kupno używanego auta, używane auta, kradziony samochód

Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?
AndrzejAndrzej - specjalista Tipy.pl

Każdy, kto dokonuje zakupu używanego samochodu ma obowiązek sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony. Pozwoli to uniknąć nie tylko straty pieniędzy, ale przede wszystkim oskarżenia o paserstwo, jeśli podczas kontroli policyjnej okazałoby się, że pojazd pochodzi z kradzieży. Pochodzenie pojazdu można sprawdzić na kilka sposobów:
1

Sprawdzenie numeru VIN (Vehicle Indentyfication Number) online. W internecie dostępne są bazy danych umożliwiające sprawdzenie VIN za darmo.

2

Udanie się na komisariat policji w celu sprawdzenia, czy samochód nie figuruje w rejestrze pojazdów skradzionych lub czy nie ma przebitych numerów VIN. Sprawę trzeba załatwić osobiście, ponieważ tego typu informacje nie są udzielane przez telefon.

3

Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, specjalizującej się w sprawdzaniu legalności pojazdów. Sposób najskuteczniejszy, ale też najdroższy (200-400zł). Uzyskamy informacje o tym, czy pojazd rzeczywiście był rejestrowany w kraju, który deklaruje sprzedawca (UE, USA, Kanada) i czy nie jest poszukiwany przez tamtejszą policję. Za dodatkową opłatą możemy zażyczyć sobie przeprowadzenia badań numeru VIN. Jeśli auto jest sprowadzone legalnie, otrzymamy udokumentowanie tego faktu w postaci certyfikatu legalności pojazdu.

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

trojah
18.05.2010
wiTAM, POPROSZE O PSRAWDZENIE NR VIN jm1bk323x61540101