szlaku, na środku jeziora łódką zacznie bujać wiatr. Wyjaśnij, jak działać i gdzie szukać pomocy.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie